AMS-logo-horizontal@3x
Autor: Martin Huć     Publikacja: 07.06.2023

Politechnika Śląska dziesiąty raz z rzędu najlepsza!

Już po raz dziesiąty z rzędu Politechnika Śląska została zwycięzcą klasyfikacji generalnej cyklu Akademickich Mistrzostw Śląska. Nasi studenci zdobyli w tym sezonie aż 18 złotych medali – to rekordowy wynik!

Sportowcy w barwach Politechniki Śląski stawali na podium w aż 41 dyscyplinach spośród 45. Zdobyli 18 złotych medali, 15 razy sięgali po srebro i 8 razy po brązowe krążki, dzięki czemu okazali się najlepsi także w klasyfikacji medalowej.

- Tylu złotych medali jeszcze nigdy nie zdobyliśmy, to nasz najlepszy rezultat - mówi prof. Krzysztof Czapla, dyrektor Ośrodka Sportu PŚ. - Większą niespodzianką byłoby dla nas, gdybyśmy nie wygrali w tej klasyfikacji. Od 1972 roku, kiedy ruszyły Akademickie Mistrzostwa Śląska, tylko osiem razy nie udała się nam ta sztuka. Dziękuję mojej kadrze trenerskiej i nauczycielskiej za ciężką pracę. Dziękuję także władzom Uczelni za przychylność do sportu.

W klasyfikacji generalnej – uwzględniającej punktację za wszystkie końcowe rezultaty - nasza Uczelnia wyprzedziła Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Śląski Uniwersytet Medyczny, zdobywając łącznie 826 punktów. Warto dodać, że Politechnika Śląska jako jedyna wystawiła reprezentantów we wszystkich 45 dyscyplinach.

- To bardzo ważne i cieszę się, że Ośrodek Sportu potrafili zmobilizować studentów do aktywności sportowej, a pracownicy sobie wzajemnie pomagają – dodaje prof. Krzysztof Czapla.

Walka pomiędzy Politechniką Śląską a Uniwersytetem Śląskim rozstrzygnęła się w ostatnich tygodniach, w których nasi studenci zdobyli m.in. złote medale w kolarstwie górskim, piłce nożnej kobiet, a w poprzedni weekend także w unihokeju.

- Ta sekcja jest u nas dopiero od roku, a już osiągnęliśmy sukces - chwali prof. Krzysztof Czapla.

- Słyszeliśmy o wygranej w klasyfikacji generalnej i cieszymy się, że mogliśmy dołożyć do tego punkty – mówi Sylwia Łaskawska, reprezentantka naszej Uczelni w unihokeju. - Nie zakładaliśmy zdobycia zlotego medalu, bo słabiej poszło nam w Akademickich Mistrzostwach Polski. Na Akademickich Mistrzostwach Śląska przyjęliśmy jednak inną taktykę, podeszliśmy na luzie do tych zawodów i się udało. Graliśmy po trzech zawodników w polu plus bramkarz, w drużynach zlożonych z kobiet i mężczyzn. W decydującym o złocie meczu pokonaliśmy Śląski Uniwersytet Medyczny 3:0. Ten rezultat był dla nas dużym zaskoczeniem.

Oprócz wyżej wymienionych dyscyplin, sportowcy w barwach naszej Uczelni stawali na najwyższym stopniu podium także w biegach przełajowych mężczyzn, ergometrze wioślarskim kobiet oraz mężczyzn, koszykówce 3x3 mężczyzn, koszykówce mężczyzn, lekkoatletyce mężczyzn, narciarstwie mężczyzn, piłce nożnej mężczyzn, piłce ręcznej mężczyzn, szachach, tenisie stołowym kobiet oraz mężczyzn, trójboju siłowym, wspinaczce sportowej kobiet oraz mężczyzn. Gratulujemy!

Wszystkie rezultaty AMŚ z tego sezonu można znaleźć tutaj – link.