Autor: Aleksandra Lipczyńska Publikacja: 19.10.2022 Aktualizacja: 20.10.2022

Spotkanie uczestników IEA EBC Annex 87 na Duńskim Uniwersytecie Technicznym

W dniach 17-18 października odbyło się spotkanie robocze uczestników prac w projekcie IEA EBC Annex 87 dotyczącym spersonalizowanych systemów kontroli środowiska w kontekście ich wydajności energetycznej i efektywności w kształtowaniu warunków środowiska wewnętrznego. Spotkanie odbyło się hybrydowo na Duńskim Uniwersytecie Technicznym w Kgs. Lyngby. W spotkaniu łącznie uczestniczyło ponad 35 osób z czołowych ośrodków badawczych i przemysłu. Politechnikę Śląską reprezentowała dr inż. Aleksandra Lipczyńska.

20221017_Annex_group.jpg (1,58 MB)

Od lewej: Prof. Joon-Ho Choi (USC, Stany Zjednoczone), Dr Alessandra Luna Navarro (TU Delft, Holandia), Dr Ricardo Forgiarini Rupp (DTU, Dania), Prof. Arsen Melikov (DTU, Dania), Prof. Marco Perino Politecnico di Torino, Włochy), Prof. Bjarne Olesen (DTU, Dania), Dr Dolaana Khovalyg (EPFL, Szwajcaria), Dr Jun Shinoda (DTU, Dania), Dr Zhibin Wu (Niemcy), Dr Ongun Kazaci (DTU, Dania), Arch. Pedro Pablo de la Barra Luegmayer (TU Delft, Holandia), Ryan Liao (EPFL, Szwajcaria), Dr Mariya Bivolarova (DTU, Dania), Dr Aleksandra Lipczyńska (SUT, Polska), Dr Mandana S. Khanie (DTU, Dania), Dr Sara Omrani (QUT, Australia)

Wcześniejsze badania wykazały, że „spersonalizowane systemy kontroli środowiska” (PECS) znacznie poprawiają zadowolenie mieszkańców ze środowiska wewnętrznego. Jednak większość tych badań została przeprowadzona w kontrolowanych warunkach i brakuje długoterminowych badań wydajności rzeczywistych budynków. Istnieje również luka w wiedzy i narzędziach niezbędnych do szerokiego zastosowania tych systemów w budynkach. W oparciu o tę potrzebę, celem tego projektu jest ustalenie kryteriów projektowych i wytycznych operacyjnych dla PECS oraz ilościowe określenie korzyści dotyczących zdrowia, komfortu i wydajności energetycznej. Obejmuje to również koncepcje sterowania i wytyczne dotyczące eksploatacji PECS w pomieszczeniach z ogólnymi systemami otoczenia ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i oświetlenia. Zakres projektu obejmuje wszystkie rodzaje PECS do lokalnego ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza, oświetlenia i akustyki. Obejmuje systemy biurkowe, które montowane są na biurkach lub wkomponowane w meble, np. krzesła i łóżka z ogrzewaniem/chłodzeniem i wentylacją. Obejmuje to również urządzenia do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji są zawarte w odzieży lub urządzeniach przymocowanych do ciała użytkownika.

Pokaż wszystkie

Zaproszenie na konferencję COPM2024

2024-04-24 12:26:55
2024-04-24 12:33:21

Zastanawiasz się, który kierunek inżynieryjny jest dla Ciebie?

2024-04-19 13:44:31
2024-04-19 13:50:00

Czy są tutaj rodzice tegorocznych maturzystów?

2024-04-18 10:19:12
2024-04-18 10:24:07

Pierwsze Seminarium i Warsztaty projektu DEsire za nami!

Wojciech Uchman
2024-04-16 12:33:12