A A+ A++

Studia podyplomowe „Bezpieczeństwo i higiena pracy w praktyce”
Organizator
Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej, Katedra Inżynierii Produkcji
Dane teleadresowe
dr inż. Tomasz Małysa
ul. Krasińskiego 8, 40-019 Katowice
tel. (32) 603 4341
e-mail: tomasz.malysa@polsl.pl
Sekretariat studiów
lic. Aleksandra Matera-Świtała
tel. (32) 603 4029
e-mail: aleksandra.matera@polsl.pl
Cel
Zapoznanie słuchaczy z obowiązującymi w Unii Europejskiej zasadami zarządzania bezpieczeństwem pracy, zdobycie umiejętności w zakresie analizy prawnej i ekonomicznej systemu zarządzania BHP w stopniu niezbędnym do samodzielnego identyfikowania zagrożeń i oceny ryzyka zawodowego, wdrażania systemu zarządzania BHP, oceny spełnienia przez maszyny wymagań minimalnych i zasadniczych oraz możliwość podjęcia pracy w służbie BHP zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r. (Dz. U. 2005.117.896).
Studia są adresowane do
Osób odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach i zakładach przemysłowych za stan BHP i nadzorujących funkcjonowanie służb bezpieczeństwa i higieny pracy, Absolwentów szkół wyższych pragnących uzyskać nową specjalność zawodową.
Organizacja studiów
Studia trwają 2 semestry Zjazdy odbywają się w piątki (po godz. 16) i w soboty W ramach opłaty uczestnicy otrzymują materiały dydaktyczne Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, uzyskanie 30 punktów ECTS oraz napisanie i obrona pracy dyplomowej Ukończenie studiów zostaje potwierdzone Świadectwem Ukończenia Studiów Podyplomowych „Bezpieczeństwo i higiena pracy w praktyce”
Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania na preferencyjnych warunkach certyfikatów: Audytora wewnętrznego Systemu Zarządzania BHP, Specjalisty ds. bezpieczeństwa i oceny zgodności maszyn oraz uczestnictwa w kursie doskonalącym - Metodyka pracy kadry dydaktycznej na pozaszkolnych formach kształcenia ustawicznego – bhp
Nabór
Rekrutacja kandydatów na studia jest otwarta i odbywa się drogą elektroniczną na zasadzie kolejności zgłoszeń (złożenie dokumentów oraz podpisanie umowy i dokonanie opłaty jest równoznaczne z przyjęciem na studia). Studia podyplomowe uruchomione zostają przy minimalnej liczbie słuchaczy wynoszącej 23 osoby. Liczba słuchaczy w ramach studiów podyplomowych nie powinna przekroczyć 35 osób. Więcej informacji oraz harmonogram znajduje się na stronie Politechniki Śląskiej.
Opłaty
Całkowity koszt studiów wynosi 3100 zł, płatne semestralnie 2 razy po 1550 zł
Wymagane dokumenty
Regulamin studiów podyplomowych
Ramowy program studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i higiena pracy w praktyce”
Przedmiot Liczba godzin
System zarządzania bhp zgodny z PN-ISO 45001:2018 i jego audytowanie
26
Ergonomia i fizjologia pracy
8
Czynniki fizyczne, chemiczne, biologiczne i psychofizyczne w środowisku pracy
24
Ocena ryzyka zawodowego
16
Minimalne i zasadnicze wymagania dla maszyn
28
Organizacja metodyka prowadzenia szkoleń bhp
16
Wypadki i choroby zawodowe
8
Nowoczesne metody kształcenia osób dorosłych
8
Podstawy prawa pracy
8
Pierwsza pomoc przedmedyczna
8
Ochrona przeciwpożarowa
8
Lean Manufacturing w bezpieczeństwie pracy
8
BHP w utrzymaniu ruchu - system Logout-Lagout
4
Zadania i metody pracy służby bhp
10
Seminarium dyplomowe i praca dyplomowa
30