Zapraszamy do zapoznania się z kierunkiem Mechatronika oglądając filmy, przygotowane specjalnie dla Was!
ete Elektrotechnika | S I NZ I S II NZ II |
en Energetyka | S I NZ I |
inf Informatyka | S I NZ I |
IwSiUE Informatyka w systemach i układach elektronicznych | S I |
mech Mechatronika | S I NZ I S II NZ II |
ee Electrical Engineering | S I S II |
io Inżynieria Ogólna | S I |
Kierunek Elektrotechnika (ete) jest unikalnym w Politechnice Śląskiej kierunkiem kształcenia, który dzięki swojej uniwersalności daje od wielu lat naszym absolwentom najszersze możliwości znalezienia zatrudnienia w przemyśle. Absolwenci naszego kierunku Elektrotechnika są od wielu lat i będą nadal w przyszłości poszukiwani przez przemysł, ponieważ istnienie jakiejkolwiek produkcji przemysłowej w kraju czy na świecie wymaga zawsze i w każdym przypadku wytworzenia energii elektrycznej, przesłania tej energii, jej rozdzielenia, przemian i dostosowania do wymagań odbiorcy, ochrony życia pracowników a także sterowania i nadzorowania ruchem maszyn, napędów czy urządzeń, które wytwarzają wszystkie bez wyjątku dobra konsumpcyjne codziennie kupowane i użytkowane przez wszystkich ludzi.
W zachodnim przemyśle tzw. służby utrzymania ruchu to najlepiej opłacane stanowiska pracy w przemyśle (lepiej nawet niż w medycynie i IT). Bez nich bowiem nie jest możliwe funkcjonowanie firm, przedsiębiorstw, transportu, rolnictwa, rozrywki, dostarczania usług, zapewniania bezpieczeństwa i ochrony zdrowia co przekłada się wprost na funkcjonowanie społeczeństwa. Aby zdać sobie sprawę z ważności i roli inżynierów Elektrotechniki w społeczeństwie można zrobić doświadczenie myślowe: jak dałbym sobie radę gdyby w Polsce przez 30 dni nie było dostępu do energii elektrycznej. Samochody są bezużyteczne, transport nie ma paliw, nie ma żywności na rynku, nie ma komunikacji telefonicznej, nie ma sprzedaży w sklepach, nie ma dostępu do pieniędzy w bankach, nie działa kanalizacja, nie ma dostępu do wody w miastach.
To pokazuje jak ważną i podstawową dziedziną wiedzy jest Elektrotechnika oraz jaką ma fundamentalną rolę w funkcjonowaniu rozwiniętych społeczeństw. Zapotrzebowanie na specjalistów Elektrotechniki jest stabilne i jak widać może tylko rosnąć.
Na kierunku Elektrotechnika Wydziału Elektrycznego studenci mają możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności w obszarach-kierunkach dyplomowania:
Celem studiów na kierunku Energetyka (en) jest nabycie unikalnej w skali kraju wiedzy i umiejętności niezbędnych inżynierowi w okresie rozpoczętej właśnie przebudowy znanej nam tradycyjnej wielkoskalowej energetyki monopolistycznej opartej na wykorzystaniu paliw kopalnych (węgla i ropy naftowej) do przyszłej rozproszonej energetyki zrównoważonej, która będzie wykazywała wyższą efektywność energetyczną, będzie oparta na różnych źródłach energii odnawialnej (w tym pozyskiwanej w procesach utylizacji odpadów), a co najważniejsze będzie tworzona przez społeczeństwo. Nowoczesna energetyka będzie zarządzana nie przez monopolistyczne przedsiębiorstwa lecz przez prosumentów (czyli połączenie producenta i konsumenta energii) za pomocą informatycznych rozwiązań infrastruktury smart grid. Nastąpi bardzo silne związanie wytwarzania energii w mikroźródłach z Internetem, który będzie umożliwiał sprzedaż i kupowanie tej energii.
Absolwent po ukończeniu studiów pierwszego stopnia:
Absolwenci kierunku studiów Energetyka znajdą zatrudnienie w czterech wielkich segmentach powstającego nowego rynku pracy:
Informatyka (inf) na Wydziale Elektrycznym jest nowoczesnym kierunkiem, powstałym w 2008 roku. Łączy on najnowocześniejsze technologie informatyczne z wiedzą z zakresu szeroko rozumianej elektrotechniki. Kształcenie jest zorientowane na zdobycie umiejętności programowania w wybranych językach programowania z zastosowaniem nowych technologii i metod.
W procesie dydaktycznym wykorzystywane są środowiska programistyczne, które przygotowują inżynierów informatyków do realizacji zaawansowanych projektów informatycznych. Proces kształcenia, który rozpoczyna się od wprowadzenia podstawowych zagadnień związanych z programowaniem, ewoluuje przez programowanie obiektowe, z uwzględnieniem wiedzy o algorytmach i strukturach danych oraz aplikacje mobilne i sieciowe do zaawansowanych zagadnień z informatyki. Studenci poznają metody prowadzenia projektów informatycznych w oparciu o inżynierię oprogramowania.
Bogata oferta edukacyjna obejmuje informatykę użytkową z elementami baz danych, systemów multimedialnych i programowania równoległego i rozproszonego, systemów wbudowanych dla nowoczesnych rozwiązań sprzętowych w systemach czasu rzeczywistego i automatyki samochodowej oraz układy związane z robotyzacją i automatyzacją procesów przemysłowych. Program studiów został opracowany przez wysokiej klasy specjalistów i dostosowany do aktualnych wymogów rynków pracy. Absolwenci kierunku Informatyka na Wydziale Elektrycznym stanowią wartościową kadrę docenianą przez pracodawców.
Przyczyną uruchomienia nowego kierunku studiów „Informatyka w systemach i układach elektronicznych” jest silne zapotrzebowanie nowoczesnego przemysłu na absolwentów uczelni technicznych, którzy posiadają wiedzę oraz umiejętności praktyczne zarówno z zakresu wybranych elementów informatyki, jak i jej zastosowaniu w układach elektronicznych i szeroko rozumianych systemach, których wspólnym mianownikiem jest ich zasilanie energią elektryczną.
Absolwent po ukończeniu studiów I stopnia:
Studia I stopnia:
Ścieżka dyplomowania A | Programowanie równoległe i rozproszone. Architektury maszyn równoległych wg klasyfikacji Flynna. Prawo Moore'a. Przetwarzanie rozproszone Dyrektywy zrównoleglające w środowisku OpenMP. Narzędzia Intel Parallel Studio. Programowanie kart graficznych w technologii CUDA Mechanizmy komunikacji międzyprocesowej Elementy programowania specyficzne dla maszyn z pamięcią wspólną. Podstawy kryptografii i kodowania. Archiwizacja i kompresja danych. Programowanie w elektrotechnice. Grafika ruchoma. Pojęcie i podstawy algorytmów kompresji danych, algorytm Huffmana, algorytm LZW, specjalistyczne algorytmy kompresji danych multimedialnych. Metody kompresji obrazów, kompresja dźwięku, kompresja obrazów ruchomych. Podstawy algorytmów: JPEG, MPEG-3, MPEG-4 i ich przykładowe implementacje. Renderowanie i animacja sprite'ów. Tworzenie modeli trójwymiarowych. Transformacje i animacja modeli trójwymiarowych. Teksturowanie i oświetlenie powierzchni. Łączenie elementów grafiki dwuwymiarowej oraz trójwymiarowej. |
Ścieżka dyplomowania B | Blok specjalnościowy B obejmuje przedmioty dotyczące zastosowań informatyki w przemysłowych systemach, sterowania, monitorowania i wizualizacji. Szczegółowy program przedmiotów zawiera ogólną charakterystykę sterowników programowalnych, wybrane elementy programowania sterowników w językach tekstowych wysokiego poziomu zgodnie z normą IEC 61131-3 w tym charakterystykę typów danych oraz instrukcji języka programowania na przykładzie języka SCL, interfejsy i protokoły komunikacyjne wykorzystywane do komunikacji pomiędzy sterownikami oraz innymi urządzeniami w tym panelami HMI (ang. Human Machine Interface) obsługującymi graficzny interfejs użytkownika, podstawy tworzenia oprogramowania służącego do interakcji z użytkownikiem na bazie narzędzi SCADA, programowanie odczytu danych z różnych układów sensorycznych generujących sygnały analogowe lub dostępnych za pośrednictwem wybranych sieci przemysłowych, podstawy wykorzystania układów wizyjnych współpracujących ze złożonymi systemami sterowania, wprowadzenie do programowanie systemów bezpieczeństwa zintegrowanego, podstawy budowy i działania systemów baz danych wykorzystywanych w przedsiębiorstwach na przykładzie systemów CRM, ERP, MES oraz elementy projektowania i programowania aplikacji przy użyciu oprogramowania obsługującego wirtualne środowiska produkcyjne w tym środowiska do programowania robotów przemysłowych. |
Ścieżka dyplomowania C |
Fotoniczna i optoelektroniczna sensoryka. Telekomunikacja światłowodowa. Sieci FTTH i FTTx. Pasywne sieci optyczne – projektowanie, konfiguracje, pomiary. Technologie czujnikowe dla autonomicznych systemów mobilnych i inteligentnych. Narzędzia cyfrowe dla technik pomiarowych i systemów decyzyjnych. Mikroprocesorowe układy w zautomatyzowanych systemach metrologicznych i inteligentnym mieście. Programowanie układów mikroprocesorowych. Technologie czujnikowe dla ADAS (LIDAR, VIS/NIR kamery, aktywne i pasywne systemy podczerwieni). Czujniki światłowodowe, w tym optyczna tensometria FBG. Sensoryka do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej i energetyki zero emisyjnej. Fotowoltaika i plazmonika. Narzędzia cyfrowe dla optoelektronicznej sensoryki rozłożonej. Spektrometryczne systemy pomiarowe w nauce, medycynie, ochronie środowiska, energetyce i systemach transportowych. Nanotechnologie oraz układy MEMS i MOEMS. Techniki terahercowe. Koncepcja Smart Grid (SG). Wybrane zastosowania nowoczesnych technologii komunikacyjnych i informatycznych w SG. Rozwiązania hardware’owe i software’owe w SG, protokoły komunikacyjne. Obszarowe systemy monitorowania (WAMS). Standardy SG z perspektywy technologicznej. |
Ścieżka dyplomowania E | Systemy automatyki budynkowej. Projektowanie systemów teleinformatycznych. Mikroprocesorowe systemy pomiarowe. Projektowanie systemów mikroprocesorowych. Projektowanie układów elektronicznych. Projektowanie urządzeń elektronicznych. Cyfrowe układy programowalne. Metoda zstępująca projektowania sieci komputerowych. Proces projektowania. Normy. Oprogramowanie symulacyjne. Metody CAD w projektowaniu sieci i systemów. Zasady projektowania sieci w pomieszczeniach. Przyłącza sieciowe. Oprogramowanie rozproszonych systemów pomiarowych. Wyświetlanie wyników pomiarowych. Wyświetlacze graficzne. Metody automatycznego sterowania domem. Zarządzanie zużyciem energii. . Urządzenia alarmowe. Rodzaje czujek ruchu, gazu, czadu, dymu i zalania. Układy automatycznego odcięcia gazu prądu i wody. Kontrola dostępu. Identyfikatory RFID. Zintegrowane sterowanie wszystkimi systemami w obiekcie. Sterowanie centralne i rozproszone. |
Kierunek Mechatronika (mech) na Wydziale Elektrycznym, Politechniki Śląskiej jest prowadzony od 2008 roku. Ten multidyscyplinarny kierunek obejmuje następujące tradycyjne kierunki kształcenia: Elektrotechnikę, Elektronikę i Telekomunikację, Mechanikę i Budowę Maszyn, Mechanikę Techniczną, Automatykę i Robotykę oraz Informatykę.
Ze względu na swoją złożoność studenci kierunku MECHATRONIKA odbywają zajęcia w laboratoriach trzech Wydziałów Politechniki Śląskiej, odbierając wykształcenie w zakresie następujących zagadnień:
Mechatronika jest obecnie najnowocześniejszą oraz najszybciej rozwijającą się dziedziną nauki i techniki. Jest jest synergiczną kombinacją inżynierii mechanizmów precyzyjnych, elektronicznego sterowania i myślenia systemowego w projektowaniu oraz procesie produkcji wytwarzania, co pozwala nabyć umiejętności łączenia różnych dziedzin inżynierii, z zakresu: mechaniki, elektroniki, elektrotechniki, informatyki oraz materiałoznawstwa w celu rozwiązania interdyscyplinarnych zadań projektowych i badawczych.
Studia na kierunku MECHATRONIKA na Wydziale Elektrycznym są przede wszystkim ukierunkowane na:
Absolwent kierunku Mechatronika na Wydziale Elektrycznym posiada umiejętność rozwiązywania interdyscyplinarnych zadań projektowych i badawczych integrujących mechanikę, elektronikę, elektrotechnikę i informatykę a także umiejętności: programowania robotów przemysłowych i mobilnych, programowania sterowników programowalnych, umiejętność obsługi przekształtników energoelektronicznych.
Sylwetka Absolwenta studiów dualnych II stopnia:
Inżynier mechatronik to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów, a zapotrzebowanie na absolwentów tej specjalności wciąż wzrasta.
Kierunek Elektrotechnika jest prowadzony również w języku angielskim, jako Electrical Engineering (ee). Kurs przeznaczony jest głównie dla studentów zagranicznych i od kilku lat cieszy się powodzeniem wśród studentów z Europy Zachodniej, Azji, Bliskiego Wschodu, oraz Ameryki Południowej. Absolwenci naszego kierunku Elektrotechnika są od wielu lat i będą nadal w przyszłości poszukiwani przez przemysł, ponieważ istnienie jakiejkolwiek produkcji przemysłowej w kraju czy na świecie wymaga zawsze i w każdym przypadku wytworzenia energii elektrycznej, przesłania tej energii, jej rozdzielenia, przemian i dostosowania do wymagań odbiorcy, ochrony życia pracowników a także sterowania i nadzorowania ruchem maszyn, napędów czy urządzeń, które wytwarzają wszystkie bez wyjątku dobra konsumpcyjne codziennie kupowane i użytkowane przez wszystkich ludzi.
Kierunek Inżynieria Ogólna jest pierwszym w Polsce kierunkiem studiów inżynierskich, który tak szeroko i oryginalnie przygotowuje absolwentów do pracy w różnych branżach przemysłowych. Ten kierunek powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie przemysłu na inżynierów o szerokiej wiedzy (bez potrzeby kierowania ich na kursy doszkalające). Unikalność i oryginalność programu studiów oraz wypełnienie wymagań przemysłu na szeroką wiedzę polega na tym, że:
Kierunek międzywydziałowy.
© Politechnika Śląska
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)
„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”