A A+ A++

dr hab. inż. Jerzy Skrzypczyk, prof. PŚ

Notka biograficzna:

Profesor nadzwyczajny. Pracował w Katedrze Mechaniki Teoretycznej, Wydziału Budownictwa. Studia w latach 1966-1971 ukończył z wyróżnieniem na Wydziale Automatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W roku 1975 zdobył z wyróżnieniem stopień doktora nauk technicznych, z zakresu mechaniki, w 1995 habilitacja na Politechnice Częstochowskiej z zakresu mechaniki stosowanej. Od roku 1995 profesor nadzwyczajny na Pol. Częstochowskiej, w roku 1998 uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego na Pol. Śląskiej. Pracował na Wydziale Automatyki i Informatyki (1971-1975), Wydziale Matematyczno-Fizycznym (1975-1991), od 1991 na Wydziale Budownictwa. Pracował w Instytucie Mechaniki Teoretycznej (pełnił funkcję zastępcy dyrektora), a następnie w Katedrze/Zakładzie Mechaniki Teoretycznej, gdzie od roku 1999 pełni funkcję kierownika. W latach 2002-2008 zajmował stanowisko prodziekana ds. nauki i organizacji. W latach 2002-2005 członek Senatu Politechniki Śląskiej.

W latach 70. członek Sekcji Mechaniki Teoretycznej Komitetu Mechaniki i Fizyki Ośrodków Ciągłych PAN, następnie członek Zespołu Metod Stochastycznych Komitetu Mechaniki PAN, a od 2000 członek Sekcji Metod Komputerowych Komitetu Mechaniki PAN, członek Sekcji Metod Optymalizacji Komitetu Mechaniki PAN. Członek Komisji Inżynierii Lądowej PAN. Promotor pięciu ukończonych prac doktorskich i jednego w trakcie realizacji. Prowadził wykłady na uniwersytetach w Hanowerze i Stuttgarcie. Autor ponad 120 publikacji naukowych. Członek: American Math. Society (AMS), Society of Industrial and Applied Mathematics (SIAM), Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PTMTiS), Polskiego Towarzystwa Matematycznego (PTM), Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki (PTMKM). W 2009 otrzymał Medal Edukacji Narodowej.

Specjalizował się w zagadnieniach stochastycznych, rozmytych, przedziałowych i perturbacyjnych. Specjalista w zakresie losowych równań całkowych, stworzył Metodę Rozmytych Elementów Brzegowych (Fuzzy Boundary Element Method), wprowadził do analizy matematycznej pojęcie liczb perturbacyjnych. Autor monografii z tego zakresu.

Zmarł 3 sierpnia 2017 roku.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie