A A+ A++
photo
Autor: Wiesław Merten Publikacja: 30.10.2023 Aktualizacja: 30.10.2023

Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Elektrycznym

W dniu 25 października 2023 roku odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Elektrycznym. Społeczność akademicka Wydziału spotkała się w licznym gronie. Obecni byli studenci pierwszego roku wszystkich kierunków studiów, przedstawiciele władz rektorskich i dziekańskich wydziałów naszej Uczelni, kierownicy katedr, także innych jednostek uczelnianych, przedsiębiorcy współpracujący z Wydziałem oraz członkowie organizacji branżowych.

Uroczystość rozpoczął Dziekan Wydziału Elektrycznego prof. Marian Kampik, który przywitał zebranych, a w szczególności studentów I roku, podkreślając, że dzięki uzyskaniu przez Politechnikę Śląską statusu Uczelni Badawczej, ciągle udoskonalany jest procesu kształcenia studentów, zgodnego z najnowszymi światowymi trendami uczelni technicznych. Przekłada się to bezpośrednio na przyszłe umiejętności absolwentów na rynku pracy. Dziekan życzył młodym elektrykom, aby studia, które właśnie rozpoczęli, upłynęły w przyjaznej atmosferze, przy wsparciu nauczycieli akademickich, oraz zaowocowały nawiązaniem nowych przyjaźni i relacji towarzyskich.

Następnie, Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju dr inż. Marcin Szczygieł powitam licznie zgromadzonych przedstawicieli otoczenia społeczno – gospodarczego współpracującego z Wydziałem Elektrycznym.

Kolejnym punktem uroczystości inauguracyjnej było wręczenie wręczanie wyróżnień „Zasłużony dla Wydziału Elektrycznego” w formie statuetki, nazwanej „Amperem”. Wyróżnienie honoruje osoby, które w szczególny sposób przysłużyły się rozwojowi Wydziału Elektrycznego i służyły pomocą w ważnych momentach dziejowych. W tym roku Kolegium Dziekańskie zadecydowało jednogłośnie o przyznaniu naszego wyróżnienia dwóm kandydatom: Jego Magnificencji Rektorowi Politechniki Śląskiej prof. Arkadiuszowi Mężykowi oraz prof. Tadeuszowi Glinice.

Jego Magnificencja Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk uhonorowany został w uznaniu za długoletnią, efektywną współpracę naukową z Wydziałem Elektrycznym, wszechstronną pomoc udzielą Wydziałowi w trudnych momentach oraz życzliwość i zrozumienie podczas współpracy z Kolegium Dziekańskim.

Drugi z wyróżnionych - profesor Tadeusz Glinka – wieloletni pracownik i dyrektor Instytutu, a następnie Katedry Elektrotechniki oraz dziekan Wydziału Elektrycznego w latach 1990-1996 – uzyskał wyróżnienie, jako jeden z twórców Gliwickiej Szkoły Elektrotechniki, Maszyn Elektrycznych i Inżynierii Elektrycznej w Transporcie, wychowanie wielu pokoleń śląskich elektrotechników oraz kierowanie Wydziałem Elektrycznym w trudnym okresie początków demokratycznego ustroju.

Następnie Dziekan, z dumą poinformował, że Wydział Elektryczny w bieżącym roku, nawiązał i sformalizował współpracę naukowo-badawczą z ważnymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi.

Pierwszy z nich to: Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii (National Institute of Standards and Technology) ze Stanów Zjednoczonych. Jest to amerykańska agencja federalna pełniąca funkcję podobną do polskiego Głównego Urzędu Miar. NIST jest jednym z najstarszych laboratoriów nauk fizycznych w kraju. Pomiary wykonywane przez NIST znajdują zastosowanie przy budowie i analizie wielu urządzeń i systemów, w szczególności: inteligentnych sieci elektroenergetycznych, zegarów atomowych, zaawansowanych nanomateriałów i chipów komputerowych.

Kolejny podmiot z jakim Wydział Elektryczny rozpoczął współpracę w bieżącym roku to Czech Metrology Institute, czyli Czeski Instytut Metrologiczny. Jest to największa i certyfikowana państwowa jednostka zajmująca się kalibracją i kontrolą pracy urządzeń pomiarowych, ustanawianiem narodowych standardów w metrologii oraz wykonywaniem prac naukowo badawczych z tej tematyki.

Ostatnia z jednostek partnerskich Wydziału Elektrycznego to Górnośląskie Centrum Medyczne z Katowic - zakład opieki zdrowotnej w skład którego wchodzą Górnośląski Ośrodek Kardiologii oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Od wielu lat Wydział Elektryczny prowadzi interdyscyplinarne badania łączące elektrotechnikę oraz medycynę, m.in. w zakresie oddziaływania pola elektromagnetycznego na organizmy żywe, budowy sztucznego serca z wykorzystaniem metod optycznych i akustycznych oraz ochrony zdrowia ludzkiego. Formalizacja współpracy pozwoli nam na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie naszych potencjałów i zwiększenie konkurencyjności w ubieganiu się o wspólne projekty.

W kolejnym punkcie uroczystości Dziekan wraz z Prodziekanem ds. Współpracy i Rozwoju nagrodzili wyróżnieniami Partner Wydziału Elektrycznego „Volt” przedsiębiorców, którzy w 2023 roku byli najaktywniejsi we współpracy z Wydziałem Elektrycznym.

Nagrody uzyskali następujący prezesi firm:

  • Pan Ryszard Wróbel - Prezes Hurt-Max sp. z o.o.
  • Pan Janusz Hess - Prezes Grupy Terrabit sp. z o.o.
  • Pan Jacek Jucha - Prezes Carbo Assecura S.A.
  • Pan Adam Kowalik - Prezes GRAM-BOX sp. z o.o.
  • Pan Tomasz Zjawiony - Prezes RIG Katowice
  • Pan Tomasz Kubiak - Prezes DROGMOL sp. z o.o.
  • Pan Grzegorz Kulawik - Prezes El-logic sp. z o.o.
  • Pan Henryk Jurczyk - Prezes Elgór + Hansen S.A.
  • Pan Krzysztof Habelok - Prezes Firmy Effiso.

Najbardziej podniosłą częścią Inauguracji było uroczyste ślubowanie studentów I roku, po którym zabrzmiał hymn „Gaude Mater Polonia”.

W dalszej części Inauguracji, wystąpili prodziekani Wydziału Elektrycznego. Prodziekan ds. Kształcenia dr inż. Rafał Setlak pogratulował studentom właściwego wyboru kierunku studiów, podkreślając, że studia to nie tylko nauka, ale także przyjazne relacje międzyludzkie, a także rozszyfrował znaczenia słowa „Inauguracja”. Prodziekan ds. Infrastruktury i Organizacji prof. Erwin Maciak opisał zaplecze dydaktyczne Wydziału Elektrycznego i nastawienie na praktyczne aspekty zajęć, w oparciu o innowacyjne metody kształcenia, życząc studentom sukcesów w dążeniu do prawdy. Natomiast Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju dr inż. Marcin Szczygieł przywołał sentencję Horacego, że dobry początek to połowa sukcesu, a wybór studiów na Wydziale Elektrycznym jest dobrym rozpoczęciem przyszłej kariery zawodowej.

Jako ostatni głos zabrał Zastępca Przewodniczącego Rady Samorządu Studenckiego Wydziału Elektrycznego Pan Błażej Brudny, który pogratulowała młodszym koleżankom i kolegom rozpoczęcia kolejnego etapu kształcenia.

Tradycją każdej inauguracji jest zaprezentowanie, specjalnie na tę okazję przygotowanego, wykładu z tematyki interesującej dla rozpoczynających naukę na wybranym kierunku studiów. Wykład inauguracyjny pt. Elektrotechnika jest wciąż ciekawa, mimo że ma ponad 100 lat” wygłosił dr inż. Krzysztof Sztymelski – z Katedry Elektrotechniki i Informatyki. Prelegent, w bardzo przystępny sposób, opisał i wyjaśnił przełomowe wynalazki w historii elektrotechniki i nakreślił sylwetki jej ojców-założycieli.

Inaugurację zakończył hymn akademicki „Gaudeamus Igitur”.

Andrzej Kowalik
zdjęcia: Piotr Kałużyński i Adam Pilśniak

 

GALERIA:

 

 

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

XVI edycja Konkursu na Wyróżniającego się Nauczyciela, Opiekuna i Sojusznika Młodzieży

Wiesław Merten
2024-09-20 13:44:57
2024-09-20 13:48:36
20.09.2024
photo

Zmarł prof. dr hab. inż. Jan Popczyk

Wiesław Merten
2024-09-16 12:13:35
2024-09-20 14:18:50
16.09.2024
photo

Dyplom Ministra Nauki

Wiesław Merten
2024-08-09 08:30:16
2024-08-09 08:53:34
09.08.2024
photo

Wyniki konkursu o Stypendium im. Julii Bizewski- Polczyński

Wiesław Merten
2024-07-03 12:56:46
2024-07-03 13:00:20
03.07.2024

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie