Start - Aktualności
Ravi S Yadav - nowy doktorant w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej
Katedra Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląska z radością ogłasza dołączenie do swojego zespołu Ravi S. Yadava. Ravi przybywa do nas z ponad 7-letnim doświadczeniem badawczym, które zdobył pracując na prestiżowej uczelni Harbin Institute of Technology w Chinach, gdzie jako asystent badawczy wykazał się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w prowadzone projekty, a jego osiągnięcia zostały uznane przez rząd Chin przyznaniem mu stypendium CSC w 2016 roku. Ravi jest autorem 10 prac naukowych i aktywnym uczestnictwem w wielu konferencjach o zasięgu zarówno krajowym, jak i międzynarodowym.
Specjalistyczne zainteresowania badawcze Ravi koncentrują się wokół biocharu, znanego w polskiej terminologii jako 'biowęgiel' lub 'węgiel biologiczny'. Biowęgiel to węglowy produkt powstający z pirolizy biomasy, czyli procesu termicznego rozkładu materiałów organicznych w warunkach ograniczonego dostępu tlenu. Biowęgiel, dzięki swojej porowatej strukturze, ma zdolność do poprawy jakości gleby, zwiększenia jej żyzności i pojemności wodnej, a także sekwestracji węgla, co przyczynia się do łagodzenia zmian klimatycznych poprzez długoterminowe wiązanie dwutlenku węgla.
Stosowanie biowęgla ma wiele zalet. W rolnictwie używa się go jako ulepszacza gleby, który pomaga w zwiększaniu plonów, jednocześnie redukując potrzebę stosowania chemicznych nawozów. Jest także rozważany jako filtr w procesach oczyszczania wody, ze względu na swoje właściwości adsorpcyjne. W badaniach Ravi, biowęgiel jest analizowany pod kątem jego wpływu na metabolizm wybranych bioindykatorów w środowiskach poddanych stresowi, co może mieć kluczowe znaczenie dla monitorowania i poprawy zdrowia ekosystemów.
Pod nadzorem prof. Joanny Kalki, Ravi S. Yadav opracowuje pracę doktorską pt. "Wpływ biocharu na metabolizm w wybranych biowskaźnikach pod stresem środowiskowym". Jesteśmy przekonani, że jego praca przyczyni się nie tylko do pogłębienia wiedzy w zakresie zastosowań biowęgla, ale również do rozwoju zrównoważonych technologii przyjaznych środowisku.
Aktualności
Pokaż wszystkieOlimpiada Wiedzy i Umiejętności Instalacyjnych 2024/2025
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Instalacyjnych jest sprawdzeniem i porównaniem wiedzy oraz umiejętności uczniów w dziedzinie instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych i gazowych na poziomie ogólnopolskiej rywalizacji. Stwarza również nauczycielom kształcenia branżowego warunki do wymiany doświadczeń i współpracy ze środowiskiem branżowym.
Prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska (KBŚ) w nowym składzie Rady Upowszechniania Nauki RUN PAN, na kadencję 2023-2026.
Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, została powołana na członka Rady Upowszechniania Nauki PAN na lata 2023 - 2026. To już jej druga kadencja. Gratulujemy!
Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.