A A+ A++
Autor: Piotr Zarychta Publikacja: 17.02.2021 Aktualizacja: 30.03.2021

Główna nagroda w I edycji konkursu STENA CIRCULAR ECONOMY AWARD

W dniu 22.03.2018 w Warsaw Spire najwyższym obiekcie biurowym w Warszawie i jednym z najwyższych biurowców w Europie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w I edycji konkursu STENA CIRCULAR ECONOMY AWARD – LIDER GOSPODARKI OBIEGU ZAMKNIĘTEGO w kategorii Student nagrodę główną otrzymała inż. Karolina Ceglarz z Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach za projekt „Kompostomat”. Opiekunem naukowym (konsultantem) był dr inż. Wojciech Hryb – pracownik Katedry.

Warto wspomnieć, że na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach w roku akademickim 2017/2018 zostanie otworzony PIERWSZY W POLSCE NOWY kierunek studiów Gospodarka Obiegu Zamkniętego. W ramach którego przewidziano nowe metody nauczania, ścisłą współpracę z przemysłem i tzw. Tutoring czyli wsparcie rozwoju indywidualnych zainteresowań i talentów.

Opracowany projekt stanowi koncepcję urządzenia pozwalającego na uatrakcyjnienie oraz zwiększenie efektywności zbiórki bioodpadów z zabudowy wysokiej.

KOMPOSTOMAT to samowystarczalne energetycznie (posiada panele fotowoltaiczne) oraz łatwe w obsłudze urządzenie zlokalizowane w pobliżu kontenerów na odpady. Dzięki niemu mieszkańcy będą oddawać odpady kuchenne w specjalnych, zachipowanych pojemnikach, a w zamian otrzymają punkty, które będą mogli wymienić na domowy kompostownik, kompost, zniżkę na wywóz odpadów, gadżety ułatwiające ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów czy rabaty do współpracujących przedsiębiorstw (lokalne sklepy, hotele). Gdy KOMPOSTOMAT będzie już zapełniony, firma obsługująca to urządzenie otrzyma sygnał o konieczności odebrania odpadów. Następnie bioodpady trafią do biogazowni, gdzie w wyniku przeprowadzonej fermentacji metanowej powstanie biogaz (do wykorzystania np. jako paliwo do samochodów) oraz pofermentat, który po procesie kompostowania będzie mógł być sprzedawany jako „miejski kompost”.

Zachipowanie pojemników pozwoli na kontrolę poprawności segregowania (brak anonimowości to większa efektywność). Wszelkie uwagi będą widoczne na profilu mieszkańca, po zalogowaniu na platformie internetowej. Urządzenie zostało wyposażone także w ogólnodostępną lodówkę w której każdy będzie mógł umieścić oraz zabrać z niej zdatne do spożycia jedzenie. Zawartość lodówki będzie kontrolowana przez pracowników odbierających pojemniki z KOMPOSTOMATU. W przypadku dużego zapełnienia, produkty będą oddawane do Banku Żywności.

KOMPOSTOMAT to nie tylko atrakcyjna zbiórka bioodpadów, to także oszczędności związane z odbiorem pojemników „na czas” oraz łatwiejszym, tańszym i efektywniejszym pozyskiwaniem surowców z pozostałych frakcji odpadów. Dzięki lodówce zmniejszy się zjawisko marnowania żywności, a wytworzony kompost pozwoli na zawrócenie substancji organicznych do gleby oraz zmniejszenie zastosowania nawozów mineralnych. Może właśnie domknięcie obiegu materii organicznej jest kluczem do wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym?

Opracował: dr inż. Wojciech Hryb, inż. Karolina Ceglarz
Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Pokaż wszystkie

Konkursy na stanowiska w 2 projektach

Karolina Petela
2022-07-27 09:41:17
2022-07-27 09:58:02
27.07.2022

50 lat Instytutu Maszyn i Urządzeń Energetycznych

Wojciech Uchman
2022-07-26 12:03:07
2022-07-26 21:42:53
26.07.2022
photo

Wszystkich studentów I i II stopnia, studiujących na Politechnice Śląskiej zapraszamy do wzięcia udziału w badaniach naukowych w ramach tzw. PBLi.

Piotr Zarychta
2022-07-22 15:03:04