IMG_6977
Autor: Martin Huć     Publikacja: 09.11.2023

Arch. Martyna Krzysteczko z najlepszą pracą dyplomową w ogólnopolskim konkursie

Arch. Martyna Krzysteczko, tegoroczna absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, zwyciężyła w 24. edycji ogólnopolskiego akademickiego konkursu na najlepszą pracę dyplomową - Architektura Betonowa 2023 za pracę "Pokłady Pamięci - KWK Centrum XXI. Projekt koncepcyjny budynku wielofunkcyjnego w Bytomiu".

Pochodząca z Rudy Śląskiej arch. Martyna Krzysteczko tytuł magistra uzyskała w czerwcu tego roku. Promotorem nagrodzonej pracy jest dr inż. arch. Damian Radwański z Wydziału Architektury PŚ.

- Przystępując do konkursu zawsze mam nadzieję na pozytywny odbiór i wyróżnienie mojego projektu – mówi arch. Martyna Krzysteczko. - Prace magisterskie stanowią rezultat współpracy pomiędzy studentem a promotorem. Z przyjemnością korzystałam z możliwości konsultacji dotyczących projektu dyplomowego z dr inż. arch. Damianem Radwańskim. Jego obszerna wiedza oraz profesjonalne podejście były nieocenionym wsparciem. Kiedy dowiedziałam się o wygranej, czułam satysfakcję i radość. To dla mnie ważne wyróżnienie. Kryteria oceny, które przyjęło jury podczas wyboru prac, uwzględniały wartości architektoniczne projektu, bazując na jego walorach estetycznych i konstrukcyjnych betonu. Istotny był również sposób prezentacji koncepcji projektowej i jej zgodność z założeniami architektonicznymi projektu.

1.1

Projekt absolwentki Politechniki Śląskiej okazał się najlepszy spośród 25 nadesłanych prac.

- „Pokłady Pamięci - KWK Centrum XXI” to projekt koncepcyjny budynku wielofunkcyjnego w Bytomiu, który nie jest obojętny na zanikanie krajobrazu tworzącego część historii, kultury i tożsamości Górnego Śląska – opowiada laureatka. - Można go interpretować jako manifest, mający skłonić do refleksji. Ma na celu zwrócenie uwagi na istniejącą, najczęściej zaniedbaną architekturę kopalnianą oraz przywrócenie pamięci obiektom, których już nie ma. W swojej koncepcji proponuje ocalenie również tych, których w niedługiej przyszłości nie będzie. Projektowany obiekt został zlokalizowany na terenach Kopalni Węgla Kamiennego Centrum w Bytomiu, która do końca 2023 roku ma zostać zlikwidowana. Aktualnie na terenie KWK Centrum pozostało zaledwie kilka niewyburzonych obiektów, w tym Szyb Budryk, który uzupełnia projektowaną strukturę budynku. To ostatni moment, by ocalić obiekty, które do tej pory nie zostały usunięte z panoramy Bytomia i nadać temu miejscu nowe życie, zachowując jego charakter i tożsamość.

Arch. Martyna Krzysteczko przyznaje, że jej koncepcja zakłada zaprojektowanie budynku, który w swojej strukturze nie zapomni o kulturze, tradycji oraz regionalizmie.

- Założeniem projektowym było stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, który będzie odpowiadał na współczesne potrzeby społeczności – mówi tegoroczna absolwentka Politechniki Śląskiej. - Pełna szacunku forma architektoniczna ma predyspozycje do tego, by stać się ważnym symbolem w mieście. Zaproponowana różnorodność funkcji sprawia, że obiekt jest dostępny dla dużej grupy użytkowników. Wśród zaprojektowanych wewnątrz obiektu stref można wyróżnić kondygnacje sportowe, edukacyjne, kulturalne, biurowe, hotelarskie, rozrywkowe oraz gastronomiczne.

Zainicjowany w 2000 roku konkurs jest organizowany przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej i Stowarzyszenie Producentów Cementu.

Autor zdjęcia: Jan Zych, Politechnika Krakowska

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie