Fot. Martin Huć (18)_Easy-Resize.com
Autor: Martin Huć     Publikacja: 28.11.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Tłumy na trzecim dniu Tygodnia Energii

Około 200 uczniów wzięło udział w trzecim dniu Tygodnia Energii, który odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Tym razem uczestnicy zwiedzili laboratoria i mury Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej.

- W ramach Tygodnia Energii uczestnicy wzięli udział w Dniu otwartym laboratoriów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Odwiedziło nas około 200 uczniów z czterech szkół ponadpodstawowych. W trakcie całego dnia mieli okazję zapoznać się z najnowszymi technologiami oraz ciekawymi zjawiskami fizycznymi. Mieli okazję zobaczyć m.in., jak działa silnik odrzutowy czy jak powstają fale uderzeniowe. Tych wydarzeń było naprawdę dużo – tłumaczy dr inż. Krzysztof Rusin, kurator Tygodnia Energii.

Fot. Martin Huć (4)

Uczniowie mieli okazję także wysłuchać wykładów, m.in. „Life cycle thinking in higher education” zaprezentowanego przez dr. inż. Szymona Sobka czy „Energetyka wodorowa”, który przedstawił dr inż. Michał Jurczyk, kurator Tygodnia Energii.

- Przedstawiłem uczestnikom zagadnienia związane z energetyką wodorową, między innymi jak wodór jest wytwarzany w procesie elektrolizy oraz jak może być wykorzystywany w sektorze energetycznym czy transportowym. W przypadku wodoru największy problem mamy z jego magazynowaniem i przesyłaniem, dlatego opowiedziałem też, jakie technologie są do tego wykorzystywane - dr inż. Michał Jurczyk.

Fot. Martin Huć (27)

Możliwość spacerowania korytarzami budynków naszej Uczelni, obserwowanie pracy naukowców, a także poznanie przeróżnych urządzeń, zrobiło na młodzieży duże wrażenie. Naukowcy Politechniki Śląskiej starali się przekazać ciekawe informacje uczniom, ale i pobudzić do odkrywania nowych zagadnień związanych z tematyką Tygodnia Energii.

Fot. Martin Huć (8)

- Przygotowaliśmy dla młodzieży warsztaty „Energetyka zero-odpadowa”, podczas których zaprezentowaliśmy odpady pochodzące z energetyki zawodowej, głównie ze spalania węgla kamiennego, z możliwościami wykorzystania w betonie jako zamiennik spoiwa bądź kruszywa, w zależności od odpadu. Poruszyliśmy także kwestię tego, że odpady mogą być nośnikiem energii – możemy odzyskać z nich energię elektryczną oraz ciepło, w zależności od potrzeb – tłumaczy dr hab. inż. Monika Czop, prof. PŚ.

Przed nami kolejne atrakcje w ramach Tygodnia Energii. Pełny harmonogram można znaleźć na stronie internetowej: link

1

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie