A A+ A++
do 03-02-2021
do 18:00
Autor: Jacek Staszkiewicz Publikacja: 08.02.2021 Aktualizacja: 16.03.2021

The French Embassies in Austria, the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia organize the first edition of the online event "Your PhD in France"

This event will take place from January 19th to February 3rd and will consist of a series of webinars. We will start with a general webinar to get you acquainted with the research landscape in France and the basics of doctoral studies, including funding opportunities. 4 thematic webinars will follow, on the following topics: Natural Sciences, Social Sciences, Health and Life sciences and Artificial Intelligence applied to Environment.

During these webinars, you will be able to listen to, meet and ask questions to representatives of Doctoral Schools in French universities, Campus France, Alumni and other important French stakeholders. If you want to know more about research in France, are considering enrolling in a PhD Program abroad or simply spending some time abroad for your research project, this event is for you! France is a world leader in scientific research and we will give you all the information you need to experience it!

The programme of our first webinar, "The basics of research and doctoral studies in France", January 19th at 5pm, will include:

• A presentation and tips on doctoral schools, enrollment, research opportunities, funding, etc. by Aude Chanson, head of the Research Unit at Campus France and Melike Riollet, International Affairs Manager at Association Bernard Gregory
  • An interview of Veronika Leláková, who recently graduated in the frame of a PhD joint supervision between France and the Czech Republic
  • A question and answer session

--> We strongly advise you to attend this first session before joining any of the thematic webinars.

To attend the webinars, please register by filling this form (at least one day prior to the date the chosen webinars are taking place): https://bit.ly/3b5QB6h

The basics of research and doctoral studies in France: 19/01/2021

Natural Sciences: 26/01/2021

Social Sciences: 27/01/2021

Health & Life Sciences: 02/02/2021

Artificial Intelligence applied to Environment: 03/02/2021

We are looking forward to e-meeting you!

Pokaż wszystkie
02.07

Zebranie Komisji Inżynierii Budowlanej o/PAN Katowice

01.07

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Jacka Kołodzieja

25.06

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Mateusza Smolany

10.06

Webinary z firmą Opel Manufacturing Poland

07.06

Webinary z firmą Saint- Gobain

26.05

Zapraszamy na wykład z cyklu: Spotkania z Przemysłem

20.05

Wykład we współpracy z Uniwersytetem Auburn, USA

07.05

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Faustyna Rechy

23.04

Cykl wykładów dla studentów i doktorantów dotyczących tematyki ochrony klimatu i środowiska

21.04

Konferencja edukacyjna Edual

15.04

Wykład we współpracy z Uniwersytetem Auburn, Alabama, USA.

29.03

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Marcina Jasińskiego

22.03

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Magdaleny Kreczmar