A A+ A++

Czystsza produkcja

„Czystsza Produkcja jest strategią ochrony środowiska polegającą na ciągłym, zintegrowanym, zapobiegawczym działaniu w odniesieniu do procesów, produktów i usług, zmierzającym do zwiększenia efektywności produkcji i usług oraz redukcji ryzyka dla ludzi i środowiska przyrodniczego” (definicja wg Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych –  UNEP). Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji.
Wdrożeniem zrealizowanym na Wydziale Inżynierii Materiałowej w kwietniu 2018 r. było zainstalowanie na terenie puszkomatu, do którego wszyscy zbieraliśmy aluminiowe puszki, rywalizując z Miasteczkiem Studenckim Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej i Wydziałem Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Wszystkie wyposażone w puszkomaty uczelnie, uzyskane ze sprzedaży puszek środki przeznaczyły na organizację Juwenaliów.
Projekt Every Can Counts (Każda puszka cenna) powstał w Europie, aby zachęcać do recyklingu puszek po napojach, zwłaszcza poza domem – na przykład w miejscu pracy, podczas zakupów, podróży czy wypoczynku. Inicjatywa została zapoczątkowana w Wielkiej Brytanii dzięki wsparciu firm z branży aluminiowej. Sukces na jej rodzimym rynku spowodował, że została ona szybko rozszerzona na inne kraje: Francję, Austrię, Węgry, Rumunię, Czarnogórę, Grecję, Hiszpanię, Irlandię, a od 2017 roku również Belgię i Polskę.
Poza tym, Projekt Czystszej Produkcji zainicjował wiele zmian, które nadal obserwujesz wokół siebie (szczegóły na stronie dobre praktyki), a są to efekty takich działań jak m.in.:
  • reorganizacja i uporządkowanie miejsc segregacji odpadów
  • wstępny projekt likwidacji palarni i remontu dziedzińca
  • obieg elektroniczny dokumentów
  • oświetlenie z czujnikami ruchu
  • termomodernizacja budynku i renowacja drzwi wejściowych

Strategia Czystszej Produkcji, elementy zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu zagościły również na stałe w treściach wielu wykładanych na naszym wydziale przedmiotów.
Realizacja Projektu Czystszej Produkcji zakończyła się podpisaniem Międzynarodowej Deklaracji Czystszej Produkcji UNEP (ONZ) przez Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii. Miało to miejsce 18 maja 2018 r., podczas obchodów ,,Dnia Hutnika”, w ramach święta Politechniki Śląskiej. W obecności Prezesa Stowarzyszenia Polski Ruch CP – Michała Jana Cichego, deklarację podpisał ówczesny dziekan wydziału prof. dr hab. inż. Jerzy Łabaj.
W 2022 r. Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej złożył do weryfikacji Raport Czystszej Produkcji, pretendując do uzyskania Świadectwa Czystszej Produkcji. Będziemy pierwszą placówką szkolnictwa wyższego, która zaraportowała i stanęła przed szansą wpisu do Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości!
Polski Rejestr Czystszej Produkcji powstał w 2002 r. Jest on ogólnopolskim, dostępnym publicznie wykazem jednostek organizacyjnych wyróżniających się w zakresie realizacji zapobiegawczej strategii ochrony środowiska – Czystszej Produkcji. Aby znaleźć się w tym rejestrze, należy wykazać nie tylko prowadzenie działalności proekologicznej i związanych z nią efektów oraz planów, ale też działalność i plany związane z wywieraniem pozytywnego, szeroko pojętego wpływu społecznego.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie