DSC_0126
Autor: Martin Huć     Publikacja: 07.06.2023

Sukces High Flyers na Droniadzie!

Pierwsze miejsce w konkurencji „Drzewo życia” oraz drugie miejsce w „Sztafecie” - z takimi świetnymi wynikami zakończyli udział w jubileuszowej X Droniadzie studenci Politechniki Śląskiej z koła naukowego High Flyers.

Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa to konkurs technologiczny, jeden z najtrudniejszych na świecie, łączący informatykę, mechatronikę i robotykę z lotnictwem. Tegoroczna edycja odbywała się w dniach 1-4 czerwca na Polach Marsowych Parku Śląskiego oraz na lotnisku Muchowiec w Katowicach. Do rywalizacji przystąpiło jedenaście zespołów akademickich i open. Czekała na nich jedna obowiązkowa konkurencja - dodatkowo mogli wybrać udział w kolejnych spośród pięciu konkurencji. Łączna pula nagród wyniosła w tym roku 42 tys. złotych.

- Droniada ma prezentować możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki oraz lotnictwa – tłumaczy Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji Instytut Mikromakro oraz pomysłodawca Droniady. - Scenariusze zadań są oparte na sytuacjach mogących wydarzyć się w rzeczywistości, w których drony mogą zapewnić ludziom realne wsparcie.

DSC_0264

High Flyers to już weterani Droniady. Startują w niej od początku - od 2014 roku. Podobnie jak przed rokiem studenci wzięli udział w trzech konkurencjach: obowiązkowej „Demo Systemu”, „Sztafecie” oraz „Drzewie Życia”. Nasza drużyna powtórzyła sukces z 2021 roku i ponownie zwyciężyła w „Drzewie życia”, choć tegoroczna rywalizacja nie przebiegła bez przeszkód.

- W tej konkurencji za pomocą drona, w sposób autonomiczny z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, należało wykryć stymulowane choroby roślin i zaaplikować im środki ochronne – tłumaczy Marcel Król, prezes koła naukowego High Flyers.

- Zespół w tym roku testował nowe rozwiązanie dotyczące komputera pokładowego, który został zmieniony na taki o większej wydajności i niestety przed startem się zawiesił - mówi dr inż. hab. Roman Czyba, prof. PŚ. - Problemy miały jednak także inne drużyny i udało się wynegocjować, by kolejnego dnia wszyscy startowali jeszcze raz. Zawodnicy przyjechali więc do laboratorium w Gliwicach i przez całą noc pracowali nad powrotem do poprzedniej wersji.

- Nie widzieliśmy podejść innych zespołów, ale słyszeliśmy, że poszło im bardzo dobrze, dlatego jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni naszą wygraną, to duża satysfakcja – dodaje Marcel Król.

Z podobnymi przygodami drużyna wystartowała w „Sztafecie” (High Flyers zwyciężyli w niej w roku ubiegłym), która rozgrywana była nocą na katowickim lotnisku Muchowiec. W tej konkurencji zadaniem drużyn było wyznaczenie linii świetlnej o długości do nawet 400 metrów, zrzucając z dużej wysokości za pomocą dronów świecące bikony, czyli małe kapsułki z diodami świetlnymi.

High Flyers znów sprostali wymaganiom - przeszli eliminacje i jako jedna z trzech drużyn zakwalifikowali się do finału, zajmując ostatecznie drugie miejsce. Dzięki zdobyciu wymaganej liczby punktów zainkasowali nagrodę w wysokości 3500 złotych.

DSC_0028-min

- Politechnika Śląska już od jakiegoś czasu bierze udział w tych zawodach z sukcesami i nie zawodzi - mówił prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej. - Studenci i opiekunowie starają się, abyśmy dotrzymywali kroku najlepszym i z nimi wygrywali. Myślę, że tego typu zawody i aktywność to przyszłość, jeśli chodzi o pracę w kołach naukowych. To uatrakcyjnia kształcenie i i tą drogą chcę podążać Politechnika Śląska.

4 czerwca, w dniu ogłoszenia wyników, na Polach Marsowych odbyła się ponadto Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM.

- Tego dnia dzieci i wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć drony, polatać nimi, zobaczyć pokazy, wziąć udział w konkursach oraz porozmawiać z przedstawicielami firm i uczelni, wśród których znalazła się oczywiście Politechnika Śląska, która była współorganizatorem Droniady - mówi dr inż. hab. Roman Czyba, prof. PŚ.

DSC_0075