A A+ A++
photo
Autor: Wiesław Merten Publikacja: 11.04.2022 Aktualizacja: 11.04.2022

Wizyta uczniów szkół średnich na Wydziale Elektrycznym

W środę 30 marca 2022 roku Wydział Elektryczny odwiedziła dość liczna, ponad 100-osobowa grupa uczniów z dwóch szkół średnich. Młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną Wydziału oraz uczestniczyła w zwiedzaniu bazy laboratoryjnej oraz w zajęciach dydaktycznych. Wizytę na Wydziale koordynował prof. Mariusz Stępień.

Pierwsza grupa młodzieży to uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Orląt Lwowskich w Gliwicach. Na Wydział przybyły dwie klasy trzecie: o profilu biologiczno-chemicznym oraz o profilu matematyczno-fizycznym (tzw. klasa politechniczna). Celem wizyty było zapoznanie się z ofertą edukacyjną Wydziału. Na początku spotkania prodziekan ds. kształcenia dr inż. Rafał Setlak przywitał młodzież i przedstawił krótką prezentację na temat kształcenia na Wydziale.

Następnie młodzież wzięła udział w wykładzie popularno-naukowym wraz z pokazami eksperymentalnymi poprowadzonym przez dr. hab. inż. Kamila Barczaka. Wykład wzbudził duże emocje oraz zainteresowanie słuchaczy, którzy uczestniczyli czynnie w demonstracji eksperymentów oraz zadawali prowadzącemu ciekawe pytania (również po zakończeniu wykładu). Następnie młodzież zwiedziła laboratoria Wydziału. Laboratorium Nadprzewodnictwa i Kriogeniki zaprezentował p. mgr inż. Paweł Lasek, natomiast Laboratorium Robotów Mobilnych wzbogacone o prezentacje z zakresu bezprzewodowej transmisji energii i nagrzewania indukcyjnego przedstawił dr inż. Krystian Frania. Dr inż. Marcin Procek zaprezentował uczniom wybrane laboratoria Katedry Optoelektroniki, natomiast dr inż. Dominik Duda zaprezentował młodzieży eksperymenty w Laboratorium Wysokich Napięć. Oprócz naszego Wydziału uczniowie tego dnia odwiedzili jeszcze Instytut Fizyki oraz Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Druga grupa uczniów to uczniowie technikum z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim – szkoły współpracującej z naszym Wydziałem w ramach umowy patronackiej oraz realizującej wspólnie z nami projekt w ramach programu Erasmus+. W ramach umowy patronackiej uczniowie uczestniczą w prowadzonym przez naszą kadrę kursie szkoleniowym „Energoelektronika w energetyce odnawialnej”. Uczniowie, którzy przyjechali na Wydział wzięli udział w prezentacji przedstawionej przez prodziekana oraz wykładzie poprowadzonym przez dr hab. Kamila Barczaka, a następnie, w ramach zajęć dydaktycznych związanych ze wspomnianym kursem odbyli ćwiczenia laboratoryjne z energoelektroniki poprowadzone przez dr. Piotra Legutko i dr. Krzysztofa Przybyłę oraz sterowników programowalnych PLC poprowadzone przez dr. inż. Krzysztofa Bodzka.

Obydwie grupy uczniów opuszczały nasz Wydział z zadowoleniem i wyrażały zainteresowanie kolejnymi wizytami – część nich deklarowała, że już po wakacjach zamierzają ponownie odwiedzić wydział – już jako studenci. Relacje z wizyty, świadczące o pozytywnych wrażeniach uczniów, można znaleźć również na stronach własnych szkół: http://ivlo.gliwice.pl/spojrzenie-w-przyszlosc/ oraz http://www.zstwodzislaw.net/aktualnosci/1413/


dr hab. inż. Mariusz Stępień, prof. PŚ

 

 

Wykład dr. hab. inż. Kamila Barczaka

Wizyta w Laboratorium Nadprzewodnictwa

Laboratorium Robotów Mobilnych

Laboratorium Robotów Mobilnych

Laboratorium Wysokich Napięć

Laboratorium Optoelektroniki

 

 

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Wyróżnienie dla Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki

Wiesław Merten
2022-08-01 10:35:14
2022-08-01 11:33:59
01.08.2022
photo

Trzecie miejsce w finale „Programu Grantowego ING”

Michał Talaga
2022-07-26 14:02:04
2022-07-26 14:05:27
26.07.2022
photo

VII edycja Programu stażowego "Energia dla Przyszłości"

Wiesław Merten
2022-07-12 14:21:16
2022-07-12 14:22:46
12.07.2022
photo

Studentka Wydziału Elektrycznego prelegantką podczas konferencji Mathworks

Wiesław Merten
2022-06-27 11:28:56
2022-06-27 11:46:38
27.06.2022
1 z 18

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie