A A+ A++

dr hab. inż. Walter Wuwer, prof. PŚ

Katedra Konstrukcji Budowlanych

Notka biograficzna:

Urodzony na Ziemi Cieszyńskiej, wykształcenie średnie otrzymał w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, kończąc równolegle podczas edukacji podstawowej i licealnej 7-letnią Państwową Szkołę Muzyczną.

Studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach ukończył w roku 1966 w specjalności Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie i zaraz po studiach podjął na tymże Wydziale pracę, najpierw w charakterze asystenta, a następnie starszego asystenta oraz wykładowcy. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w roku 1983 w wyniku zakończenia ponad 10-letnich badań modelowych i analitycznych, dotyczących zachowania się wstępnie napiętej hiperboloidalnej siatki cięgnowej, stanowiącej ustrój nośny płaszcza chłodni kominowej, rozważanej m.in. jako posadowionej na terenie górniczym.

W latach 1983-1984 pełnił obowiązki inżyniera budowy w Kombinacie Budowlanym w Gliwicach. w roku 1986 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. w roku 1989 przyznano mu indywidualną Nagrodę Rektora za osiągnięcia naukowo-dydaktyczne.

W latach 1991-1996 pełnił szereg funkcji organizacyjnych na Wydziale i Uczelni, m.in. przez dwa lata p.o. kierownika Zakładu Konstrukcji Metalowych oraz przez dwie kadencje prodziekana ds. studenckich. w tym okresie otrzymał kilka Nagród Rektora za osiągnięcia w dziedzinie dydaktycznej i organizacyjnej, a także w roku 1995 złotą odznakę „Zasłużony dla budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych” z rąk Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. Posiada także odznakę „Zasłużony dla Politechniki Śląskiej”.

Wykorzystując zdobyte w laboratorium doświadczenie badawcze zajął się w latach 90-ych problematyką węzłów podatnych w prętowych konstrukcjach cienkościennych z kształtowników giętych na zimno, dotychczas w kraju wykonywanych jedynie jako spawanych, proponując łączenie ścianek za pomocą sworzni jednostronnych firmy Huck; kierował się przy tym przede wszystkim poza względami montażowymi możliwością szybkiego łączenia kształtowników o przekrojach otwartych z ekonomicznymi przekrojami zamkniętymi, kwadratowymi i prostokątnymi, których szeroki asortyment produkują huty krajowe. Opracował metodę obliczania dowolnych połączeń 1-ciętych, znajdujących się w złożonym stanie obciążenia, tj. sposoby ustalania ich nośności obliczeniowej i granicznej, a także wyznaczania nieliniowo zależnych od obciążeń wartości sztywności, niezbędnych przy sporządzaniu obliczeń statycznych. Wyniki szerokich prac doświadczalnych, analitycznych oraz numerycznych zostały zamieszczone w rozprawie, która była podstawą uzyskania w roku 2006 stopnia doktora habilitowanego, a także wyróżnienia przyznanego przez Ministra Budownictwa w roku 2007. w tym też roku otrzymał indywidualną Nagrodę Rektora stopnia i za osiągnięcia w dziedzinie naukowej.

Jest autorem ponad 60. prac opublikowanych w kraju i za granicą (Węgry, Słowacja, Portugalia, Holandia, Hong Kong). Kilka prac jego autorstwa było cytowanych w publikacjach krajowych (5) i zagranicznych (2). Recenzował kilka artykułów do czasopism krajowych. Ma udział w pracach komitetów naukowych dwu konferencjikrajowej i międzynarodowej.

W ramach współpracy z zagranicą odbył staże naukowo-dydaktyczne w Irlandii (1993), Danii (1993) i Słowacji (2000). Kieruje pracą doktorską z dziedziny węzłów podatnych, której jest promotorem. Spośród ponad 100 prac magisterskich wykonanych pod jego kierunkiem osiem z nich zostało nagrodzonych przez Oddział PZITB w Gliwicach, z kolei praca dyplomowa inżynierska – otrzymała wyróżnienie przyznane przez Ministra Budownictwa. Posiada także Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Przez ponad 40 lat zatrudnienia na Uczelni ściśle współpracował z przemysłem; jest autorem ponad 70. prac naukowo-badawczych, wielu ekspertyz, opinii naukowo-technicznych dotyczących znaczących budowli przemysłowych, 14. projektów konstrukcji stalowej wraz z nadzorem autorskim podczas ich realizacji. Jako Rzeczoznawca Budowlany w specjalności konstrukcyjno-budowlanej był członkiem zespołu ekspertów, powołanego w roku 2006 przez Sztab Rządowy w celu ustalenia przyczyn katastrofy budowlanej hali MTK w Chorzowie. Zespół ten, m.in. za przedstawienie związanej z tym obiektem złożonej problematyki w środowiskach projektanckich miast takich jak Katowice, Gliwice, Częstochowa, Kielce i Bielsko Biała, otrzymał w 2007 roku Wielką Nagrodę Prezydenta Izby Budownictwa z siedzibą w Katowicach.
Od 2006 roku pełni ponownie funkcję kierownika Zakładu Konstrukcji Budowlanych w Katedrze Konstrukcji Budowlanych. Jest członkiem: Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Sekcji Konstrukcji Metalowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN w kadencji 2007 - 2010, a także Komisji Inżynierii Budowlanej Oddziału PAN w Katowicach.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie