Start - Aktualności
Zmarł prof. Józef Pastuszka
Ze smutkiem informujemy, że 19 stycznia 2022 roku odszedł nagle od nas prof. dr hab. Józef Stefan Pastuszka, który był pracownikiem i wieloletnim kierownikiem Katedry Ochrony Powietrza na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.
Prof. J. Pastuszka urodził się 17 marca 1953 r. w Świętochłowicach. W 1978 r. ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1986 r. obronił pracę doktorską, a stopień doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskał w 2002 r. W 2017 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk technicznych.
W 2004 r. rozpoczął pracę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a następnie od 2006 r. do 2017 r. pełnił funkcję kierownika Katedry Ochrony Powietrza. Od grudnia 2020 r. był zastępcą Dyrektora Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska. Wcześniej pracował w kilku ośrodkach badawczych w Polsce (w latach 1977-1981 w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego PAN w Zabrzu; w latach 1981-1992 w oddziale katowickim Instytutu Ochrony Środowiska; w latach 1992-2003 w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego – WHO Collaborating Centre w Sosnowcu; w latach 2003-2006 na Wydziale Zdrowia Publicznego Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu). Ponadto, pracował także w USA (w latach 1990-1991 jako Visiting Assistant Professor na University of Cincinnati, w latach 1998-1999 jako Visiting Scientist na University of California).
Główne zainteresowania badawcze prof. J. Pastuszki koncentrowały się na zagadnieniach ochrony powietrza w aspekcie inżynierii środowiska i zdrowia środowiskowego. W pracy naukowej zajmował się m.in. badaniami aerozoli atmosferycznych w zakresie ich emisji, transportu w środowisku, depozycji oraz reemisji. Nieprzerwanie współpracował z licznymi uniwersytetami w kraju i za granicą. W jego dorobku znajduje się wiele recenzji monografii, rozpraw doktorskich i opinii wniosków o nadanie stopnia doktora habilitowanego.
Był autorem lub współautorem licznych publikacji naukowych, referatów wygłoszonych na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz patentów. Profesor wypromował kilku doktorów oraz kilkudziesięciu magistrów i inżynierów. Był cenionym ekspertem, naukowcem i nauczycielem akademickim, a przy tym osobą skromną, życzliwą oraz przyjazną.
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 22.01.2022 r. o godz. 10:00, mszą świętą w Kościele pw. Św. Jadwigi w Chorzowie przy ul. Wolności 51.
Aktualności
Pokaż wszystkieOlimpiada Wiedzy i Umiejętności Instalacyjnych 2024/2025
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Instalacyjnych jest sprawdzeniem i porównaniem wiedzy oraz umiejętności uczniów w dziedzinie instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych i gazowych na poziomie ogólnopolskiej rywalizacji. Stwarza również nauczycielom kształcenia branżowego warunki do wymiany doświadczeń i współpracy ze środowiskiem branżowym.
Prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska (KBŚ) w nowym składzie Rady Upowszechniania Nauki RUN PAN, na kadencję 2023-2026.
Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, została powołana na członka Rady Upowszechniania Nauki PAN na lata 2023 - 2026. To już jej druga kadencja. Gratulujemy!
Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.