Start - Aktualnosci

Przedstawiciele Wydziału Architektury wśród Laureatów Śląskiej Nagrody Naukowej 2017
Przedstawiciele naszego wydziału uczestniczyli w Śląskim Festiwalu Nauki organizowanym przez śląskie uczelnie i Miasto Katowice. Celem festiwalu było promowanie nauki i edukacji w województwie śląskim. W drugim i trzecim dniu festiwalu (1 i 2 grudnia br) wszystkie wydarzenia rozgrywały się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Z przyjemnością informujemy, że pracownik naszego Wydziału dr Marek Rawecki i student na kierunku architektura Jakub Fochtman są laureatami pierwszej edycji Śląskiej Nagrody Naukowej, wręczonej 2 grudnia br. podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2017. Spośród piętnastu nagrodzonych naukowców i twórców sześciu jest z Politechniki Śląskiej.
Śląska Nagroda Naukowa jest wyróżnieniem przyznawanym badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki, mają szczególne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę i sztukę na arenie krajowej i międzynarodowej.
Laureaci z naszego Wydziału
Dr inż. arch. Marek Rawecki
Architekt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinach: urbanistyka i krajobraz kulturowy. Członek Międzynarodowej Grupy Ekspertów ds. Auschwitz-Birkenau (UNESCO). Laureat nagród Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków oraz Rektora Politechniki Śląskiej. Jego polem badawczym jest dziedzictwo kulturowe w planowaniu przestrzennym i terytorialna stygmatyzacja. Pracuje w zakresie studiów urbanistyczno-konserwatorskich kompleksu Auschwitz-Birkenau i strefy wykluczenia Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.
Jakub Fochtman
Student pierwszego roku studiów II stopnia na kierunku architektura. Interesuje się szeroko pojętym designem, a najlepiej czuje się w dziedzinie projektowania samochodów i z tą dziedziną chciałby związać przyszłość. Uczestniczy w wielu konkursach, warsztatach oraz wydarzeniach, jest laureatem konkursu Renault Passion for Design and Innovation, a także finalistą międzynarodowego konkursu organizowanego przez Young Architects Competitions przy współpracy z Lamborghini (2016 r.).
Serdeczne gratulacje!
W czasie Śląskiego Festiwalu Nauki w przestrzeni wystaw zaprezentowaliśmy prace studentów WA Pol. Śl. pt. Drugie życie śląskich wież ciśnień. Studenckie koncepcje architektoniczne przedstawiały możliwości adaptacji wież do nowych funkcji. Pracom tym towarzyszyły fotografie wież ciśnień, autorstwa dr hab. Ewy Wala i dr Anny Sulimowskiej z Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury. Uzupełnieniem problematyki wystawy był wykład pt. Wieże ciśnień – obiekty zapomniane, który dr hab. Ewa Wala przedstawiła w drugim dniu festiwalu. Wystawa i wykład miały uwrażliwić uczestników na problem zapomnianych, ale niezwykle ciekawych obiektów poprzemysłowych, należących do dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
W trakcie festiwalu dr Tomasz Bradecki z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego poprowadził warsztaty pt. Zbudujemy razem osiedle. Ich celem było przedstawienie idei optymalnego miejsca zamieszkania (zespołu mieszkaniowego). Ćwiczenie to miało uświadomić uczestnikom, że proces tworzenia osiedla mieszkaniowego jest uzależniony od wielu czynników i wielu decydentów, a jego ostateczny kształt zależy od wszystkich jego współtwórców.
Aktualności
Pokaż wszystkie












W dniu 02.06.2025 w holu Wydziału Architektury nastąpiło otwarcie wystawy: Kontynuacja myśli prekursorów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w dorobku Katedry Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej



Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.