Start - Aktualnosci

Kolejny sukces Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej na Wydziale Inżynierii Materiałowej
28 marca 2025 roku na Wydziale Inżynierii Materiałowej w Katowicach już po raz trzeci zorganizowano Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej (ODIM). Było to jedno z najważniejszych spotkań popularyzujących inżynierię materiałową w Polsce, łączące naukę, przemysł i edukację.
"Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej to wyjątkowa okazja do popularyzacji tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny, kluczowej dla nowoczesnego przemysłu i technologii. Dla naszego Wydziału Inżynierii Materiałowej ODIM ma szczególne znaczenie - to nie tylko święto naszej dziedziny, ale także okazja do zaprezentowania osiągnięć naszych naukowców. Chcemy pokazać, że inżynieria materiałowa odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych technologii, od przemysłu lotniczego po medycynę.
Dzięki zaangażowaniu uczelni i instytutów badawczych z całego kraju, ODIM podkreśla znaczenie interdyscyplinarnej współpracy w rozwoju nowych materiałów. Dodatkowo, organizowane inicjatywy, jak bicie rekordu Polski, przyciągają uwagę społeczeństwa, pokazując, że nauka może być fascynująca i angażująca." - prof. dr hab. inż. Krzysztof Nowacki, dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej.
ODIM to ogólnokrajowa inicjatywa mająca na celu popularyzację inżynierii materiałowej wśród młodych ludzi, skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół średnich. Interaktywne warsztaty i wykłady nie tylko stwarzają szansę na pogłębienie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności, ale również zaobserwowanie nowych możliwości rozwijania swoich pasji związanych z naukami ścisłymi. Mają zachęcić młodzież uczestniczącą w ODIM do studiowania na kierunkach studiów związanych z inżynierią materiałową, a nauczycieli towarzyszących uczniom podczas aktywności prezentowanych na ODIM - do znalezienia cennych inspiracji do przygotowania jeszcze ciekawszych i inspirujących lekcji.
Ponadto, ODIM ma pomóc w uświadamianiu społeczeństwa na temat dużego znaczenia materiałów w kontekście ich wszechstronnego zastosowania, metod i technik ich wytwarzania oraz utylizowania, a także związanej z tymi zagadnieniami ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju gospodarki.
Wykłady, warsztaty, pokazy i dyskusje z naukowcami towarzyszące ODIM odbyły się w tym roku w 13 miastach Polski: Bielsku-Białej, Chorzowie, Częstochowie, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie oraz Warszawie.
Tematem przewodnim tegorocznego ODIM były materiały inteligentne, czyli zaawansowane materiały funkcyjne, które zmieniają swoje właściwości fizyczne lub chemiczne w reakcji na bodźce zewnętrzne, takie jak temperatura, światło, pole elektryczne lub mechaniczne. Wykład pt. „Materiały Inteligentne” odbył się na Auli Wydziału Inżynierii Materiałowej w Katowicach. Wygłosił go dr inż. Piotr Olesik. Słuchaczami wykładu byli pracownicy, doktoranci i studenci Politechniki Śląskiej oraz uczniowie szkół średnich z pięciu różnych miast regionu Śląska, którzy przyjechali do Katowic wraz z ich nauczycielami. Po wykładzie odbyła się próba ustanowienia Rekordu Polski w kategorii „Najwięcej osób rozwiązujących krzyżówki jednocześnie (wiele lokalizacji)”. Uczczono w ten sposób 100-lecie publikacji pierwszej polskiej krzyżówki, która ukazała się drukiem w Kurierze Warszawskim w dniu 31 stycznia 1925 roku. Krzyżówka, którą rozwiązywali pracownicy, doktoranci, studenci naszej Uczelni oraz uczniowie szkół średnich i ich nauczyciele dotyczyła zagadnień z zakresu inżynierii materiałowej i nawiązywała do tematyki wykładu.
Po zakończeniu zmagań związanych z ustanowieniem Rekordu Polski uczniowie szkół średnich uczestniczyli w 14 pokazach i warsztatach przygotowanych w ramach ODIM. Stanowiły one szeroki przegląd rozmaitych materiałów mniej i bardziej znanych z codziennego użytku, ich właściwości i zastosowań oraz metod ich wytwarzania. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się interaktywne stanowiska, gdzie można było zobaczyć na żywo procesy technologiczne, takie jak druk 3D, odlewanie i modelowanie w glinie.
Zainteresowanie uczestniczeniem w Ogólnopolskim Dniu Inżynierii Materiałowej na Politechnice Śląskiej jest z roku na rok coraz większe. Obserwuje się coraz większe zasięgi tego wydarzenia. Ciekawe tematy i możliwość rozmowy z prawdziwymi pasjonatami nauki gromadzą setki zainteresowanych.
„Nie można nie docenić faktu, że ODIM wspiera integrację środowiska akademickiego - nauczyciele, doktoranci i studenci przygotowując i realizując program ODIM nawiązują współpracę i okazują sobie wsparcie pracując na wspólny sukces. Iskra zachwytu i zainteresowanie w oczach uczniów, którzy nas odwiedzili i brali udział w pokazach, były największą nagrodą za cały trud w przygotowaniu tego przedsięwzięcia. ” - powiedziała dr inż. Agnieszka Szczotok, organizator Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej na Wydziale Inżynierii Materiałowej w Katowicach.
Aktualności
Pokaż wszystkieWięcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.