Start - Aktualności

Zmarł prof. Józef Pastuszka
Ze smutkiem informujemy, że 19 stycznia 2022 roku odszedł nagle od nas prof. dr hab. Józef Stefan Pastuszka, który był pracownikiem i wieloletnim kierownikiem Katedry Ochrony Powietrza na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.
Prof. J. Pastuszka urodził się 17 marca 1953 r. w Świętochłowicach. W 1978 r. ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1986 r. obronił pracę doktorską, a stopień doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskał w 2002 r. W 2017 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk technicznych.
W 2004 r. rozpoczął pracę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a następnie od 2006 r. do 2017 r. pełnił funkcję kierownika Katedry Ochrony Powietrza. Od grudnia 2020 r. był zastępcą Dyrektora Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska. Wcześniej pracował w kilku ośrodkach badawczych w Polsce (w latach 1977-1981 w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego PAN w Zabrzu; w latach 1981-1992 w oddziale katowickim Instytutu Ochrony Środowiska; w latach 1992-2003 w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego – WHO Collaborating Centre w Sosnowcu; w latach 2003-2006 na Wydziale Zdrowia Publicznego Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu). Ponadto, pracował także w USA (w latach 1990-1991 jako Visiting Assistant Professor na University of Cincinnati, w latach 1998-1999 jako Visiting Scientist na University of California).
Główne zainteresowania badawcze prof. J. Pastuszki koncentrowały się na zagadnieniach ochrony powietrza w aspekcie inżynierii środowiska i zdrowia środowiskowego. W pracy naukowej zajmował się m.in. badaniami aerozoli atmosferycznych w zakresie ich emisji, transportu w środowisku, depozycji oraz reemisji. Nieprzerwanie współpracował z licznymi uniwersytetami w kraju i za granicą. W jego dorobku znajduje się wiele recenzji monografii, rozpraw doktorskich i opinii wniosków o nadanie stopnia doktora habilitowanego.
Był autorem lub współautorem licznych publikacji naukowych, referatów wygłoszonych na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz patentów. Profesor wypromował kilku doktorów oraz kilkudziesięciu magistrów i inżynierów. Był cenionym ekspertem, naukowcem i nauczycielem akademickim, a przy tym osobą skromną, życzliwą oraz przyjazną.
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 22.01.2022 r. o godz. 10:00, mszą świętą w Kościele pw. Św. Jadwigi w Chorzowie przy ul. Wolności 51.
Aktualności
Pokaż wszystkie







































Prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska (KBŚ) w nowym składzie Rady Upowszechniania Nauki RUN PAN, na kadencję 2023-2026.
Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, została powołana na członka Rady Upowszechniania Nauki PAN na lata 2023 - 2026. To już jej druga kadencja. Gratulujemy!


















































































II konferencja wewnętrzna POB4 – 10.02.2021, godz. 14:00
Zapraszamy do udziału w II konferencji wewnętrznej związanej z Priorytetowym Obszarem Badawczym 4: Inteligentne miasta i mobilność przyszłości (POB4). Konferencja odbędzie się 10.02.2021 w godzinach 14:00-17:00 z wykorzystaniem komunikatora Zoom.













Wytyczne REHVA oraz ASHRAE dotyczące COVID-19
W odpowiedzi na pandemię koronawirusa (COVID-19, SARS-CoV-2), eksperci REHVA (Federacja Europejskich Stowarzyszeń Ogrzewania, Wentylacji i Klimatyzacji) oraz ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers) opracowali dokumenty zawierające wytyczne i bibliografię dotyczącą obsługi i korzystania z usług budowlanych w obszarach, w których wybuchła epidemia koronawirusa. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ze względu na czynniki związanymi z HVAC lub instalacjami wodno-kanalizacyjnymi.


Zmarł prof. Stanisław Mierzwiński
21 kwietnia w wieku 94 lat zmarł prof. dr hab. inż. Stanisław Mierzwiński, wybitny naukowiec, twórca polskiej szkoły zastosowań aerodynamiki w wentylacji i technice odpylania. Msza św. żałobna zostanie odprawiona w środę, 25 kwietnia, o godz. 7.30 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Uroczystości pogrzebowe odbędą o godz. 13.00 na cmentarzu Centralnym w Gliwicach.

Spotkanie z profesorem Stanisławem Mierzwińskim
W dniu 25 listopada 2014 roku, w ramach Konwersatorium „Inteligenta Energetyka” Stowarzyszenia Klaster 3x20, na Wydziale Elektrycznym odbyło się spotkanie z profesorem Stanisławem Mierzwińskim - jednym z najstarszych absolwentów Wydziału Elektrycznego.

Konferencja Rynek Ciepła REC 2012
W dniach 17-19 października 2012 roku, w Nałęczowie, odbyła się XVIII Konferencja Naukowo-Techniczna Rynek Ciepła REC 2012. W Konferencji udział wzięło 11 pracowników naszej Katedry, którzy wygłosili referaty związane z zagadnieniami diagnostyki cieplnej w budynkach.

Staże naukowe dr Bulińskiej i dr Lipczyńskiej w ramach programu "Synergia"
W ramach programu "Synergia" Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, dr inż. Anna Bulińska oraz dr inż. Aleksandra Lipczyńska odbyły 2- oraz 6-tygodniowe staże naukowe na Duńskim Uniwersytecie Technicznym (DTU).

Konferencja Naukowa KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA CIEPLNA IN SITU BUDYNKÓW
W dniu 16.11.2012 roku, w Gliwicach, na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki przy ulicy Konarskiego 20 (Bud. B, sala B-200) odbędzie się Konferencja Naukowa KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA CIEPLNA IN SITU BUDYNKÓW
Celem Konferencji jest rozpowszechnienie wyników badań realizowanych w ramach Zadania 4 pt. Rozwój diagnostyki cieplnej budynków projektu strategicznego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Zintegrowany system zmniejszenia eksploatacyjnej energochłonności budynków.

Aleksandra Lipczyńska stypendystką DoktoRIS
W czerwcu 2013 r. doktorantka KOWiTO, Aleksandra Lipczyńska otrzymała stypendium DoktoRIS ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Serdecznie gratulujemy!

II-gie miejsce w kategorii prac magisterskich w „Konkursie na najlepsze prace dyplomowe magisterskie i inżynierskie” dla Piotra Ciumana
W dniu 30 grudnia 2013 r. doktorant Piotr Ciuman zajął II-gie miejsce w kategorii prac magisterskich w „Konkursie na najlepsze prace dyplomowe magisterskie i inżynierskie”.

Agata Świerc stypendystką DoktoRIS
W czerwcu 2014 r. doktorantka KOWiTO, Agata Świerc otrzymała stypendium DoktoRIS ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Serdecznie gratulujemy!


INSTALACJE BASENOWE 2015
W dniach 25-27 marca 2015r. w Zakopanem odbyło się X Sympozjum Naukowo-Techniczne "Instalacje basenowe - projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja, finansowanie", w której udział wzięli Pracownicy Katedry Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania.

Konferencja "HVAC&R - szanse, zagrożenia, badania, najnowsze technologie oraz nowości w branży"
W dniu 19 listopada 2014 r. w Ośrodku Konferencyjno - Szkoleniowym Innowacja w Zabrzu odbyła się Konferencja "HVAC&R - szanse, zagrożenia, badania, najnowsze technologie oraz nowości w branży", w której wzięli udział Pracownicy Katedry Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania: dr hab. inż. Zbigniew Trzeciakiewicz, prof. nzw. w Pol. Śl., dr inż. Dorota Bartosz, dr inż. Monika Blaszczok, dr inż. Aleksandra Specjał oraz dr inż. Piotr Koper.

Uroczystość wręczenia dyplomów doktorów habilitowanych i doktorskich
W sobotę 23 maja br. w Auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów doktorów habilitowanych i doktorskich.


Staż naukowy Aleksandry Lipczyńskiej w Singapurze
Z początkiem 2016 r. dr inż. Aleksandra Lipczyńska rozpoczęła zagraniczny staż naukowy w Berkeley Education Alliance for Research in Singapore (BEARS). BEARS jest spółką non-profit założoną w 2011 r. przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Służy jako intelektualna platforma współpracy dla świata nauki i przemysłu w zakresie badań, nauki i przedsiębiorczości, dzięki czemu owocne wyniki badań mogą być sprawnie przeniesione do realizacji w praktyce.

Wyjazd studentów Koła KOWiK do fabryki grzejników PURMO
W dniu 16 kwietnia 2019 roku członkowie Koła Naukowego Ogrzewnictwa, Wentylacji i Klimatyzacji wzięli udział w wycieczce do fabryki grzejników firmy PURMO w Rybniku.
Fabryka PURMO jest częścią firmy Rettig, która jest międzynarodowym koncernem działającym głównie w branży grzejnikowej.

Diagnostyka działania wentylacji kuchni w schronisku górskim
Katedra Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania została poproszona o diagnostykę systemu wentylacji kuchni oraz baru w schronisku w Morskim Oku. Efektem badań będzie raport opisujący stan instalacji oraz propozycja usprawnienia jej działania.
Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.