MEMSEP & PERMEA - trzydziestoletnia tradycja spotkań
Od 24 do 26 lipca 2025 r. w Hotelu Diament Arsenal Palace w Chorzowie odbyła się jubileuszowa piętnasta edycja konferencji MEMSEP & PERMEA 2025. Przez trzy dni polscy oraz zagraniczni naukowcy, a także przedstawiciele firm, dyskutowali na wiele tematów związanych z membranami. Nie zabrakło także okazji do podziękowań, wspomnień oraz wręczenia nagród.
- Konferencję MEMSEP organizujemy na Politechnice Śląskiej już od trzydziestu lat. Odbywa się zazwyczaj co dwa lata. PERMEA natomiast jest organizowana przez kraje wyszehradzkie. W tym roku zdecydowaliśmy się połączyć siły – mówi organizatorka wydarzenia dr hab. inż. Gabriela Kamińska, prof. PŚ z Katedry Inżynierii Wody i Ścieków na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki.
- Politechnika Śląska, razem z Politechniką Wrocławską, są ośrodkami, które zapoczątkowały tematykę membran w ochronie środowiska. To już kilkadziesiąt lat tradycji, w strukturze Wydziału był Zakład Chemii Sanitarnej i Procesów Membranowych, którego kierownikiem był prof. Michał Bodzek. Powstała także pierwsza książka „Techniki membranowe w ochronie środowiska” pod redakcją prof. Bodzka, prof. Krystyny Konieczny i prof. Jolanty Bohdziewicz, która do dzisiaj jest najpoważniejszym kompendium wiedzy dotyczącym tematyki membran - tłumaczy Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki prof. dr hab. inż. Mariusz Dudziak.
Organizatorzy zaprosili wielu naukowców oraz przedsiębiorców do zgłaszania referatów z zakresu technologii membranowych, procesów separacji, perwaporacji, destylacji, adsorpcji, filtracji, przygotowania membran i adsorbentów, a także ich charakterystyki oraz zastosowania w ochronie środowiska, medycynie i biotechnologii. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięli w nim udział m.in. naukowcy z Węgier, Czech oraz Słowacji.
- Zrobiliśmy wiele rzeczy dotyczących membran, dlatego udział w tym wydarzeniu jest dla nas wartościowy – mówi dr inż. Peter Bakonyi, senior researcher z Uniwersytetu Panońskiego, który wspólnie z siódemką naukowców reprezentowali węgierską uczelnię.
- Cieszę się z udziału, bo większość prezentacji jest bardzo ciekawa i innowacyjna – mówi prof. Noura Fathy Abdel Salam Mohamed z Uniwersytetu Kairskiego w Egipcie.
- Gdy organizowaliśmy te wydarzenie po raz pierwszy w 1995 roku membrany były zupełną nowością - wspomina prof. Michał Bodzek.
- Obszar zastosowania membran jest szeroki i bardzo ważny dla nas. Na przykład zastosowanie w inżynierii ochrony środowiska - membrany są przydatne m.in. w oczyszczaniu wody z zanieczyszczeń, przez co jest przydatna do picia – tłumaczy prof. Wojciech Kujawski.
- Są także ważne w medycynie. Sztuczna nerka to nic innego, jak membrany, które filtrują i odfiltrowują z krwi toksyny i dzięki temu ludzie mogą dłużej żyć – dopowiada prof. Michał Bodzek.
Zdjęcia:
Maciej Mutwil,
Jan Szady,
Martin Huć
Kliknij by zobaczyć pełną wersję artykułu.
CONFERENCE HOST
HONORARY PATRONAGE OF THE RECTOR's
SPONSORS
MEDIA PATRONAGE
2025 5-th number of INSTAL monthly - click to download
Archives of Environmental Protection, 100 pt (Ministry of Science and Higher Education), IF=1.4
https://journals.pan.pl/aep
Cost: 2500 PLN (excl. taxes)
Chemical and Process Engineering: New Frontiers, 100 pt (Ministry of Science and Higher Education), IF=0.5
https://journals.pan.pl/cpe
Cost: 1000 PLN (excl. taxes)
Journal of Water Process Engineering, 100 pt (Ministry of Science and Higher Education), IF=6.3
Membranes,100 pt ((Ministry of Science and Higher Education),
IF=3.3, Cost: 2200 CHF (excl. taxes)
Water Resources and Industry, 200 pt (Ministry of Science and Higher Education),
IF=4.5,
Cost: https://www.sciencedirect.com/journal/water-resources-and-industry/publish/open-access-options

Foto - Martin Huć

Foto - Jan Szady

Foto - Martin Huć

Foto - Maciej Mutwil

Foto - Martin Huć

Foto - Martin Huć

Foto - Martin Huć

Foto - Jan Szady

Foto - Jan Szady

Foto - Maciej Mutwil