Start - Aktualności

Spotkanie - narzędzia wspomagania procesu decyzyjnego przy rekultywacji składowisk odpadów
Spotkanie dotyczące wyników europejskiego projektu realizowanego w ramach programu Erasmus SmartEnvi odbędzie się: 4 kwietnia 2023 o godzinie 9:00 na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Konarskiego 20, w budynku B, sala B200.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem do wzięcia udziału w spotkaniu. Zachęcamy do rejestracji na spotkanie poprzez formularz rejestracyjny.
Rezultatem projektu są inteligentne narzędzia wsparcia procesu decyzyjnego, które pozwalają na zmniejszenie zagrożeń dla środowiska naturalnego dzięki rekultywacji nieuporządkowanych składowisk odpadów.
Podczas spotkania będą mieli Państwo okazję zapoznać się z tematyką nieuporządkowanych składowisk odpadów, poznać praktyki w obszarze ochrony środowiska oraz zapoznać się z doświadczeniami z innych krajów i instytucji związanych z projektem.
W trakcie spotkania przedstawione zostanie narzędzie pozwalające na ewaluację procesu rekultywacji składowisk odpadów w zakresie emisji biogazu, odcieków i stabilności budowli.
Zaprezentowane zostaną również materiały dydaktyczne, które będą dostępne do wykorzystania przez zainteresowanych tematyką wpływu na środowisko składowisk odpadów i ich rekultywacji. Zawierają one również wiele ciekawych studiów przypadku nieuporządkowanych składowisk odpadów w różnych krajach. Zaprezentowana zostanie również opracowana platforma zdalnej edukacji zwierająca kursy pozwalające na zgłębienie wiedzy w tym zakresie.
Rezulatatem uczestnictwa w spotkaniu będzie uzyskanie certyfikatu. W trakcie spotkania zapraszamy również na lunch. Spotkanie odbędzie się w języku polskim.
Agenda
9:00-10:00 Prezentacja wyników europejskiego projektu SMARTEnvi – inteligentne narzędzia wsparcia dla procesu rekultywacji nieuporządkowanych składowisk odpadów.
10:00-10:15 Przerwa kawowa.
10:30-11:30 Prezentacja platformy e-learningowej oraz materiałów dotyczących rekultywacji nieuporządkowanych składowisk.
11:30-12:30 Networking lunch.
12:30-13:30 Sesja pytań i odpowiedzi.
13.30 Podsumowanie i zakończenie spotkania.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej projektu.
Kontakt: Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Politechnika Śląska Tel. (32) 237 12 13
Aktualności
Pokaż wszystkie







































Prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska (KBŚ) w nowym składzie Rady Upowszechniania Nauki RUN PAN, na kadencję 2023-2026.
Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, została powołana na członka Rady Upowszechniania Nauki PAN na lata 2023 - 2026. To już jej druga kadencja. Gratulujemy!


















































































II konferencja wewnętrzna POB4 – 10.02.2021, godz. 14:00
Zapraszamy do udziału w II konferencji wewnętrznej związanej z Priorytetowym Obszarem Badawczym 4: Inteligentne miasta i mobilność przyszłości (POB4). Konferencja odbędzie się 10.02.2021 w godzinach 14:00-17:00 z wykorzystaniem komunikatora Zoom.













Wytyczne REHVA oraz ASHRAE dotyczące COVID-19
W odpowiedzi na pandemię koronawirusa (COVID-19, SARS-CoV-2), eksperci REHVA (Federacja Europejskich Stowarzyszeń Ogrzewania, Wentylacji i Klimatyzacji) oraz ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers) opracowali dokumenty zawierające wytyczne i bibliografię dotyczącą obsługi i korzystania z usług budowlanych w obszarach, w których wybuchła epidemia koronawirusa. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ze względu na czynniki związanymi z HVAC lub instalacjami wodno-kanalizacyjnymi.


Zmarł prof. Stanisław Mierzwiński
21 kwietnia w wieku 94 lat zmarł prof. dr hab. inż. Stanisław Mierzwiński, wybitny naukowiec, twórca polskiej szkoły zastosowań aerodynamiki w wentylacji i technice odpylania. Msza św. żałobna zostanie odprawiona w środę, 25 kwietnia, o godz. 7.30 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Uroczystości pogrzebowe odbędą o godz. 13.00 na cmentarzu Centralnym w Gliwicach.

Spotkanie z profesorem Stanisławem Mierzwińskim
W dniu 25 listopada 2014 roku, w ramach Konwersatorium „Inteligenta Energetyka” Stowarzyszenia Klaster 3x20, na Wydziale Elektrycznym odbyło się spotkanie z profesorem Stanisławem Mierzwińskim - jednym z najstarszych absolwentów Wydziału Elektrycznego.

Konferencja Rynek Ciepła REC 2012
W dniach 17-19 października 2012 roku, w Nałęczowie, odbyła się XVIII Konferencja Naukowo-Techniczna Rynek Ciepła REC 2012. W Konferencji udział wzięło 11 pracowników naszej Katedry, którzy wygłosili referaty związane z zagadnieniami diagnostyki cieplnej w budynkach.

Staże naukowe dr Bulińskiej i dr Lipczyńskiej w ramach programu "Synergia"
W ramach programu "Synergia" Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, dr inż. Anna Bulińska oraz dr inż. Aleksandra Lipczyńska odbyły 2- oraz 6-tygodniowe staże naukowe na Duńskim Uniwersytecie Technicznym (DTU).

Konferencja Naukowa KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA CIEPLNA IN SITU BUDYNKÓW
W dniu 16.11.2012 roku, w Gliwicach, na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki przy ulicy Konarskiego 20 (Bud. B, sala B-200) odbędzie się Konferencja Naukowa KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA CIEPLNA IN SITU BUDYNKÓW
Celem Konferencji jest rozpowszechnienie wyników badań realizowanych w ramach Zadania 4 pt. Rozwój diagnostyki cieplnej budynków projektu strategicznego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Zintegrowany system zmniejszenia eksploatacyjnej energochłonności budynków.

Aleksandra Lipczyńska stypendystką DoktoRIS
W czerwcu 2013 r. doktorantka KOWiTO, Aleksandra Lipczyńska otrzymała stypendium DoktoRIS ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Serdecznie gratulujemy!

II-gie miejsce w kategorii prac magisterskich w „Konkursie na najlepsze prace dyplomowe magisterskie i inżynierskie” dla Piotra Ciumana
W dniu 30 grudnia 2013 r. doktorant Piotr Ciuman zajął II-gie miejsce w kategorii prac magisterskich w „Konkursie na najlepsze prace dyplomowe magisterskie i inżynierskie”.

Agata Świerc stypendystką DoktoRIS
W czerwcu 2014 r. doktorantka KOWiTO, Agata Świerc otrzymała stypendium DoktoRIS ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Serdecznie gratulujemy!


INSTALACJE BASENOWE 2015
W dniach 25-27 marca 2015r. w Zakopanem odbyło się X Sympozjum Naukowo-Techniczne "Instalacje basenowe - projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja, finansowanie", w której udział wzięli Pracownicy Katedry Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania.

Konferencja "HVAC&R - szanse, zagrożenia, badania, najnowsze technologie oraz nowości w branży"
W dniu 19 listopada 2014 r. w Ośrodku Konferencyjno - Szkoleniowym Innowacja w Zabrzu odbyła się Konferencja "HVAC&R - szanse, zagrożenia, badania, najnowsze technologie oraz nowości w branży", w której wzięli udział Pracownicy Katedry Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania: dr hab. inż. Zbigniew Trzeciakiewicz, prof. nzw. w Pol. Śl., dr inż. Dorota Bartosz, dr inż. Monika Blaszczok, dr inż. Aleksandra Specjał oraz dr inż. Piotr Koper.

Uroczystość wręczenia dyplomów doktorów habilitowanych i doktorskich
W sobotę 23 maja br. w Auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów doktorów habilitowanych i doktorskich.


Staż naukowy Aleksandry Lipczyńskiej w Singapurze
Z początkiem 2016 r. dr inż. Aleksandra Lipczyńska rozpoczęła zagraniczny staż naukowy w Berkeley Education Alliance for Research in Singapore (BEARS). BEARS jest spółką non-profit założoną w 2011 r. przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Służy jako intelektualna platforma współpracy dla świata nauki i przemysłu w zakresie badań, nauki i przedsiębiorczości, dzięki czemu owocne wyniki badań mogą być sprawnie przeniesione do realizacji w praktyce.

Wyjazd studentów Koła KOWiK do fabryki grzejników PURMO
W dniu 16 kwietnia 2019 roku członkowie Koła Naukowego Ogrzewnictwa, Wentylacji i Klimatyzacji wzięli udział w wycieczce do fabryki grzejników firmy PURMO w Rybniku.
Fabryka PURMO jest częścią firmy Rettig, która jest międzynarodowym koncernem działającym głównie w branży grzejnikowej.

Diagnostyka działania wentylacji kuchni w schronisku górskim
Katedra Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania została poproszona o diagnostykę systemu wentylacji kuchni oraz baru w schronisku w Morskim Oku. Efektem badań będzie raport opisujący stan instalacji oraz propozycja usprawnienia jej działania.
Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.