A A+ A++
photo
Autor: Piotr Zarychta Publikacja: 27.03.2025 Aktualizacja: 27.03.2025

Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej uczestnikiem międzynarodowego spotkania w ramach projektu CESynergy

W dniach 17–21 marca 2025 roku w Lizbonie, stolicy Portugalii, odbyło się międzynarodowe spotkanie projektowe w ramach inicjatywy CESynergy,  finansowanej przez Unię Europejską. Gospodarzem wydarzenia był Instituto Superior Técnico (University of Lisbon) – jedna z największych i najbardziej prestiżowych uczelni w Portugalii.
 
Politechnika Śląska liderem projektu CESynergy
 
Politechnika Śląska pełni rolę głównego koordynatora projektu CESynergy. Kierownikiem projektu  jest prof. Krzysztof Pikoń z Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki.
W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele instytucji partnerskich: University of Bremen (Niemcy)Training2000 (Włochy)Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju – INNOWO (Polska) oraz Gebze Technical University (Turcja).
 
Cele projektu i współpraca międzynarodowa
 
Celem projektu CESynergy jest wspieranie transformacji energetycznej poprzez promowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zwiększanie efektywności wykorzystania zasobów w systemach energetycznych. Podczas spotkania partnerzy wymieniali się wiedzą i doświadczeniami, omawiając dobre praktyki oraz strategie możliwe do wdrożenia w różnych krajach europejskich.
 
Zrównoważona energia i edukacja przyszłości
 
Jednym z kluczowych elementów projektu jest opracowanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych, które pomogą studentom, inżynierom i decydentom podejmować świadome, odpowiedzialne decyzje w kontekście transformacji energetycznej. Projekt odpowiada na wyzwania związane z ograniczoną dostępnością kluczowych surowców, takich jak lit, kobalt czy pierwiastki ziem rzadkich, wykorzystywanych m.in. w panelach słonecznych, turbinach wiatrowych czy pojazdach elektrycznych.
W ramach projektu powstają moduły edukacyjne zatytułowane „Circular Economy Pathways for the Energy Transition”, dostosowane do różnych poziomów zaawansowania, dzięki czemu wiedza będzie dostępna dla szerokiego grona odbiorców.
 
Wkład Politechniki Śląskiej i kierunek na przyszłość
 
Politechnika Śląska, jako koordynator projektu, umacnia swoją pozycję jako lider w dziedzinie edukacji i innowacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wspólnie z partnerami projektowymi uczelnia opracowuje również studia przypadków oraz strategie zwiększające odporność infrastruktury energetycznej na zagrożenia naturalne, takie jak trzęsienia ziemi. Projekt uwzględnia także rozwiązania służące bezpiecznej integracji odnawialnych źródeł energii – zwłaszcza energii słonecznej i wiatrowej – zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej.
 
CESynergy na rzecz zrównoważonej przyszłości
 
Projekt CESynergy stanowi przykład międzynarodowej współpracy akademickiej i eksperckiej na rzecz budowania bardziej odpornych, ekologicznych i zrównoważonych systemów energetycznych. Dzięki zaangażowaniu wszystkich partnerów i interesariuszy możliwe jest wspólne wypracowanie innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na globalne wyzwania energetyczne.
 
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: https://www.circularsynergy.org

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Nowoczesność na nowym najwyższym poziomie!

Piotr Zarychta
2025-05-09 10:57:50
2025-05-09 11:46:27
09.05.2025
photo

Letnie praktyki w Grupie Tauron

Piotr Zarychta
2025-05-07 09:23:17
2025-05-07 09:28:33
07.05.2025
photo

Zaproszenie na konferencję COPM2025

Piotr Zarychta
2025-04-14 09:32:00
2025-04-15 09:52:37
14.04.2025
photo

Zwiastun Dnia Ziemi już za nami – wspólnie rozpoczęliśmy świętowanie Planety!

Piotr Zarychta
2025-04-10 12:55:27
2025-04-11 12:15:55
10.04.2025

Więcej aktualności

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie