na zdjęciu platynowy medal w pokrowcu z napisem
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 14.12.2023

Projekt HEET II nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie Wynalazków i Innowacji

Projekt HEET II realizowany przez Politechnikę Śląską z Instytutem Techniki Górniczej KOMAG oraz SWE Sp. z o.o. - został nagrodzony platynowym medalem na Międzynarodowym Konkursie Wynalazków i Innowacji PRIX EIFFEL.

Projekt badawczy pod nazwą – HEET II “Innovative high efficiency power system for machines and devices, increasing the level of work safety in underground mining excavations”, dotyczy innowacyjnego systemu zasilania maszyn i urządzeń, który zwiększa poziom bezpieczeństwa pracy w podziemnych wyrobiskach górniczych. W projekt zaangażowany jest jedenastoosobowy zespół pracowników Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, który odpowiada m.in. za projekt i konstrukcję przekształtników energoelektronicznych systemu zasilania. Kierownikiem projektu na Politechnice Śląskiej jest dr hab. inż. Marcin Kasprzak, prof. PŚ.

– Opracowany system może być stosowany zarówno pod ziemią jak i na powierzchni, do zasilania energią elektryczną urządzeń w naszym otoczeniu. Innowacyjność projektu polega m.in. na zastosowaniu bezprzewodowego przesyłu energii elektrycznej tzw. metodą pojemnościową, co umożliwia zasilanie urządzeń elektrycznych będących w ruchu. Jest to tańszy w realizacji odpowiednik bezprzewodowego zasilania indukcyjnego, które znamy np. z bezprzewodowych ładowarek samochodów elektrycznych, lub bliższych nam, ładowarek do telefonów komórkowych lub szczoteczek do zębów – powiedział dr hab. inż. Marcin Kasprzak, prof. PŚ.

Projekt został nagrodzony platynowym medalem na Międzynarodowym Konkursie Wynalazków i Innowacji PRIX EIFFEL. – Kapituła doceniła niespotykany rozmach i skalę rozwiązania, tzn. zastosowanie zasilania pojemnościowego do górniczej kolejki podwieszanej będącej w ruch, na testowym odcinku około 30 metrów, w trudnych warunkach górniczych i z zachowaniem norm górniczych. Szczególnie doceniła kompozytową, wytrzymałą, podwieszaną szynę jezdną z wbudowanymi okładzinami kondensatora przekazującego energię elektryczną do ruchomego ciągnika kolejki. Szyna ta została opatentowana przez Politechnikę Śląska, ITG KOMAG i SWE – powiedział dr hab. inż. Marcin Kasprzak, prof. PŚ.

Platynowy medal to nie pierwsza nagroda dla tego projektu. W czerwcu tego roku został on doceniony na 16. Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2023 w Katowicach, gdzie otrzymał złoty medal.  

Projekt badawczy HEET II, trwał ponad 3 lata, sfinansowany został przez Unię Europejską w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie