Autor: Anna Świderska     Publikacja: 23.05.2024     Aktualizacja: 24.05.2024
plakat seminarium net
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Wykład dr Ericha Wimmera na Politechnice Śląskiej

Dr Erich Wimmer, dyrektor naukowy firmy Materials Design, tworzącej oprogramowanie w zakresie badań materiałowych wygłosi wykład na Politechnice Śląskiej. Wydarzenie odbędzie się w środę 12 czerwca o godz. 12:00 w auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego, przy ul.Konarskiego 18 B w Gliwicach.


Tytuł wykładu: Wieloskalowe modelowanie materiałów w dobie uczenia maszynowego

Abstrakt:
Modelowanie przetwarzania, wydajności usług i degradacji materiałów w środowisku jest wyzwaniem wieloskalowym i wielofizycznym. Dotyczy to szerokiej gamy materiałów, w tym akumulatorów, materiałów o dużej wytrzymałości i lekkości, polimerów biodegradowalnych, materiałów do zastosowań elektronicznych i optycznych oraz materiałów przeznaczonych do warunków ekstremalnych, takich jak reaktory termojądrowe. Wykład ten stanowić będzie przegląd obecnych podejść, obejmujących zaawansowane metody struktury elektronicznej, wielkoskalowe symulacje atomistyczne z wykorzystaniem uczonych maszynowo potencjałów międzyatomowych oraz metody elementów skończonych rejestrujące mikrostruktury i ich ewolucję. Konkretne przykłady obejmą akumulatory litowo-jonowe, uszkodzenia spowodowane promieniowaniem i korozję w elektrowniach jądrowych obecnej generacji i przyszłych reaktorach termojądrowych, a także przykłady dotyczące polimerów i płynów związanych z wychwytywaniem CO2. Ocena obecnych możliwości symulacji opartych na fizyce i uczeniu maszynowym pokaże ekscytujące możliwości dla przyszłych badań i rozwoju w wieloskalowym modelowaniu materiałów.

Biografia:
Erich Wimmer jest współzałożycielem i dyrektorem naukowym Materials Design, firmy tworzącej oprogramowanie i świadczącej usługi w zakresie badań materiałowych. Stopień inżyniera uzyskał w 1974 r. na Politechnice w Wiedniu w Austrii, a stopień doktora chemii w 1977 r. na tej samej uczelni. Jako pracownik naukowy prof. AJ Freemana na Northwestern University w stanie Illinois w USA dr Wimmer odegrał kluczową rolę w opracowaniu metody linearyzowanej wzmocnionej fali płaskiej o pełnym potencjale (FLAPW) do obliczania właściwości strukturalnych i elektronicznych brył i powierzchni. W 1985 dołączył do Cray Research w Minnesocie jako dyrektor techniczny, gdzie zainicjował i kierował konsorcjum przemysłowym mającym na celu opracowanie oprogramowania nowej generacji do modelowania materiałów („UniChem”). W 1992 roku został zatrudniony przez Biosym Technologies w San Diego w celu założenia konsorcjum przemysłowego zajmującego się materiałami elektronicznymi, optycznymi i magnetycznymi. W Materials Design kieruje zespołem, który zrealizował dotychczas ponad 100 dużych projektów badawczych dla klientów przemysłowych. Dr Wimmer jest autorem i współautorem ponad 130 publikacji naukowych i wkładów książkowych. Wygłosił liczne wykłady na zaproszenie na całym świecie. Dr Wimmer został wybrany „Wybitnym Sędzią” przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne. Jest także członkiem Towarzystwa Badań Materiałowych, Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego i Amerykańskiego Towarzystwa Jądrowego.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie