na zdjęciu widzimy członków Rady
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 28.03.2023

Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, członkiem Rady Upowszechniania Nauki PAN

Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, została powołana na członka Rady Upowszechniania Nauki PAN na lata 2023 - 2026. To już druga kadencja naszej nukowczyni.

RUN PAN działa przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Zrzesza przedstawicieli nauki oraz mediów. Rada chce być platformą informacyjną i inicjującą aktywności upowszechniające naukę.

- Zajmujemy się szeroko pojętymi zagadnieniami dotyczącymi upowszechnia wyników badań naukowych i popularyzacji wiedzy. W szczególności zależy nam na tym, aby upowszechnianie nauki w otoczeniu społeczno-gospodarczym stało się ważnym i docenianym elementem pracy naukowca. Działamy również jako aktywni popularyzatorzy nauki i wspieramy szereg aktywności popularnonaukowych o wysokim poziomie merytorycznym, tak, aby wyznaczać odpowiednie standardy realizacji takiej aktywności – powiedziała dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ.

Rzetelne i merytoryczne upowszechnianie nauki w społeczeństwie w czasach kryzysu edukacyjnego i kryzysu autorytetów jest nie do przecenienia - podkreśla naukowczyni. - Uważam, że odpowiednio ukierunkowane działania upowszechniające wiedzę w społeczeństwie i nowoczesne podejście do dydaktyki na każdym etapie kształcenia to klucz do tego, aby społeczeństwo potrafiło myśleć krytycznie, a dzięki temu odróżniało fakty od nieprawdziwych i często szkodliwych treści. Bez dobrych podstaw i krytycznego myślenia nie ma dobrej edukacji i jej późniejszej aplikacji w naszym codziennym życiu – mówiła dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ.

W Radzie dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ. jest odpowiedzialna za realizację debaty dotyczącej stanu i przyszłości komunikacji naukowej oraz popularyzacji nauki w Polsce, która odbyła się 27 marca w CKS Mrowisko.  -  Mam również przyjemność organizować dzień wykładów popularnonaukowych Rady na Politechnice Śląskiej – Biegnij po wiedzę z RUN PAN. Wykłady te cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży szkół średnich. Mam nadzieję, że moje dalsze działania w ramach RUN będą skupione wokół tych zagadnień, nad którymi pracuję od początku istnienia Centrum Popularyzacji Nauki  – podkreśliła naukowczyni.

Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, jest dyrektorem Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, pracuje także w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.

Więcej informacji na stronie: Skład (pan.pl)