A A+ A++

Wirtualna Polska 

WYBRANI ABSOLWENTCI WYDZIAŁU ARCHITEKTURY POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ


A   B   C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z

(baza absolwentów jest nadal w budowie)
G
Karo Glazer Imię i Nazwisko:
Karo Glazer

Rok ukończenia studiów na WA:
2010

Czym się zajmuję:
Jestem wokalistką jazzową, kompozytorką, aranżerką i producentką muzyczną. Prowadzę firmę Musicoholic Production

Strona autorska Karo Glazer
Wikipedia o Karo Glazer
Co dały mi studia na WA Politechniki Śląskiej? Architektura od zawsze była dla mnie genialną mieszanką skrajności. Fantastyczne jest w niej to, że zajmując się nią, nie można oderwać logiki od poszukania piękna. Z jednej strony chcemy, by to co tworzymy było dziełem sztuki, ale z drugiej strony musimy to tak skonstruować, by miało to logiczny sens. To jak rozwiązywanie niekończących się krzyżówek. Tak samo jest w muzyce. Te dziedziny niezwykle się pokrywają. Obie też kreują przestrzeń. Dzięki temu podchodzę do muzyki w odmienny sposób niż moi koledzy. Dzięki architekturze dosłownie “widzę” muzykę. To ona rozbudowała moją wyobraźnie, która nie jest tylko emocjonalno- estetyczna, ale również logiczna. Myślę, że gdyby nie moja przygoda z architekturą, którą rozpoczęłam już w dzieciństwie jako córka architekta, moja muzyka nie byłaby taka jak jest obecnie. To co mnie interesuje w muzyce, to właśnie poszukiwanie swojego indywidualnego, charakterystycznego tylko dla mnie języka – czyż nie o to samo chodzi w architekturze? Jestem jedną z dosłownie paru kobiet w Polsce, które zawodowo zajmują się produkcją muzyczną. Myślę, że to właśnie architektura bezpośrednio wskazała mi moje predyspozycje w tym zawodzie.

Dlaczego warto studiować Architekturę na WA Polsl?

Architektura uczy nie tylko architektury. Dla mnie studiowanie architektury to przede wszystkim nabieranie umiejętności logicznego łączenia niezliczonej ilości elementów, które bardzo często z pozoru i nie tylko, do siebie nie pasują. To ciągła ewolucja naszych dzieł, ale i nas samych. Te studia otwierają horyzonty na wiele innych dziedzin.

Moje najlepsze wspomnienie ze studiów na WA…

Festiwal uczelni artystycznych „Arterie”, który postanowiliśmy zainicjować z moimi przyjaciółmi również na Politechnice Śląskiej. Zagrałam wieczorny koncert na dziedzińcu WA. Wspomnienie bawiących się do jazzu wykładowców… Bezcenne!

Crossing Crossing



K
Konieczny Imię i Nazwisko:
Robert Konieczny

Rok ukończenia studiów na WA:
1998

Czym się zajmuję:
Prowadzę pracownię KWK Promes

Strona pracowni KWK Promes
Wikipedia o Robercie Koniecznym

Co dały mi studia na WA Politechniki Śląskiej? Teoretyczną wiedzę i dyplom.

Dlaczego warto studiować Architekturę na WA Polsl?

Jest to najlepszy Wydział w kraju i fajne studia, pod warunkiem, że jest się pasjonatem.

Moje najlepsze wspomnienie ze studiów na WA…

Ciekawi ludzie, 5 lat dodatkowych nadprogramowych studiów, jeszcze wtedy fajny budynek wydziałowy.

Arka Koniecznego



Kryjak Imię i Nazwisko:
Magdalena Kryjak

Rok ukończenia studiów na WA:
2005

Czym się zajmuję:
Fotografią

Strona pracowni fotograficznej Magdaleny i Michała Kryjaków
Co dały mi studia na WA Politechniki Śląskiej? Oglądający moje zdjęcia mówią „świetnie skomponowane, widać, że jesteś po architekturze”.
Ja uważam, że studia dały mi przede wszystkim ciekawość świata, tego najbliższego, i pokazały, że piękne i ciekawe miejsca są na wyciągnięcie ręki, tylko trzeba na nie spojrzeć w dobrym świetle. Nauczyły mnie też, że warto zgłębić temat, żeby coś móc docenić.
No i grono świetnych znajomych, w tym mój obecny mąż, z którym dzielimy pasję do fotografii.

Dlaczego warto studiować Architekturę na WA Polsl?

Warto, jeżeli chcemy projektować jako architekt lub urbanista i warto, jeżeli nie mamy do końca takiej pewności – studia mogą też pokazać inną drogę, której się wcześniej nie spodziewamy.

Moje najlepsze wspomnienie ze studiów na WA…

Mnóstwo mniejszych wspomnień, takich jak klejenie makiet, zajęcia z rzeźby, plener rysunkowy, oddawanie projektów, trochę nieprzespanych nocy, aż w końcu obrona dyplomu. Elementy składające się w niezapomnianą całość.

Fot. Magda Kryjak Fot. Magda Kryjak



Ł
Łabanowicz Imię i Nazwisko:
Kamil Łabanowicz

Rok ukończenia studiów na WA:
2007

Czym się zajmuję:
Senior Exterior Designer w Audi AG, w Ingolstadt (Niemcy). Pracuję tam od 2007 roku, zaczynajac jako najmlodszy stylista w dziale zajmujacym sie stylizacja nadwozi. Projekty, za które byłem odpowiedzialny i które zdążyły juz ujrzeć światło dzienne to Audi S3 (2013) i Audi e-tron concept (2009). Następne pojawią się wkrótce;-)

Co dały mi studia na WA Politechniki Śląskiej? Mimo dużej różnicy pracy projektanta nadwozi a pracy architekta, pewne elementy pozostają wspólne. W tym przypadku jest to prawidłowy sposób podejścia do projektu (np: od ogółu do szczegółu), dyscyplina, zwracanie uwagi na proporcje, połączenie bycia jednoczesnie i artystą i człowiekiem uwzgledniajcym wszystkie inżynieryjne aspekty projektu - tego nauczyłem się na WA PolSl.

Dlaczego warto studiować Architekturę na WA Polsl?

Miałem okazję odwiedzić (takze po ukończeniu studiow), wszystkie polskie uczelnie architektoniczne. W każdej znajdzie się coś dobrego, ale mimo wszystko (i nie przemawia do mnie tylko sentyment), trudno znaleźć drugą taką uczelnię, gdzie projekty byłyby tak świeże i nowoczesne jak WA PolSl. Ludzie prowadzący zajęcia to w większej mierze profesjonalisci, ludzie z fachem, znający jednocześnie trendy. Całkiem subiektywnie tylko dodam, że sam budynek Wydziału Architektury jest bardzo sympatyczny:-)

Moje najlepsze wspomnienie ze studiów na WA…

Pierwszy dzień, ostatni dzień, trzeci rok, Bal Architekta, wygrany konkurs, przebrnięcie przez egzamin z matematyki - tych momentow było dużo.

Audi e-tron concept Audi e-tron concept



M
Menthol Imię i Nazwisko:
MENTHOL ARCHITEKCI: Lila Krzycka, Rafał Pieszko

Rok ukończenia studiów na WA:
2005

Czym się zajmujemy:
Nasza praca eksploruje różne obszary przestrzeni artystycznej od grafiki i wzornictwa przemysłowego do architektury, gdzie zajmujemy się projektowaniem różnej skali budynków z dużym naciskiem na szeroko rozumianą ekologię, w tym na budownictwo pasywne i energooszczędne. Wierzymy, że tylko równoczesne myślenie o człowieku i jego środowisku jest odpowiedzią na przyszłość - zrównoważony rozwój.

www.menthol.pl
Co dały nam studia na WA Politechniki Śląskiej? Podstawę teoretyczną do zrozumienia tego, czym może być architektura.

Dlaczego warto studiować Architekturę na WA Polsl?

Studia na WA to właściwa baza do dalszych poszukiwań własnej ścieżki w temacie twórczości architektonicznej.

Moje najlepsze wspomnienie ze studiów na WA…

Super atmosfera na wydziale, ciekawe imprezy i dyskusje, w naszym przypadku także codzienne podróże pociągiem w świetnym gronie przyjaciół z wydziału.

Menthol_projekty Menthol_swift tower Menthol_projekty



N
Nawratek Imię i Nazwisko:
Krzysztof Nawratek

Rok ukończenia studiów na WA:
1993, Doktorat 2002

Czym się zajmuję:
Wykładowca, dyrektor studiów magisterskich na Plymouth University, UK

Wikipedia o Krzysztofie Nawratku
Plug in citizen - strona Krzysztofa Nawratka
Co dały mi studia na WA Politechniki Śląskiej? Zawód, który można wykonywać na całym świecie, a równocześnie na tyle szerokie horyzonty, że pracowałem jako wykładowca geografii społecznej na Uniwersytecie w Rydze oraz jako badacz zajmujący się problematyką emigracji na Uniwersytecie w Maynooth w Irlandii – oprócz ponad dziesięciu lat pracy jako architekt/urbanista w pracowniach w Polsce, na Łotwie i w Irlandii. Bardzo pragmatyczne i racjonalne podejście do procesu projektowego.

Dlaczego warto studiować Architekturę na WA Polsl?

Myślę, że to wciąż jest jedna z najlepszych szkół architektury w Polsce. O bardzo wyraźnym charakterze, łączącym regionalny rys architektury przemysłowej z korzeniami heroicznej epoki modernizmu. Tak w każdym razie pamiętam WA w Gliwicach.

Moje najlepsze wspomnienie ze studiów na WA…

Drugie miejsce w konkursie IBA Robert Schmidt Prize w 1992 roku (w zespole).

holes in the whole dziury w całym dziury w całym ideologie w przestrzeni

S
Schurma Imię i Nazwisko:
Rafał Schurma

Rok ukończenia studiów na WA:
2001

Czym się zajmuję:
architekt, konsultant, wykładowca, założyciel i prezydent PLGBC

PLGBC
Wikipedia o Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego
Co dały mi studia na WA Politechniki Śląskiej? Dzięki całkiem licznie pojawiającym się wykładowcom z powołania - pasja stała się zawodem z którym trudno się rozstać.

Dlaczego warto studiować Architekturę na WA Polsl?

Gliwicka szkoła architektury dała mi podstawy do prowadzenia międzynarodowej grupy architektów w takich projektach jak BU Law School czy największy statek pasażerski Oasis of the Sea. WA Politechniki Śląskiej to przede wszystkim wielokierunkowy rozwój osobisty.

Moje najlepsze wspomnienie ze studiów na WA…

Dodatkowa komisja przed budynkiem dla kandydatek wychodzących z egzaminu wstępnego, osławione bale architekta oraz inne „eventy okolicznościowe”.

Schurma Schurma, str. 51 - 56

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie