Start - Aktualności
Zmarł prof. Stanisław Mierzwiński
W latach 1973-1981 był kierownikiem Zakładu Ogrzewnictwa, Wentylacji i i Ochrony Atmosfery, a następnie w roku 1981 został powołany na dyrektora Instytutu Ogrzewnictwa, Wentylacji i Ochrony Powietrza, którą to funkcję sprawował do 1994 roku. W roku 1995 osiągnął wiek emerytalny, ale jeszcze przez wiele lat pozostawał czynnym pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki.
Prof. Stanisław Mierzwiński reprezentował Politechnikę Śląską w wielu komisjach i komitetach naukowych. Między innymi był członkiem CK ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych przy Prezydium Rady Ministrów (1994-1997), członkiem Prezydium Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz przewodniczącym Sekcji Ogrzewnictwa i Wentylacji, przewodniczącym Sekcji T07G i T09 KBN (1991-2001). Prof. dr hab. inż. Stanisław Mierzwiński był przedstawicielem Polski w Komitecie Wykonawczym Programu "Energy Conservation in Buildings and Community Systems" Międzynarodowej Agencji Energii w Paryżu. Współpracował z licznymi zagranicznymi ośrodkami naukowymi, m.in. w Belgii, Danii, Francji, Niemczech.
Wśród Jego działalności naukowej na szczególną uwagę zasługuje wykorzystanie modelowania fizykalnego procesów aerodynamicznych w technice wentylacji i odpylania. Dla udoskonalenia metodyki badań modelowych zespół kierowany przez profesora rozwinął metody pomiarów i badań z zastosowaniem termoanemometrii i anemometrii laserowej.
W trakcie swojej działalności naukowej był kierownikiem kilku dużych projektów badawczych (także po przejściu na emeryturę), autorem 120 publikacji naukowych, w tym 3 książek z dziedziny aerodynamiki wentylacji i odpylania. Wypromował 9 doktorów, w tym dwóch późniejszych kolejnych swoich następców na stanowisku kierownika Katedry Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania.
Profesor Stanisław Mierzwiński był cenionym i uznanym autorytetem w swojej dziedzinie. Za zasługi dla nauki polskiej została mu przyznana w 2004 roku godność honorowego profesora Politechniki Śląskiej.
Aktualności
Pokaż wszystkieOlimpiada Wiedzy i Umiejętności Instalacyjnych 2024/2025
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Instalacyjnych jest sprawdzeniem i porównaniem wiedzy oraz umiejętności uczniów w dziedzinie instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych i gazowych na poziomie ogólnopolskiej rywalizacji. Stwarza również nauczycielom kształcenia branżowego warunki do wymiany doświadczeń i współpracy ze środowiskiem branżowym.
Prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska (KBŚ) w nowym składzie Rady Upowszechniania Nauki RUN PAN, na kadencję 2023-2026.
Dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, została powołana na członka Rady Upowszechniania Nauki PAN na lata 2023 - 2026. To już jej druga kadencja. Gratulujemy!
Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:
Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.