Notka biograficzna:
Absolwent Wydziału Budownictwa Przemysłowego i Ogólnego Politechniki Śląskiej. Pracę na Politechnice Śląskiej rozpoczął w roku 1961 w Katedrze Budownictwa Betonowego, kierowanej przez Profesora Stefana Kaufmana. Doktorat uzyskał w roku 1968, a tytuł naukowy profesora otrzymał w 1989 roku. Kierował w Instytucie Konstrukcji Budowlanych Politechniki Śląskiej Zakładem Konstrukcji Sprężonych (1974-82) i Zakładem Konstrukcji Żelbetowych (1988-94). W roku 1994 zorganizował Katedrę Inżynierii Budowlanej Politechniki Śląskiej, którą kierował przez 15 lat.
Wpisał się znacząco w historię i rozwój Politechniki Łódzkiej. Jako profesor zwyczajny i kierownik Katedry Budownictwa Betonowego tamtej uczelni w latach 1991-96, doprowadził do zdynamizowania działalności katedry i naukowych awansów jej pracowników.
W stanie wojennym, w latach 1982-85 przebywał na emigracji w Nigerii i jako Visiting Professor wykładał w University of Ife.
Prace naukowe Profesora Andrzeja Ajdukiewicza dotyczą głównie konstrukcji budowlanych, a w tym, przede wszystkim – konstrukcji żelbetowych i sprężonych.
Prowadził 5 projektów badawczych KBN/MNiSW, brał udział w 2 projektach międzynarodowych UE. Obecnie, współdziała w kierowaniu projektem badawczym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – 6 tematów realizuje w latach 2010-2014 Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej.
Wyniki prac badawczych przedstawił w ponad 370 publikacjach - około 1/3 z nich to prace autorskie, pozostałe współautorskie. W tym m.in. 2 książki wydane za granicą (ELSEVIER w Holandii, ERNST und SOHN w Niemczech), 26 artykułów zagranicznych i rozdziałów w książkach wydanych za granicą (m.in. USA, Wielka Brytania, Szwajcaria, Szwecja, Niemcy, Hiszpania, Liban, Japonia), 70 publikowanych i wygłaszanych referatów na kongresach i konferencjach zagranicznych, głównie pod auspicjami światowych organizacji FIB i IABSE, w 27 krajach na 6 kontynentach.
Profesor Ajdukiewicz wypromował 9 doktorów, sprawował opiekę naukową nad 4 habilitacjami. Opiniował ponad 20 wniosków o tytuł lub o stanowisko profesora w kraju i za granicą, jak też recenzował ponad 25 rozpraw doktorskich i habilitacyjnych.
Pod Jego kierunkiem wykonano ponad 190 dyplomów, w tym 12 za granicą.
Działalność naukową i aktywność akademicką profesor Andrzej Ajdukiewicz łączy od ponad 40 lat z praktyczną działalnością inżynierską. Uzyskał uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w roku 1970, jest od 1971 roku rzeczoznawcą budowlanym PZITB, zaś od 1986 roku państwowym rzeczoznawcą budowlanym. Był projektantem i konsultantem oraz kierował zespołami projektowymi w wielu biurach projektów.
Profesor Ajdukiewicz był członkiem Komitetów Naukowych 15 kongresów i konferencji zagranicznych (m.in. w Norwegii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Chorwacji, Australii, Holandii, Szwajcarii, Niemczech, Danii). Współorganizował konferencje naukowe w Niemczech, Szwajcarii, USA i Holandii oraz 4 konferencje międzynarodowe w kraju.
Działa jako recenzent w czasopismach o światowym zasięgu, m.in. takich jak Cement&Concrete Composites (UK), Journal of American Concrete Institute oraz Advanced Concrete Technology (Japonia). Od roku 2008 jest redaktorem naczelnym kwartalnika Architecture – Civil Engineering – Environment (ACEE) wydawanego w języku angielskim na Politechnice Śląskiej, który uzyskał wysoką ocenę Komisji Ministerialnej.
Jako ekspert Komisji Europejskiej uczestniczył 6-krotnie w procedurze oceny europejskich programów badawczych w Brukseli w latach 1992-2002.
Jest działaczem polskich organizacji naukowych i technicznych. W latach 1993- 2009 był przewodniczącym Komitetu Nauki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. W roku 2008 uzyskał najwyższą godność w PZITB – Członka Honorowego.
Jest od 1993 roku członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN i przewodniczącym Sekcji Konstrukcji Betonowych KILiW PAN.
W latach 1994-2000 Profesor pracował przez 2 kadencje w Komisji Badań Stosowanych Komitetu Badań Naukowych. Od roku 1996 jest członkiem Komisji ds. Ochrony Powierzchni Wyższego Urzędu Górniczego, w latach 1995-2002 był członkiem Rady Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. W latach 2000-2002 był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni Naukowych i Tytułu Naukowego.
W listopadzie 2010r. został wyróżniony Medalem i Tytułem „Osobowość Budownictwa Śląskiego”, a w marcu 2011r. Politechnika Łódzka nadała mu tytuł doktora honoris causa.