A A+ A++
Autor: Jacek Staszkiewicz Publikacja: 25.06.2021 Aktualizacja: 28.06.2021

Wynalazek nagrodzony na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji Intarg®2021

Grand Prix i Nagrodę Platynową na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji Intarg®2021 zdobyła „Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych”. Wynalazek został opracowany przez przez pracowników naukowych Politechniki Śląskiej pod kierownictwem pracownika Katedry Inżynierii Budowlanej, dr inż. Marcina Górskiego.

Jest to specjalnie wyposażony dron, który może być wykorzystywany do inwentaryzacji, inspekcji i diagnostyki trudnodostępnych konstrukcji budowlanych. Platforma ma zamocowaną kamerę termowizyjną, może także wykorzystywać kamerę wizyjną oraz czujniki temperatury, wilgotności i odczynu pH. Pozwala to na kompleksowe dokonanie oceny prawie każdego rodzaju konstrukcji budowlanych, szczególnie tych trudnodostępnych. Warto podkreślić, że platforma wyposażona jest w unikalne w skali światowej, autorskie rozwiązanie diagnostyczne do oceny jakości zespolenia konstrukcji wzmocnionej zewnętrznymi nakładkami FRP. Przedstawione na targach rozwiązanie nie jest de facto jednym wynalazkiem, ale zbiorem kilku opracowanych przez Zespół rozwiązań zastrzeżonych w Urzędzie Patentowym.

— Platforma wraz modułem diagnostycznym może wspomóc prace min. Inspektora Konstrukcji, który musi dokonać oceny konstrukcji w trudnodostępnych miejscach np. na przęśle mostu nad rzeką na wysokości kilkudziesięciu metrów. Nie każda konstrukcja wyposażona jest w urządzenia, które pozwalają tam łatwo dotrzeć. Odpowiednio uprawniony Inspektor musi tam dotrzeć z wieloma nieporęcznymi narzędziami umożliwiającymi inspekcję i diagnostykę obiektu. Ten tradycyjny sposób jest czaso- i kosztochłonny, obarczony jest również ryzykiem popełnienia błędów. Nasz pomysł jest taki, aby Inspektora wyręczyła nasza platforma diagnostyczna, która pozwala zebrać zdalnie potrzebne materiały, a następnie je odpowiednio przetworzyć. W związku z tym dla inspektora pozostanie praca związana z oceną bezpieczeństwa konstrukcji na podstawie zebranych przez urządzenie kompleksowych danych — mówi dr inż. Marcin Górski.

Dokowanie drona na wiadukcie drogowym podczas prób in situ

Dron może być wykorzystywany w branży budowlanej – w budownictwie kubaturowym i przemysłowym, ale przede wszystkim w budownictwie mostowym czy infrastrukturalnym. Rozwiązanie mogłoby być też wykorzystane w inwentaryzacji i ocenie stanu obiektów zabytkowych. Wyposażenie drona pozwala na zdalną inspekcję również nocą lub w słabo oświetlonych miejscach. Pozyskane przez platformę dane integrowane są w cyfrowym modelu konstrukcji w środowisku BIM.

Autorami wynalazku są: kierownik projektu dr inż. Marcin Górski z Wydziału Budownictwa; dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ. z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki; dr inż. Jarosław Domin z Wydziału Elektrycznego oraz prof. dr hab. inż. Ryszard Białecki, dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski, prof. PŚ.; dr hab. inż. Wojciech Adamczyk, prof. PŚ.; dr hab. inż. Grzegorz Przybyła, prof. PŚ.; dr inż. Grzegorz Kruczek z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Badania in situ, na wiadukcie drogowym.Diagnostyka jakości zespolenia wzmocnień FRP z powierzchnią betonu z wykorzystaniem kamery termowizyjnej

Pokaż wszystkie
photo

Konferencja "Geoinżynieria w Budownictwie"

2021-09-20 14:28:52
2021-09-21 07:21:50
20.09.2021

Grant dla Pana prof. dr hab. inż. Jana Kubicy

2021-09-14 08:34:19
2021-09-14 10:22:19
14.09.2021
photo

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2021/2022

2021-09-13 13:07:33
2021-09-14 08:39:34
13.09.2021
photo

Rekrutacja do VII edycji Indywidualnych Programach Studiów (IPS) realizowanych w formie PBL-i

2021-09-10 14:07:15

07.05

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Faustyna Rechy

23.04

Cykl wykładów dla studentów i doktorantów dotyczących tematyki ochrony klimatu i środowiska

21.04

Konferencja edukacyjna Edual

15.04

Wykład we współpracy z Uniwersytetem Auburn, Alabama, USA.

29.03

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Marcina Jasińskiego

22.03

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Magdaleny Kreczmar