Autor: Bogusława Słowak Publikacja: 29.11.2023 Aktualizacja: 30.01.2024

Satelita Intuition-1 gliwickiej firmy KP Labs już na orbicie!

11 listopada 2023 r., w ramach misji "Transporter-9", rakieta Falcon 9 firmy SpaceX pomyślnie wyniosła na orbitę satelitę Intuition-1 gliwickiej firmy KP Labs. To przełomowe wydarzenie otwiera nowy rozdział w obserwacji Ziemi i analizie danych z kosmosu, umacniając pozycję Polski w sektorze technologii kosmicznych.

Intuition-1, czyli kompaktowy nanosatelita klasy 6U, został wyposażony w specjalistyczny, hiperspektralny instrument optyczny oraz jednostkę przetwarzania danych Leopard DPU, potrafiącą przetwarzać do 3 bilionów operacji na sekundę. Dzięki współpracy tych dwóch komponentów, Intuition-1 będzie analizował zebrane dane już na orbicie, co przyczyni się do zredukowania przesyłu danych z satelity na Ziemię i przełoży się na znaczącą redukcję kosztów operacyjnych. Satelita wesprze rozwój w wielu dziedzinach – od rolnictwa, poprzez badania środowiska, po analizę deforestacji.

Inwestując w rozwój technologii kosmicznych, KP Labs, ze wsparciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, stawia na innowacyjność i długoterminowy wpływ na różne sektory gospodarki. Jak podkreśla Michał Zachara, COO KP Labs: "To nie tylko krok w przyszłość dla eksploracji kosmicznej, ale także inwestycja w technologie, które w najbliższych latach mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia, przynosząc korzyści dla globalnej społeczności."

Realizacja projektu wystrzelenia satelity Intuition-1 to wynik skoordynowanych działań zespołu doświadczonych specjalistów z KP Labs. Wśród ekspertów znajdują się profesjonaliści z różnorodnych dziedzin, w tym informatyka, uczenie maszynowe, elektronika, fizyka, mechanika, termika, automatyka, robotyka. W skład zespołu wchodzą również pracownicy, doktoranci i studenci związani z Wydziałem Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej: Jakub Nalepa, Łukasz Tulczyjew, Maciej Ziaja, Michał Kawulok, Daniel Kostrzewa, Marcin Kubica, Adam Popowicz, Radosław Smalec, Miłosz Ryguła oraz Robert Czerwiński.

O KP Labs

KP Labs to firma z sektora New Space, której misją jest przyspieszenie eksploracji kosmosu przez rozwój autonomicznych statków kosmicznych i technologii robotycznych. Doświadczenie obejmuje m.in. tworzenie oprogramowania pokładowego, urządzeń do obrazowania hiperspektralnego, algorytmów sztucznej inteligencji oraz wysokowydajnych jednostek przetwarzania danych. Obecnie firma realizuje 17 projektów dla ESA, NASA i podmiotów prywatnych, angażując się przy tym w realizację misji kosmicznych w ramach międzynarodowych konsorcjów.

Leopard.940.png (321,89 kB)

Pokaż wszystkie
photo

Specjalność Automatyka i Eksploatacja Inteligentnych Budynków na kierunku Automatyka i Robotyka !

2024-05-14 10:00:00
2024-05-14 10:01:11
photo

Prof. Zbigniew Rymarski odebrał nominację profesorską w Pałacu Prezydenckim.

2024-05-09 15:12:59
2024-05-10 13:29:30
photo

Panel dyskusyjny z udziałem profesor Agnieszki Szczęsnej oraz interaktywne stanowisko studentów z koła w ramach Game Music Fest 2024!

2024-04-24 13:30:59
2024-04-24 13:45:40