Start - Aktualności
Pierwsze Seminarium i Warsztaty projektu DEsire za nami!
W dniach 11-12 kwietnia, ponad 90 uczestników reprezentujących 35 podmiotów wzięło udział w seminarium oraz warsztatach projektu DEsire. Podczas seminarium zapoznano uczestników z założeniami oraz dotychczas uzyskanymi rezultatami analiz technicznych. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie energetycznym kraju, łańcuchu dostaw, regulacjach, akceptacji społecznej, kształceniu, ekologii… czyli o wszystkim co jest ważne z perspektywy dekarbonizacji zgodnie ze ścieżką Coal-to-Nuclear.
W ramach wydarzenia odbyła się dyskusja panelowa pt. Od gospodarki węglowej do gospodarki jądrowej – szanse, bariery i wyzwania. Wśród ekspertów, którzy przyjęli zaproszenia do udziału w panelu znaleźli się:
- Thierry Deschaux, Dyrektor w EDF SA Przedstawicielstwo w Polsce,
- Wacław Gudowski, Doradca w Orlen Synthos Green Energy,
- Janusz Kurpas, Wiceprezes Zarządu w Energoprojekt-Katowice SA,
- Dagmara Peret, Dyrektor krajowy w GE Hitachi Nuclear Energy,
- Bogdan Pilch, Dyrektor w Izbie Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska,
- Stanisław Tokarski, Profesor Akademii Górniczo-Hutniczej.
W początkowej fazie dyskusji diagnozie poddano krajową energetykę węglową, wskazując również na jej znaczenie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Dyskutowano na temat oczekiwań dotyczących procesów transformacji, identyfikując główne bariery, jakie stoją na drodze ku jądrowej dekarbonizacji źródeł węglowych. Dyskutowano także o mocnych i słabych stronach oraz szansach, jakie kierunek transformacji Coal-to-Nuclear otwiera w gospodarce, zarówno w ujęciu ogólnokrajowym, jak i lokalnym. Dużo miejsca poświęcono omówieniu krajowego potencjału dla współtworzenia łańcucha wartości dla krajowej energetyki jądrowej. Poruszono znaczenie dobrze zorientowanego kształcenia kadr oraz podkreślono wielką rolę, jaką w procesie transformacji odegrać mogą SMRy.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za aktywny udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia projektu DEsire!
Aktualności
Pokaż wszystkieOlimpiada Wiedzy i Umiejętności Instalacyjnych 2024/2025
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Instalacyjnych jest sprawdzeniem i porównaniem wiedzy oraz umiejętności uczniów w dziedzinie instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych i gazowych na poziomie ogólnopolskiej rywalizacji. Stwarza również nauczycielom kształcenia branżowego warunki do wymiany doświadczeń i współpracy ze środowiskiem branżowym.
Prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska (KBŚ) w nowym składzie Rady Upowszechniania Nauki RUN PAN, na kadencję 2023-2026.
Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, została powołana na członka Rady Upowszechniania Nauki PAN na lata 2023 - 2026. To już jej druga kadencja. Gratulujemy!
Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.