Autor: Aleksandra Lipczyńska Publikacja: 30.09.2022 Aktualizacja: 30.09.2022

Specjalny numer czasopisma Frontiers in Environmental Science: Indoor Environmental Air Quality in Urban Areas

Jakość środowiska w pomieszczeniach cieszy się coraz większym zainteresowaniem w wielu krajach pod względem ochrony zdrowia i środowiska, a także minimalizacji zużycia energii. Stało się to ważniejsze ze względu na rozwój technologii i wyposażenia budowlanego. Nowoczesne, szczelne okna są pożądane ze względu na oszczędność energii, ale ograniczają naturalną wentylację, często poniżej minimum higienicznego, co może przyczynić się np. powstania syndromu chorego budynku. Rozważając efektywność energetyczną, konieczne jest również utrzymanie jakości środowiska wewnętrznego. Użytkownicy budynków są narażeni na działanie różnych substancji w pomieszczeniach, np. pochodzących wyposażenia budynków oraz zanieczyszczeń naturalnych i antropogenicznych przenoszonych z zewnątrz. Emitowane zanieczyszczenia, nawet w niskich stężeniach, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka ze względu na swoje synergiczne działanie i/lub zdolność do kumulacji w organizmie człowieka.

Jako redaktorzy gościnni czasopisma Frontiers in Environmental Science (ISSN 2296-665X, IF: 5.411), zapraszamy do przesłania artykułów do wydania specjalnego „Indoor Environmental Air Quality in Urban Areas”. Do publikacji zapraszamy oryginalne artykuły zawierające badania eksperymentalne, studia przypadków lub obszerną dyskusję na temat:

• wszystkich aspektów związanych z jakością powietrza w pomieszczeniach na obszarach miejskich, w tym źródeł emisji głównych zanieczyszczeń, pomiarów chemiczno-fizycznych i mikrobiologicznych, wpływów, modelowania oraz najnowszych trendów w systemach kontroli i poprawie jakości powietrza w pomieszczeniach,
  • innowacyjnych, wydajnych, energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań i systemów oraz ich zastosowania w budownictwie w celu stworzenia dobrej jakości środowiska wewnętrznego

Dalsze szczegóły można znaleźć na stronie:

Redaktorzy:
Barbara Kozielska, Politechnika Śląska
Joanna Ferdyn-Grygierek, Politechnika Śląska
Klara Slezakova, University of Porto
Jerzy Sowa, Politechnika Warszawska
Salwa K. Mohamed Hassan, National Research Centre (Egypt)

Pokaż wszystkie

Komunikat nr 11 Okręgowej Komisji Wyborczej okręgu wyborczego RIE