mini_5 (2)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 06.05.2024     Aktualizacja: 15.05.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Za nami Tydzień Architektury. W regionie pozostaną pamiątkowe ławki

Za nami Tydzień Architektury w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024, którego kuratorami byli naukowcy Politechniki Śląskiej - dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross, prof. PŚ, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz dr Krzysztof Groń, prodziekan tego wydziału. W ramach wydarzeń odsłonięto m.in. designerskie ławki w kilku miejscach w regionie.

Od 27 kwietnia do 2 maja odbywał się Tydzień Architektury. Wydarzenie pełne eventów, wystaw i warsztatów połączyło ze sobą naukowców i studentów kilku uczelni.

Tydzień Architektury rozpoczął się od wystaw. W budynku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaprezentowano wystawę „TOP 12 – Mój pierwszy projekt”, na której swoje projekty pokazali studenci tego wydziału, którzy po raz pierwszy mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami przed szerszą publicznością. Takich inicjatyw w ramach Tygodnia Architektury było więcej.

 

fot. Maciej Mutwil (165)

Organizatorzy z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zaprosili do wspólnych działań także przedstawicieli Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Zespół taneczny tej uczelni pojawił się na placu przed Teatrem Śląskim i zaprezentował pokaz latynoamerykańskiego klasyku tanecznego – cha-cha. Okazją ku temu był Międzynarodowy Dzień Tańca.

- Oprócz tego, że tańczyła grupa ponad trzydziestu studentów AWF-u Katowice, zaprosiliśmy również wszystkich zainteresowanych i zgromadzonych na katowickim rynku do nauki podstawowych kroków tego tańca. Przyłączyło się całkiem sporo osób, także starszych, co nas bardzo cieszy – mówi Martyna Smusz, instruktorka cha-chy. Tańcem w sercu Katowic udowodniono, że architektura miejsca może służyć nie tylko do mieszkania, ale także kreowania eventów artystycznych.

Sporym zainteresowaniem mieszkańców cieszył się także niezwykle ciekawy spacer architektoniczny „Architektura nauki” po Pałacu Młodzieży w Katowicach, prowadzony przez dr. arch. Jacka Kamińskiego z Biblioteki Śląskiej i Adama Laska, dyrektora Pałacu Młodzieży. Dwugodzinne wydarzenie zgromadziło wielu zainteresowanych, którzy mieli dużo pytań do prowadzących.

- Chcieliśmy pokazać, jak wiele tajemnic skrywa Pałac Młodzieży – powiedział Adam Lasek. - W ciągu roku oprowadzamy wiele wycieczek, także zagranicznych, więc mamy już w tym pewne doświadczenie. Tym razem jednak dr arch. Jacek Kamiński przedstawił dodatkowo ciekawostki dotyczące architektury pomieszczeń Pałacu Młodzieży. Na koniec zaprezentowaliśmy uczestnikom także pokaz oświetlenia i możliwości technicznych naszej sali teatralnej – dodał.

 

mini_3 (2)

Tak samo jak spacer, tak i gry towarzyskie były doskonałym sposobem na spędzanie czasu w przestrzeni miejskiej. W ramach Tygodnia Architektury organizatorzy zaprosili mieszkańców do gry pn. „Otwarcie być ze sobą”, która została przygotowana przez Fundację Otwarty Krąg i firmę Dottka. Najważniejsza w tej grze były rozmowa i emocje, a zbieranie punktów schodziło na drugi plan.

- Gra pozwala w prosty sposób zrozumieć i poznać pozostałych uczestników. Cieszy się dużą popularnością między innymi wśród osób niewidomych, którzy mogą w nią grać za pomocą aplikacji w smartfonie i przy pomocy użytych w grze kodów QR – mówi Małgorzata Pękala, projektantka gry.

Sporo atrakcji z okazji Tygodnia Architektury czekało także na odwiedzających mury Politechniki Śląskiej we wtorek. W budynku Wydziału Architektury odbyło się seminarium poświęcone architekturze kosmicznej.

- Chcemy opowiedzieć, o tym, co nie jest takie oczywiste, jeśli chodzi o działalność Wydziału Architektury. Oprócz tradycyjnych kierunków, zajmujemy się także innowacyjnymi projektami jak właśnie projektowanie habitatów kosmicznych, bierzemy udział w symulowanych misjach. Ktoś mógłby uznać, że to nie jest ważny temat, ale wokół nas istnieje już sporo przedsiębiorstw, które się tym zajmują, więc potrzeba rozwijania tego kierunku jest ogromna – mówił prof. PŚ Klaudiusz Fross podczas spotkania ze studentami i licealistami.

O swojej ścieżce rozwoju od studiów na Wydziale Architektury po udział w międzynarodowych projektach kosmicznych w Stanach Zjednoczonych opowiedziała także doktorantka Wiktoria Dziaduła.

- Zachęcam młodych ludzi, którzy stoją jeszcze przed wyborem swojej ścieżki kariery, żeby zainteresowali się architekturą, a tą kosmiczną w szczególności. Wszystko zaczyna się od pasji, a to, co projektujemy na potrzeby misji kosmicznych, w przyszłości i tak  może być wykorzystane również tu, na Ziemi – dodała Wiktoria.

Architektura kosmiczna nie zdominowała jednak dyskusji w ramach Tygodnia Architektury, ponieważ w długi majowy weekend organizatorzy znów wyszli do mieszkańców regionu Śląska i tu, w regionie, stąpając po miejskich ścieżkach, zaprosili do odpoczynku w przestrzeni wielkich miast. Okazją ku temu miały być nowe ławki, które powstały w ramach projektu BenchMan.

mini_1 (5)

- Zaczęło się od nakładek na ławki. Chcieliśmy ożywić ławki, do których nikt nie podchodził. Postać stylizowana na człowieka, trochę robota, przyciąga, wzbudza zainteresowanie, może nawet sympatię i zachęca do wypoczynku w tym miejscu. Widzimy, że taki design się sprawdza – powiedział prof. Klaudiusz Fross, jeden z autorów projektu.

Nowe ławki w ramach tego projektu odsłonięto m.in. przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach, a także w Cieszynie. Na tym prawdopodobnie nie koniec.

- Projekt ewoluuje. Ławki są numerowane, pojawiły się już w wielu miastach nie tylko w województwie, ale w całej Polsce. Z pewnością będą kolejne – powiedział dr Krzysztof Groń, kurator Tygodnia Architektury.

- Chcieliśmy, aby po zakończeniu Tygodnia Architektury te ławki były czymś, co będzie przypominać o tym wydarzeniu. Sam tydzień i różne wydarzenia przemijają, a te ławki pozostaną już na zawsze. Mieszkańcy tych miast, w których się znajdują oraz goście, będą mogli z nich korzystać i zrobić fotografię pamiątkową. Jako propagatorzy dobrego designu architektury w przestrzeni miejskiej cieszymy się, że mogliśmy je wykonać. Myślę, że to projekt unikatowy i prezentuje się wyśmienicie – dodał dziekan Klaudiusz Fross.

Finałem Tygodnia Architektury był performance artystyczno-fotograficzny na katowickim Rynku. Troje studentów Wydziału Architektury – Julia Wybraniec, Jędrzej Caputa i Wojciech Kramza - rozłożyło przed Teatrem Śląskim napis „Katowice Miasto Nauki 2024, Tydzień Architektury” oraz rozdawało ulotki promujące wydarzenie oraz sam wydział.

- Celem było nie tylko uwiecznienie tego momentu na zdjęciach, ale również promowanie Katowic jako miasta skupiającego się na rozwoju nauki i edukacji – podsumował dr Krzysztof Groń.

mini_7 (1)

Tydzień Architektury był sfinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Wydarzenie było dofinansowane także ze środków Województwa Śląskiego - Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie