Opis kierunku
Kierunek Mechatronika (mech) na Wydziale Elektrycznym, Politechniki Śląskiej jest prowadzony od 2008 roku. Ten multidyscyplinarny kierunek obejmuje następujące tradycyjne kierunki kształcenia: Elektrotechnikę, Elektronikę i Telekomunikację, Mechanikę i Budowę Maszyn, Mechanikę Techniczną, Automatykę i Robotykę oraz Informatykę.
Ze względu na swoją złożoność studenci kierunku MECHATRONIKA odbywają zajęcia w laboratoriach trzech Wydziałów Politechniki Śląskiej, odbierając wykształcenie w zakresie następujących zagadnień:
- na Wydziale Elektrycznym, z zakresu: podstaw elektrotechniki, teorii obwodów, analogowego i cyfrowego przetwarzania sygnałów, mechaniki pojazdowej, syntezy układów elektrycznych i mechatronicznych, procesorów sygnałowych oraz sztucznej inteligencji, miernictwa i systemów pomiarowych, elektroniki oraz techniki mikroprocesorowej, techniki inżynierskiej, optoelektroniki i sensoryki, energoelektroniki i teorii napędów oraz w zakresie tematyki dotyczącej niekonwencjonalnych źródeł energii,
- na Wydziale Górnictwa i Geologii, z zakresu mechaniki, konstrukcji maszyn, materiałoznawstwa i inżynierii wytwarzania oraz teorii maszyn i mechanizmów,
- na Wydziale Automatyki, Eektroniki i Informatyki, z zakresu automatyki i teorii sterowania.
Mechatronika jest obecnie najnowocześniejszą oraz najszybciej rozwijającą się dziedziną nauki i techniki. Jest jest synergiczną kombinacją inżynierii mechanizmów precyzyjnych, elektronicznego sterowania i myślenia systemowego w projektowaniu oraz procesie produkcji wytwarzania, co pozwala nabyć umiejętności łączenia różnych dziedzin inżynierii, z zakresu: mechaniki, elektroniki, elektrotechniki, informatyki oraz materiałoznawstwa w celu rozwiązania interdyscyplinarnych zadań projektowych i badawczych.
Studia na kierunku MECHATRONIKA na Wydziale Elektrycznym są przede wszystkim ukierunkowane na:
- szeroką wiedzę interdyscyplinarną ze szczególnym uwzględnieniem elektrotechniki i elektroniki,
- wiodącą rolę projektów inżynierskich oraz ćwiczeń laboratoryjnych (metodologia: Problem – Based Learning),
- stały i systematyczny rozwój umiejętności prezentacji ustnej i pisemnej (communication skills),
- możliwie szeroką implementacje technicznego języka angielskiego,
Absolwent kierunku Mechatronika na Wydziale Elektrycznym posiada umiejętność rozwiązywania interdyscyplinarnych zadań projektowych i badawczych integrujących mechanikę, elektronikę, elektrotechnikę i informatykę a także umiejętności: programowania robotów przemysłowych i mobilnych, programowania sterowników programowalnych, umiejętność obsługi przekształtników energoelektronicznych.
Sylwetka Absolwenta studiów dualnych II stopnia:
- Absolwent po ukończeniu studiów drugiego stopnia ma rozszerzoną wiedzę i umiejętności z zakresu mechaniki, układów elektrycznych, elektronicznych, automatyki i robotyki oraz sztucznej inteligencji,
- Posiada kompetencje z zakresu projektowania i realizacji diagnostyki przemysłowych systemów mechatronicznych uzyskane w trakcie realizacji 3 staży i 2 praktyk przemysłowych.
- Absolwent posiada kompetencje z zakresu informatyki i programowania, pozwalające na korzystanie z przemysłowych sieci komputerowych, aplikacji sieciowych oraz technologii BIG DATA, a także stosowanie komputerowego wspomagania do rozwiązywania zadań technicznych z zakresu mechatroniki.
- Posiada umiejętności umożliwiające dokonanie analizy i syntezy układów mechatronicznych z użyciem technik elementów skończonych, systemów CAD i systemów szybkiego prototypowania.
- Dysponuje rozszerzoną wiedzą z zakresu nowoczesnych materiałów i technologii stosowanych w Przemyśle 4.0.
- Ma zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania i realizacji układów automatyki przemysłowej i budynkowej.
- Ma rozszerzoną wiedzę niezbędną do rozumienia społecznych, ekonomicznych, prawnych i innych pozatechnicznych uwarunkowań działalności inżynierskiej oraz wiedzę dotyczącą zarządzania i prowadzenia działalności gospodarczej, ochrony własności intelektualnej.
Inżynier mechatronik to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów, a zapotrzebowanie na absolwentów tej specjalności wciąż wzrasta.
Specjalności
Studia I stopnia:
- zastosowanie mechatroniki w inżynierii elektrycznej (S, NZ)
Studia II stopnia:
Studia I stopnia – stacjonarne (S I)
- czas trwania studiów 3,5 roku / 7 semestrów
- uzyskany tytuł – inżynier
- kryteria przyjęć – matematyka (poziom podstawowy) z egzaminu maturalnego jako przedmiot główny oraz przedmiot dodatkowy do wyboru: matematyka rozszerzona, fizyka z astronomią, chemia, biologia, informatyka. Kandydatom, którzy zdawali starą maturę, oceny ze świadectwa dojrzałości z przedmiotów wymaganych przy rekrutacji zostaną przeliczone na punkty.
Studia I stopnia – niestacjonarne, tryb zaoczny (NZ I)
- czas trwania studiów – 4 lata / 8 semestrów
- uzyskany tytuł – inżynier
- kryteria przyjęć – zasady przyjęć jak na studia stacjonarne.
Studia II stopnia – stacjonarne (S II)
- czas trwania studiów – 1,5 roku / 3 semestry
- początek zajęć – semestr zimowy oraz letni
- uzyskany tytuł – magister inżynier
- kryteria przyjęć – dostępne na www.rekrutacja.polsl.pl .
Studia II stopnia – stacjonarne dualne(S II)
- profil: praktyczny (studia dualne)
- czas trwania studiów – 2 lata/4 semestry
- Termin naboru: rekrutacja zimowa
- uzyskany tytuł – magister inżynier
- Specjalność: mechatronika przemysłowa
- kryteria przyjęć – Kandydaci na studia dualne przystępują do rekrutacji na Politechnice Śląskiej po pozytywnym zakończeniu wstępnej rekrutacji przeprowadzonej przez instytucję współtworzącą kierunek studiów.
Studia II stopnia – niestacjonarne, tryb zaoczny (NZ II)
- czas trwania studiów – 2 lata / 4 semestry
- początek zajęć – semestr zimowy
- uzyskany tytuł – magister inżynier
- kryteria przyjęć – zasady przyjęć jak na studia stacjonarne.