A A+ A++
photo
Autor: Wojciech Uchman Publikacja: 14.07.2025 Aktualizacja: 15.07.2025

Technologia, wiedza, synergia – powstaje nowe centrum innowacji OZE w Polsce

W dobie przyspieszonej transformacji energetycznej, dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce wymaga nie tylko innowacyjnych produktów, ale przede wszystkim synergii – zarówno technologicznej, jak i edukacyjnej. Odpowiedzią na te potrzeby jest projektowa współpraca pomiędzy dwoma silnymi graczami sektora OZE: Livoltek, który jest producentem nowoczesnych falowników, magazynów energii i rozwiązań dla elektromobilności oraz globalnym liderem LONGi Solar, specjalizującym się w produkcji wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych o najbardziej zaawansowanych technologiach.

Rozwój i inwestycja w OZE na pierwszym miejscu

W ramach wspólnych działań firmy LONGi Solar i Livoltek zadeklarowały swój wkład w rozwój branży OZE. Działania jakie zostały podjęte to:  

  • Organizacja webinarów i szkoleń stacjonarnych dla branży OZE
  • Udział w wydarzeniach branżowych
  • Działania edukacyjne z uczelniami technicznymi
  • Tworzenie zaplecza badawczo-testowego dla studentów i inżynierów

To podejście stawia na wspólne uzupełnienie kompetencji obu firm: LONGi Solar wnosi najwyższą jakość modułów PV (aktualnie Back Contact, o rekordowej wydajności 25,4%) i jest liderem najbardziej zaawansowanej technologii, Livoltek – inteligentne zarządzanie energią i magazynowanie jej, dzięki szerokiemu portfolio akumulatorów. Ich połączenie stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby rynku: integrację systemów, wysoką efektywność magazynowania oraz łatwą obsługę i monitoring.

„Nawiązanie współpracy z Politechniką Śląską to dla nas krok w stronę innowacji i rozwoju. To pierwsze takie przedsięwzięcie, które nie tylko wspiera rozwój, ale także przyczynia się do poszerzania wiedzy i doskonalenia rozwiązań dla całej branży energetyki odnawialnej. Wiemy, że współpraca z Livoltek przy tym projekcie zaowocuje nowymi, przełomowymi działaniami i innowacjami.” – powiedział Daniel Moczulski, CEE Sales Director, LONGi Solar.

Partnerstwo z Politechniką Śląską – inwestycja w przyszłość branży

Prawdziwym kamieniem milowym w realizacji wspólnych celów obu firm jest rozpoczęcie przez Livoltek współpracy z Politechniką Śląską, (jedną z czołowych uczelni technicznych w Polsce), do której zaproszono również LONGi. Projekt zakłada powstanie nowoczesnego laboratorium OZE, które stanie się przestrzenią testową dla rozwiązań Livoltek, LONGi oraz zaproszonej do projektu firmy IVENDO - producenta innowacyjnych konstrukcji montażowych. Instalacja będzie przede wszystkim miejscem nauki i badań dla studentów oraz kadry akademickiej.

Laboratorium zostanie wyposażone w:

  • Moduły fotowoltaiczne od LONGi Solar wykonane w technologii Back Contact - LONGi: 54-HTB-435
  • Falownik hybrydowy serii HP3 o mocy 5 kW oraz magazyn energii seriI BHF-S o pojemności 10 kWh zarządzane autorska aplikacją od Livoltek
  • Systemy konstrukcyjne od IVENDO wykorzystana zostanie konstrukcja KDP-Click, przeznaczona do dachów płaskich, umożliwiająca montaż modułów zarówno po długim, jak i krótkim boku – w zależności od typu zastosowanych paneli. System pozwala na montaż balastowy, inwazyjny lub klejony do papy czy membrany dachowej, co daje elastyczność w dostosowaniu do różnych typów dachów i warunków montażu.

Uzupełnieniem projektu instalacji będą cykliczne szkolenia i seminaria, które umożliwią studentom bezpośredni kontakt z praktykami branży – osobami, które nie tylko znają najnowsze trendy, ale są ich twórcami.

"To sukces i szansa dla Politechniki Śląskiej. Jest to pierwszy tak innowacyjny i zaawansowany projekt, gdzie studenci uczelni mają możliwość realnego spotkania i nauki bezpośrednio od doświadczonych ekspertów z branży odnawialnych źródeł energii" – powiedział dr inż. Daniel Węcel, adiunkt na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, w Katedrze Maszyn i Urządzeń Energetycznych.

Pierwsze z takich wydarzeń już się odbyło – pod nazwą „Energia przyszłości – spotkanie z praktykami branży OZE”, w którym udział wzięli:

  • Dawid Piejko – Livoltek,
  • Daniel Moczulski i Bartłomiej Rotuski – LONGi Solar
  • Mariusz Burkiewicz – IVENDO
  • Marek Norek – ekspert ds. inteligentnego zarządzania energią

W trakcie spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z aktualnymi trendami na rynku OZE, poznać nowinki technologiczne i wziąć udział w otwartej dyskusji o wyzwaniach transformacji energetycznej.

„Współpraca z Politechniką Śląską otwiera przed nami wiele nowych możliwości. Dzięki zaproszeniu do współpracy firmy LONGi Solar oraz IVENDO  stworzyliśmy kompletny zespół, który jest w stanie dostarczyć uczelni pełną instalację PV na potrzeby badawczo-rozwojowe. Tym samym możemy realizować testy nie tylko na rzecz rozwoju produktów naszych firm, ale także dla całej branży.” – powiedział Sebastian Fibrand, Country Manager, Livoltek Polska.

Transformacja energetyczna potrzebuje synergii

Współpraca LONGi i IVENDO z Livoltek oraz Politechniką Śląską to coś więcej niż działanie promocyjne – to realny krok ku tworzeniu nowego ekosystemu energetycznego w Polsce, w którym nauka, biznes i technologia pracują razem na rzecz przyszłości.

W czasach, gdy energetyka musi łączyć efektywność z odpowiedzialnością, a innowacja z edukacją, takie projekty jak ten – mają możliwość przeniesienia transformacji energetycznej na kolejny poziom!

materiał dzięki: "Technologia, wiedza, synergia – powstaje nowe centrum innowacji OZE w Polsce" - gramwzielone.pl

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Pierwsze kolokwium habilitacyjne!

Piotr Zarychta
2025-07-20 11:00:00
2025-07-24 12:44:04
20.07.2025
photo

UWAGA STUDENCI - zmienione, lepsze zasady korzystania z darmowego oprogramowania firmy Microsoft!

Piotr Zarychta
2025-07-15 10:48:31
2025-07-15 10:51:27
15.07.2025
photo

Technologia, wiedza, synergia – powstaje nowe centrum innowacji OZE w Polsce

Wojciech Uchman
2025-07-14 14:28:15
2025-07-15 09:45:31
14.07.2025
photo

Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę magisterską dotyczącą zastosowania metod obliczeniowych do symulacji procesów cieplno-przepływowych.

Piotr Zarychta
2025-07-10 11:07:26
2025-07-10 11:42:23
10.07.2025

Więcej aktualności

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie