A A+ A++
photo
Autor: Aleksandra Lipczyńska Publikacja: 02.09.2022 Aktualizacja: 14.09.2022

Metropolitalny Climathon 2022

Metropolitalny Climathon 2022. Wyścig pomysłów jak ograniczyć odpady, a te które powstały ponownie wykorzystać. Wszystko w trosce o klimat.

Ruszyła rejestracja do trzeciej edycji Metropolitalnego Climathonu 2022, który rozpocznie się 27 października. Climathon to 24-godzinny wyścig kreatywności odbywający się równolegle w ponad 100 miastach na świecie. Podczas metropolitalnego wydarzenia uczestnicy będą szukać rozwiązań w jaki sposób, w trosce o ochronę klimatu, możemy „produkować” mniej odpadów a te które już powstały możemy ponownie użyć dając im drugie życie. Na autorów najlepszego pomysłu czeka nagroda główna w wysokości 10 000 zł oraz nagrody rzeczowe. W tym roku wydarzenie skierowane jest do studentów wszystkich uczelni. Wiedza specjalistyczna ani umiejętności programistyczne nie są koniecznością. Szczegóły poniżej.

W skończonym systemie, jakim jest nasza planeta, nieskończony wzrost nie jest możliwy – a jego granice wyznaczy nam dostępność surowców. Dziś taką granicą stały się dla nas zmiany klimatu. Gospodarka obiegu zamkniętego jest jedną z odpowiedzi na te wyzwania.
W obiegu zamkniętym koniec życia produktu jest zarazem początkiem życia nowego produktu lub usługi. Wszystkie materiały zostają spożytkowane, ich wartość dodana jest zmaksymalizowana. Całkowicie wyeliminowany jest odpad. Wyeliminowana jest także potrzeba ekstrakcji nowych surowców. W GOZ nie ma odpadów – są tylko surowce.
Dlatego też zagadnienia związane z racjonalną gospodarką odpadami i tym, jak racjonalnie korzystać z dóbr będą tematami drugiej edycji Metropolitalnego Climathonu.

Co to jest Climathon? To wydarzenie, które ma charakter 24-godzinnej rywalizacji, w trakcie której uczestnicy we współpracy z zaproszonymi ekspertami, wypracowują propozycje rozwiązań, służących ochronie klimatu. Podczas Climathonu szansę na wygraną ma każdy kreatywny pomysł, który zaproponuje ciekawe i nowoczesne podejście do tematów związanych ze światowymi wyzwaniami klimatycznymi, a w tym roku – z recyklingiem i gospodarką obiegu zamkniętego.

Dla kogo jest III Metropolitalny Climathon 2022? Zgłosić może się każdy, kto ma status studenta I i/lub II stopnia studiów, studenci studiów podyplomowych oraz studiów doktoranckich uczelni wyższych działających w Polsce, prowadzonych w dowolnym trybie. Jednym słowem: w Climathonie może wziąć udział każdy, kto ma pomysł związany z tematem „Gospodarka obiegu zamkniętego. Recykling w mieście. Metropolia zero waste.”. Organizatorzy nie szukają skomplikowanych rozwiązań wiążących się np. z powstaniem zaawansowanej aplikacji mobilnej czy instalowaniem kosztownych urządzeń. Wygrać może nawet prosta edukacyjna koncepcja jak zachęcić siebie i osoby z najbliższego otoczenia do zmiany naszych codziennych nawyków w trosce o ochronę klimatu. Rejestracja na wydarzenie trwa do 21 października.

Co trzeba umieć? Aby wziąć udział w Climathonie nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy związanej z recyklingiem czy gospodarką obiegu zamkniętego. Wystarczy otwarty umysł i chęć tworzenia niestandardowych pomysłów. Podczas wydarzenia uczestnicy otrzymają wsparcie organizatorów oraz inspirację mentorów i ekspertów.
Co oznacza gospodarka obiegu zamkniętego? Gospodarka o obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów. W praktyce oznacza to ograniczenie odpadów do minimum. Kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce i odpady, które z niego pochodzą, powinny zostać w gospodarce. Można je z powodzeniem wykorzystać ponownie, tworząc w ten sposób dodatkową wartość.

Takie podejście kontrastuje z tradycyjnym, liniowym modelem ekonomicznym, który opiera się na schemacie "weź - wyprodukuj - użyj - wyrzuć".

Jak można się zgłosić do Climathonu? Wystarczy wejść na stronę www.climathon.pl i znaleźć formularz rejestracyjny oraz wypełnić wszystkie pola. Informacja zwrotna powinna pojawić się do 25 października.

W jakiej formule odbędzie się Climathon? III Metropolitalny Climathon odbędzie się stacjonarnie 27-28 października Centrum Nowych Technologii w Gliwicach, dopuszczamy również możliwość udziału on-line.

W jakich godzinach będzie się odbywać? Climathon zacznie się 27 października o godz. 13:00, skończy się natomiast 28 października o godz. 15:00.

Co można wygrać? Dla najciekawszych pomysłów przewidziane zostały nagrody:
a. Nagroda I 10 000 zł
b. Nagroda II 5 000 zł
c. Nagroda III 3 000 zł
Oraz inne upominki organizatorów oraz partnerów wydarzenia.

Pierwszy Metropolitalny Climathon odbył się w 2020 roku, wówczas tematem przewodnim była: „Metropolia w dobie ocieplenia klimatu – retencja wody i zapobieganie suszy” (CLIMATHON 2020).
Natomiast ubiegłoroczny Climathon odbył się pod hasłem „Energia w mieście – Metropolia efektywna energetycznie” (CLIMATHON 2021). Uczestnicy szukali rozwiązań dla skuteczniejszego i oszczędniejszego wykorzystania energii w miastach.

III Metropolitalny Climathon organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię razem z Fundacją Fortis pro Nobis pod auspicjami EIT Climate-KIC.
Zapraszamy do udziału!

Więcej informacji na stronie www.climathon.pl oraz na www.climathon.climate-kic.org

 

20220902_climathon_plakat.jpg (1,45 MB)

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Dla kogo Studia II Stopnia

Piotr Zarychta
2023-12-05 12:34:42
2023-12-05 12:36:48
05.12.2023
photo

Interdyscyplinarne Międzywydziałowe Sympozjum Naukowe TYTANI WIEDZY

Wojciech Uchman
2023-12-04 10:31:01
2023-12-04 10:49:50
04.12.2023
photo

Konkurs dla przyszłych inżynierów w ramach III Metropolitalnych Dni Energii

Wojciech Uchman
2023-11-28 22:03:31
2023-11-28 22:11:23
28.11.2023
photo

Mgr inż. Jakub Ochmann kierownikiem projektu PRELUDIUM

Wojciech Uchman
2023-11-26 21:07:00
2023-11-26 21:44:20
26.11.2023

Więcej aktualności

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie