Na zdjęciu profesor na uroczystosci przemawia do mikrofonu
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 23.01.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Prof. Michał Żelechower członkiem honorowym European Microbeam Analysis Society

Prof. Michał Żelechower – profesor emerytowany na Politechnice Śląskiej, został członkiem honorowym Towarzystwa European Microbeam Analysis Society (EMAS). Profesor jest jedyną osobą z Polski, która została uhonorowana tym wyróżnieniem.

Towarzystwo European Microbeam Analysis Society (EMAS) jest towarzystwem naukowym, skupiającym niemal 500 członków z całego świata zajmujących się metodyką badawczą wykorzystującą mikrowiązki korpuskularne lub mikrowiązki promieniowania EM do badania struktury materiałów. Jest ono opiniotwórcze i wszyscy światowi producenci aparatury naukowej biorą pod uwagę rekomendacje EMAS.

Profesor Michał Żelechower jest jedyną osobą z Polski, która została uhonorowana tym wyróżnieniem. Profesor (obecnie na emeryturze) był zatrudniony na Politechnice Śląskiej w latach 1972 – 2018. Przez cały czas swojej działalności naukowej rozwijał metodykę badań z zakresu mikroskopii elektronowej i mikroanalizy rentgenowskiej. Jest autorem dwóch monografii z zakresu mikroanalizy rentgenowskiej i pokrewnych metod badań („Wprowadzenie do mikroanalizy rentgenowskiej” – 2007 i „Wybrane metody badań materiałów” – 2015) oraz wielu publikacji wykorzystujących metody mikroanalizy rentgenowskiej w badaniach materiałów, w szczególności optycznych szkieł i szkło-ceramiki fluorkowej domieszkowanej jonami metali przejściowych.

Panu Profesorowi gratulujemy!

Profesor Zelechower EMAS

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie