9 lipca 2020
Koło Naukowe High Flyers zajęło II miejsce w klasyfikacji generalnej i I miejsce w konkurencji „korytarz życia” w zawodach Droniada 2020.

Wykorzystanie dronów do identyfikacji intruzów w korytarzach życia oraz do wykrywania patogenów chorób roślin – to dwie główne konkurencje na tegorocznej Droniadzie GZM, która odbyła się na terenie Aeroklubu Śląskiego w Katowicach w dniach 1-4 lipca 2020 r.

W pierwszej konkurencji dron miał wykryć intruza blokującego powstały na autostradzie korytarz życia, a następnie ustalić sprawcę wykroczenia i przekazać raport policji. Nasza platforma poprawnie wykonała zadanie uzyskując największą liczbę punktów wśród startujących drużyn. W rezultacie w konkurencji „korytarz życia” zespół High Flyers zdobył I miejsce oraz Nagrodę Sieci Badawczej Łukasiewicza w wysokości 2500 zł.

W drugiej konkurencji o nazwie „Trzy kolory” należało wykryć ogniska chorób roślin: mączniaka rzekomego kapustowatych, fytoftorozę oraz mączniaka prawdziwego. Wyróżniają się one odpowiednią barwą RGB, przyporządkowaną figurą geometryczną i wielkością zajętej powierzchni. W tym zadaniu bezkonkurencyjny okazał się zespół Melavio z Politechniki Warszawskiej, a nasz zespół zajął wysokie II miejsce.

Po podsumowaniu punktów z poszczególnych konkurencji oraz prezentacji, w klasyfikacji generalnej zespół High Flyers zdobył II miejsce, z czego bardzo się cieszymy!

Droniada bazuje na rywalizacji zespołów akademickich, które w praktyce mogą zaprezentować swoje rozwiązania przed potencjalnymi inwestorami. Scenariusze zadań konkursowych oparte są o „życiowe” sytuacje, w których drony mogą stanowić realne wsparcie. Droniada od 2014 r. pokazuje możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, teleinformatyki i systemów analizy informacji. Tegoroczna edycja konkursu miała na celu przygotowanie młodych kadr do wsparcia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska i rolnictwa precyzyjnego.

Skład drużyny konkursowej: Jacek Grzybowski, Łukasz Ungier, Tomasz Kudala, Wojciech Stańczuk. Osoby zaangażowane w przygotowania: Izabela Stępień, Paweł Piórkowski, Dawid Rudy.

Opiekunowie koła naukowego High Flyers: dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki), dr hab. inż. Marcin Lemanowicz, prof. PŚ (Wydział Chemiczny).

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą atmosferę, sympatykom za wsparcie oraz współzawodniczącym zespołom za zaciętą walkę!

Wiadomość utworzona: 9 lipca 2020 13:52, autor: Jacek Kocurek

Aktualności Wydziału Chemicznego