Na zdjęciu widać studentów odpowiedzialnych za projekt Silesian Phoenix
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 21.06.2023

Nowy łazik marsjański wykonany przez studentów

Innowacyjny łazik marsjański Silesian Phoenix III oficjalnie zaprezentowany. W Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej zebrani goście mogli na własne oczy zobaczyć nowy projekt wykonany przez studentów z Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH.

Łazik marsjański Phoenix III to najnowszy wynalazek studentów Politechniki Śląskiej.

- Jest to według nas niezwykła konstrukcja zaprojektowana i przygotowana w niecały rok. Łazik jest przygotowany do udziału w zawodach Anatolian Rover Chalenge, podczas których będzie musiał wykonywać szereg symulacji misji kosmicznych –  powiedział Andrzej Jałowiecki – opiekun projektu Silesian Phoenix .

Podczas zawodów łazik będzie musiał dotrzeć do określonych punktów na symulowanym polu marsjańskim i wykonać pewne operacje za pomocą ramienia robotycznego np. przekręcić jakieś zawory. Zadaniem łazika będzie także pobranie próbki gleby, co następnie pozwoli zespołowi badaczy analizować pobrany materiał pod kątem znalezienie śladów życia czy możliwości uprawy roślin na Marsie. Symulowane zadania podczas zawodów, mogą w przyszłości sprawdzić się w realnej marsjańskiej rzeczywistości, ale to wymagałoby modyfikacji.

Projektanci łazika nie mają wątpliwości, że ich konstrukcja jest wyjątkowa i jest w stanie podołać wielu wyzwaniom także w przestrzeni kosmicznej.

- Pierwszą unikalną cechą tego łazika jest materiał, z którego został wykonany. Większość elementów jest wykonana z materiału kompozytowego, z włókna węglowo-epoksydowego. To jest coś nowatorskiego, czego jeszcze żaden z łazików na świcie nie pokazał. Te materiały to przyszłość łazików, które będą wysyłane w kosmos, ponieważ są lżejsze od wcześniejszych projektów. Robot waży zaledwie 18 kg – wyjaśnił Jakub Gurgul – kierownik projektu SKN Silesian Phoenix.

- Prawdą jest, że ten projekt jest naszpikowany innowacjami. Najbardziej cenione uczelnie techniczne na świecie zajmują się właśnie innowacjami. Tym bardziej cieszy nas fakt, że na Wydziale Mechanicznym Technologicznym działa tyle kół naukowych, które skupiają wielu młodych ludzi i chcą przygotowywać właśnie takie projekty  - dodał dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ - prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Dumy ze studenckiego projektu nie kryją także władze uczelni, które wspierają finansowo działalność wszystkich kół naukowych działających na Politechnice Śląskiej.

- Cieszymy się, że nasze koła naukowe tak prężnie działają. Politechnika Śląska jako uczelnia badawcza stara się dążyć do doskonałości w badaniach naukowych i kształceniu. Naszym pomysłem na tę doskonałość jest aktywność studentów m.in. skupionych w kołach naukowych, w których realizują najróżniejsze projekty. Ta dzisiejsza prezentacja pokazuje, że obraliśmy właściwy kierunek działania, który przynosi bardzo dobre efekty – mówił prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych.

Efekty działalności Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH mogliśmy zobaczyć na własne oczy. Wiadomo już, że po przygotowaniu drobiazgowych raportów: technicznego, finansowego oraz naukowego i przygotowaniu odpowiednich nagrań wideo, zespół zakwalifikował się do finału zawodów, które sprawdzą łazika w boju. Zawody odbędą się w Ankarze w połowie lipca.

Nowy łazik marsjański podczas prezentacji

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie