A A+ A++

X DRONIADA

W dniach 1-4 czerwca 2023 r. odbyła się X Droniada, która miała miejsce aż w trzech lokalizacjach:  w Planetarium Śląskim, w Parku Śląskim na Polach Marsowych i na lotnisku Katowice-Muchowiec. Na wydarzenie to złożyły się bowiem: Droniada Challenge by Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa  (konkurs technologiczny), Droniada Tech by Politechnika Śląska  (konferencja o AI w dronach i robotyce) oraz Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM (pokazy i warsztaty dronowe). Głównym organizatorem Droniady był Instytut Mikromakro, natomiast partnerami byli: Politechnika Śląska, Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa, Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia, Park Śląski, Planetarium Śląskie i Aeroklub Śląski. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Bogaty był również zestaw tegorocznych konkurencji dronowych, który obejmował takie zawody jak: Sztafeta (loty nocne na lotnisku), Drzewo życia, Intruz, Rurociąg (monitoring) i Fly to Rescue.

Przygotowania do wydarzenia trwały jednakże cały tydzień, bowiem już od poniedziałku (29 marca) przygotowywano miejsca, gdzie miały odbywać się wymienione zawody, konkursy, pokazy, warsztaty i konferencja.

W wydarzeniu tym nie mogło, i nie zabrakło, obecności pracowników Katedry Transportu Lotniczego jak i studentów kierunku Transport. Poza pracami organizacyjnymi związanymi z przygotowaniem Droniady, przedstawiona została oferta naukowa jak i dydaktyczna wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej w zakresie Bezzałogowych Statków Powietrznych prezentując m.in.  efekty zrealizowanych projektów dronowych.

W piątkowej sesji konferencji o AI w dronach i robotyce dr hab. inż. Jarosław Kozuba prof. PŚ brał udział w dyskusji m.in. nad systemem U-space – co już potrafią drony i co mogłyby pokazać, gdyby prawo nadążało za rozwojem techniki. Pytania problemowe tego panelu dotyczyły m.in.: terminu, kiedy samorządy zaczną wprowadzać transport autonomiczny? Czy AI potrafi zinwentaryzować słupy energetyczne? Kim są „cyfrowi bliźniacy”? Nie zabrakło również informacji o innowacyjnych rozwiązaniach z woj. śląskiego – od dronów do autonomicznych busów.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie