A A+ A++
do 16:00
Autor: Jacek Staszkiewicz Publikacja: 16.03.2022 Aktualizacja: 16.03.2022

Wykład we współpracy z Uniwersytetem Auburn, Alabama, USA.

Szanowni Państwo, w dniu 24 marca 2022 r. o godzinie 14.00 (2 PM) w trybie zdalnym na platformie ZOOM.us w ramach cyklu wykładów organizowanych we współpracy z Uniwersytetem Auburn, Alabama, USA (kolejny 6 wykład) odbędzie się wykład Pana Wojciecha Sorociaka, dr inż., Katedra Geotechniki i Dróg, Wydział Budownictwa. Poniżej szczegółowe informacje na temat zakresu poruszanej tematyki i prelegenta. Planowany czas wystąpienia: 45 min. + ok. 15 min. dyskusji.

Dane do logowania na Platformie ZOOM.us zostaną wysłane do katedr Wydziału Budownictwa mailem. Osoby zainteresowane mogą niezależnie uzyskać dane logowania pisząc na adres: tomasz.krykowski@polsl.pl

Environment Protection within Road Engineering

by

Wojciech Sorociak, dr inż.

1 Assistant Professor, Faculty of Civil Engineering, Department of Geotechnics and Roads, Silesian University of Technology, Gliwice, Poland

Summary:

Silesian University of Technology puts great emphasis on the development of ecological technologies. It applies also to road engineering in terms of e.g., road materials, road pavement design or construction and production processes. During the presentation, the overview of the selected ecological technologies will be shown. To the most interesting belong capturing the heat from road surface that is available in the road construction during summer season or research on air pollution coming from asphalt production. All of the technologies are developed in association with road construction company, which guarantees validity and importance of the presented content.

Bio-note:

Wojciech Sorociak, PhD., received his PhD degree in 2018. He is a Silesian University of Technology (SUT) researcher in the Faculty of Civil Engineering in the Department of Geotechnics and Roads. His field of scientific interests are: recycling in road engineering, road pavement materials, hot mix asphalt modification, bitumen modification. He is also involved in projects concerning road noise and environmental protection issues, generally, in field of road engineering. Wojciech Sorociak has also cooperated with Eurovia for almost 10 years, which broadened his horizons not only in scientific area but also in practical part of road engineering.

Pokaż wszystkie
09.06

18.05

Katedra Geotechniki i Dróg Politechniki Śląskiej oraz Oddział Śląski Polskiego Komitetu Geotechniki zaprasza na seminarium