Autor: Mirosław Rogula Publikacja: 11.01.2022 Aktualizacja: 11.01.2022

Ukazała się publikacja Mapping the city pod redakcją L.Amistadi, V.Balducci,T. Bradecki, E.Prandi, U.Schroeder.

Publikacja zawiera autorskie plany miast Bologna i Aachen. Mapowania zostały przygotowane przez 5 zespołów z 5 różnych Uczelni europejskich. W publikacji wykorzystano m.in. materiały zrealizowane na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, które powstały w ramach przedmiotu struktura miasta w latach 2019, 2020 pod kierunkiem dr inż. arch.  Tomasz Bradecki, we współpracy z zespołem ARCHEA w POLSL dr hab. inż. arch. Agata Twardoch prof. POLSL, dr hab. inż. arch. Krzysztof Kafka prof. POLSL, dr hab. inż. arch. Michał Stangel prof. POLSL, dr hab. inż. arch. Katarzyna Ujma-Wąsowicz prof. POLSL wraz ze studentami: Joanna Golba, Emilia Jaromin, Laura Konieczny, Katarzyna Korus, Anna Kurianowicz, Natalia Kyzioł, Wiktoria Paszek, Karolina Słomiany, Martyna Suchanek, Natalia Tadla, Oliwia Tomas, Anna wieczorek, Alex Duży, Sebastian Dziwisz, Karol Subotowicz, Kamil Wróbel (2019) Karolina Piotrowska, Ościłowicz Olga, Górnikiewicz Grzegorz, Sikorska Patrycja, Baryłowicz Katarzyna, Bartos Patrycja, Buła Monika, Ulrich MAteusz, Pietrwalski Daniel, Swoboda Jakub, Popielarczyk Adriana, Żak Natalia (2020)

Podziękowania dla studentów

Redaktorzy: Amistadi, Lamberto / Balducci, Valter / Bradecki, Tomasz / Prandi, Enrico / Schröder, Uwe (Ed.)
Tytuł: Archéa. Mapping the City. On Urban Spaces. An Atlas of Bologna and Aachen
Wydawnictwo: AIÓN, Firenze
Data wydania: 2021
Ilość stron: 104
ISBN: 979-12-80723-01-7

Spis treści:

– Wstęp
– Mapowanie miasta (L. Amistadi)
– I. Nazywanie miejsc. Monumentalna struktura miasta (L. Amistadi)
– II. Przestrzenie ciepłe i zimne. Fenomenologiczne podejście do mapowania przestrzeni miasta (U. Schröder)
– III. Dostępność. Przestrzenie publiczne, dostępność przestrzeni publicznej. Mapowanie z modelami (T. Bradecki i A. Twardoch)
– IV. Kompaktowe miasto. Strategie zagęszczania zabudowanej przestrzeni. (E. Prandi i P. Strina)
– V. Miasto Natura. Przestrzeń naturalna jako struktura miejska. (Pierre-Antoine Sahuc)
– Epilog. Mapowanie miasta. (F. Visconti i R. Capozzi)

tłumaczenie za RWTH:
Atlas zawiera 41 autorskich planów dwóch miast, Bolonii i Akwizgranu, opracowanych w ramach strategicznego partnerstwa programu ArchéA, który jest skrótem od Architectural Medium size City European city Arrangement. W ramach  partnerstwa obejmującego pięć uniwersytetów i cztery kraje zaangażowane w badanie i projektowanie aspektów przestrzennych i architektonicznych średnich miast europejskich: Alma Mater Studiorum University of Bologna – Cesena Campus (IT), Rheinish-Westfälische Technische Hochschule Aachen (DE), Politechnika Śląska (PL), University of Parma (IT), Ecole nationale supérieure d'architecture de Normandie (FR). Plany przedstawione w książce przedstawiają miasta traktowane jako studia przypadków w trzech zakresach i dwóch skalach: zasięg terytorialny w skali 1:10 000, historyczne centrum w skali 1:2000 i obrzeża w skali 1:2000. Rysunki wykonane przez członków grupy badawczej są poprzedzone figurami/planami terenowymi Bolonii i Akwizgranu, również w tej samej skali i według tych samych ram. Innymi słowy, każdy z pięciu partnerów ArchéA mapował te same obszary miasta według tych samych ram i tej samej skali, ale na podstawie różnych podejść lub siatek klasyfikacyjnych. Mapowania te pozwalają nie tylko na porównanie różnych podejść, które odpowiadają różnym europejskim szkołom architektonicznym, ale poddają rzeczywistość fenomenu urbanistycznego zabiegowi, zgodnie z którym intencjonalny charakter przedstawienia nabiera wartości epistemologicznej i strategicznej.

Pokaż wszystkie

Godziny dziekańskie 26.04.2024 od 8.00-12.00

2024-04-19 12:02:30
2024-04-19 12:09:08