MEDAL im. Profesora Zygmunta Majerskiego

W kwietniu 2005 roku Rada Wydziału Architektury ustanowiła Medal imienia Profesora Zygmunta Majerskiego dla uhonorowania osób, które swoją działalnością twórczą, naukową, publicystyczną, lub organizacyjną zasłużyły się dla tworzenia, bądź promocji architektury i urbanistyki regionu górnośląskiego. Celem, który także przyświecał inicjatorom tego wyróżnienia było uczczenie pamięci profesora Majerskiego, dla wielu z nas nauczyciela i duchowego twórcy naszego Wydziału.

Profesor Zygmunt Majerski (1909 - 1979) - był nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń architektów w Politechnice Lwowskiej, Wrocławskiej i Śląskiej. Był także twórczo działającym architektem, którego liczne, zrealizowane budowle współtworzą piękno miast śląskich. Było wreszcie, także Jego zasługą, że powstał Wydział Architektury na Politechnice w Gliwicach. W 1962 roku przeniósł się z Politechniki Wrocławskiej do Gliwic przyciągając swą charyzmatyczną osobowością i zawodowym autorytetem, grono młodych architektów, którzy stworzyli do dziś działające środowisko akademickie. Był pierwszym dziekanem powstałego wówczas Wydziału.

Kapituła Medalu im. Profesora Zygmunta Majerskiego ukonstytuowała się w 2006 roku.

W jej skład wchodzą:
Dr hab. inż. arch.  Klaudiusz FROSS, prof. PŚ - Przewodniczący Kapituły

Czlonkowie:
Prof. dr hab. inż. arch. Nina JUZWA – Honorowy Profesor Politechniki Śląskiej
Prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew J. KAMIŃSKI

Dr hab. inż. arch. Zbyszko BUJNIEWICZ, prof. PŚ
Dr hab. inż. arch. Beata MAJERSKA-PAŁUBICKA, prof. PŚ
Dr inż. arch. Andrzej DUDA
Dr inż. Ewa ZIELIŃSKA
Dr hab. inż. arch. K. UJMA-WĄSOWICZ, prof. PŚ  - przedstawiciel Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP o/Śląski)
Mgr inż. arch. Mikołaj MACHULIK - przedstawiciel Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP o/Katowice)
 - ubiegłoroczny laureat Medalu