Wizyta delegacji TSTU

W czasie 10 lat współpracy z uzbeckimi uczelniami transportowymi Politechnika Śląska zawarła umowy o współpracy akademickiej z Taszkenckim Instytutem Inżynierów Kolejnictwa oraz Taszkenckim Instytutem Samochodowym i Drogowym. Naukowcy tych uczelni wielokrotnie brali udział w organizowanych przez PŚ konferencjach, przedstawiciele PŚ odwiedzali uzbeckie uczelnie, zaplanowano wspólne projekty badawcze i edukacyjne. W 2020 r. na bazie tych uczelni zorganizowano Taszkencki Państwowy Uniwersytet Transportu (TSTU), na którym studiuje 16,5 tys. studentów. W związku z pandemią dopiero dwa lata po reorganizacji doszło do spotkania przedstawicieli uczelni z Uzbekistanu i Polski. 8 kwietnia delegacja TSTU odwiedziła Politechnikę Śląską. Przedstawiciele TSTU spotkali się z kierownictwem PŚ – prorektorami Markiem Pawełczykiem i Bogusławem Łazarzem, dziekanem Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Piotrem Folęgą i innymi czołowymi naukowcami. Goście zwiedzili pracownie WTIL, nakreślono plan dalszej współpracy, który obejmuje m.in. podpisanie umów między uczelniami, możliwość uzyskiwania podwójnych dyplomów przez studentów TSTU, organizację konferencji naukowych, wspólne projekty.

Spotkanie delegacji TSTU z kierownictwem Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej

Spotkanie z prorektorem PŚ prof. Markiem Pawełczykiem za pośrednictwem oprogramowania Zoom

Uczestnicy negocjacji między TSTU a PŚ (od lewej): dr Sławomir Wróblewski (dziekan Wydziału Międzynarodowych Programów Edukacyjnych TSTU), prof. Bakhodir Turaev (prorektor TSTU ds. współpracy międzynarodowej), prof. Aleksander Sładkowski (pełnomocnik rektora PŚ ds. współpracy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Środkowej), dr Grzegorz Kłapyta (kierownik Działu Współpracy z Zagranicą PŚ)