A A+ A++

Poniżej przedstawiamy naszą ofertę zajęć dla szkół (aby rozwinąć opisy należy kliknąć w nazwę wybranego modułu).
W sprawie terminów przeprowadzenia wykładów prosimy opiekunów grup o kontakt mejlowy z dr inż. Sandrą Grabowską: Sandra.Grabowska@polsl.pl.
1. Liczby zespolone
dr inż. Tomasz Mikuszewski, wykład online ok. 60 min.

Historia liczb zespolonych, działania w zbiorze liczb zespolonych m.in. pierwiastki kwadratowe z liczb ujemnych, czyli jak matematyka „licealna” nie nadąża za współczesnością. Zastosowanie liczb zespolonych – geometria, fraktale, grafika komputerowa, elektrotechnika. Hipoteza Riemanna, czyli jak zarobić milion dolarów.

2. Fraktale i chaos – matematyka innego wymiaru
dr inż. Tomasz Mikuszewski, wykład online ok. 60 min.

Generowanie i rodzaje fraktali, fraktalne zwierzęta, rośliny, góry i rzeki. Zastosowanie fraktali – anteny fraktalne, modelowanie organów organizmu ludzkiego i zjawisk w przyrodzie. Grafika i sztuka fraktalna. Trochę demonologii, czyli demon Laplace’a, determinizm i indeterminizm. Kilka słów o Merowingu z Matrix’a, efekcie motyla, chaosie i porządku.

3. Liczby pierwsze i kryptografia
dr inż. Tomasz Mikuszewski, wykład online ok. 60 min.

Liczby pierwsze – przekleństwo Johna Nasha („Piękny umysł”). Jak szukać liczb pierwszych, rozmieszczenie liczb pierwszych – nasi górą, czyli osiągnięcia Stanisława Ulama. Zabawy z symetrycznymi liczbami. Hipoteza Goldbacha, czyli jak zarobić milion dolarów. Kryptografia – bez liczb pierwszych ani rusz.

4. Krótka historia matematyki
dr inż. Tomasz Mikuszewski, wykład online ok. 60 min.

Rozwój matematyki na przestrzeni dziejów, czyli jak człowiek sam sobie komplikuje życie. Zwierzęta też potrafią liczyć. G.J. Perelman – genialny kloszard? Polski wkład w rozwój matematyki – nie mamy się czego wstydzić.

5. Matematyka w życiu człowieka
dr inż. Tomasz Mikuszewski, wykład online ok. 60 min.

Stety- lub niestety – matematyka jest wszechobecna w naszym życiu. Ile matematyki potrzebuje przeciętny człowiek? Lady Gaga, Madonna, stowarzyszenia tajemne, czyli spadkobiercy Pitagorasa. Topologia, a więc o takich, którzy nie potrafią odróżnić kubka od obwarzanka. Suma kątów w trójkącie wcale nie musi wynosić 180° – dziwne, ale prawdziwe. Agroglify – kosmici i pozaziemska geometria.
1. Diamenty – najlepszy przyjaciel kobiety i inżyniera
dr hab. inż. Mariola Saternus prof. PŚ, wykład online – ok. 45 min.

Historia o węglu jako wszechstronnym tworzywie inżynierskim  ale  i nie tylko.

2. Trucizny, czyli jak i czym truto
dr hab. inż. Mariola Saternus prof. PŚ, wykład online – ok. 45 min.

Krótka historia o tym jak truto i czym truto na przestrzeni zmieniającego się świata. Od cisu i wilczych jagód przez arszenik po alkohol i heroinę.

3. Metale z piekła rodem
dr hab. inż. Mariola Saternus prof. PŚ, wykład online – ok. 45 min.

Przedstawione zostaną metale, którym przypisywano ponadnaturalne właściwości oraz charatkterystyka metali z punktu widzenia ich tzw. „ciemej strony”.

4. Ceramika – materiał z historią ale i z przyszłością
dr inż. Tomasz Pawlik, wykład do 30 min. + laboratorium ok. 45 min.

Właściwości fizyczne ceramiki tradycyjnej są znane już od wielu dziesiątków wieków. Jednak mimo to, wciąż materiał ten potrafi zaskakiwać. Współczesna ceramika zaawansowana jest jedną z bardziej dynamicznie rozwijających się grup materiałów. Nie było by takiego  rozwoju techniki, elektroniki czy optyki gdyby nie zaawansowana ceramika. Skąd wynikają właściwość tego interesującego materiału?? Odpowiedzi należy szukać przede wszystkim w fizyce oraz chemii. To one leża u podstaw wyjaśnienia każdego mechanizmu jaki zachodzi w procesie tworzenia ceramiki.
Zapraszamy na pokaz kształtowania właściwości ceramiki poprzez różne techniki formowania. Różne materiały, różne właściwości, różne zastosowania. Pokaz właściwości optycznych (luminescencyjnych) materiałów wytwarzanych w naszym laboratorium. Pokaz właściwości elektrycznych (nadprzewodnictwo w ciekłym azocie) oraz zjawisk towarzyszących.

5. Kształtowanie wyrobów z tworzyw sztucznych
dr inż. Jakub Wieczorek, wykład do 30 min. + laboratorium ok. 45 min.

Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zapoznać się w praktyce z wybranymi technologiami przetwórstwa tworzyw sztucznych i uczestniczyć w pokazie pracy wytłaczarki w czasie produkcji żyłki polimerowej z przeznaczeniem do druku 3D
1. Fascynujący mikroświat – elektrony i promieniowanie X w tworzeniu obrazów
dr Bartosz Chmiela, laboratorium od 30 do 45 min.

„Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”, zobacz to, co niewidoczne gołym okiem – poznaj skomplikowaną budowę oczu owadów, zobacz jak naprawdę wyglądają czerwone krwinki i bakterie, przekonaj się jak niezwykłe z bliska są artykuły codziennego użytku. A wszystko to dzięki możliwościom mikroskopu elektronowego, który pozwala widzieć to, co na co dzień przed nami ukryte.

2. Materiały inteligentne w technice i w medycynie
dr hab. inż. Magdalena Jabłońska prof. PŚ, dr inż. Agnieszka Tomaszewska, dr inż. Iwona Bednarczyk, wykład ok. 20 min. + laboratorium do 45 min.

Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość zapoznania się z inteligentnymi materiałami stosowanymi nie tylko w technice ale przede wszystkim w medycynie. Materiały  inteligentne to takie które pod wpływem zewnętrznych czynników „uczą się” pewnych „zachowań”, które ludzkość wykorzystuje w walce np. z urazami po wypadkach czy też w celu ratowania życia ludzkiego. 

3. Nowoczesne materiały dla lotnictwa
dr hab. inż. Bogusław Mendala prof. PŚ, wykład do 30 min. + laboratorium ok. 45 min.

Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość zapoznania się z budową silnika lotniczego, nowoczesnymi materiałami konstrukcyjnymi oraz powłokami ochronnymi stosowanymi na odpowiedzialne elementy w lotnictwie. Zademonstrowane zostaną unikatowe metody badania materiałów i powłok ochronnych eksploatowanych w wysokiej temperaturze.
W czasie zajęć przeprowadzony zostanie test palności – odporności na oddziaływanie wysokiej temperatury i płomienia.
1. Modelowanie 3D dla każdego
dr inż. Grzegorz Junak, wykład ok. 30 min. + laboratorium 2×45 min. w sekcjach po 10-12 osób

W dzisiejszych czasach większość projektów elementów i urządzeń ma swój początek w rzeczywistości wirtualnej. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi programami do projektowania oraz symulacji MES. Zostaną omówione techniki budowania obiektów płaskich i przestrzennych oraz ich parametryzacja. W praktyczny sposób uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego zbudowania prostego modelu (układu), oraz zasymulowanie warunków obciążeń rzeczywistych.

2. Komputer w rękach technologa
dr inż. Marek Tkocz, wykład ok. 30 min. + laboratorium 2×45 min. w sekcjach po 10-12 osób

Wirtualna symulacja otaczającego nas świata to nie tylko efektowne animacje wykorzystywane w grach lub filmach. Wykorzystanie specjalistycznych programów symulacyjnych pozwala również znacznie ograniczyć koszty i czas projektowania różnorodnych procesów produkcyjnych. Uczestnicy zajęć będą mogli przygotować prosty model symulacyjny oraz zwizualizować wyniki symulacji wybranego procesu kształtowania wyrobu metalowego.

3. Komputerowe wspomaganie projektowania i wytwarzania CAD/CAM
dr inż. Tomasz Maciąg, laboratorium 2×45 min. w sekcjach po 10-12 osób

Współczesny inżynier, projektant czy technolog nie może obyć się bez oprogramowania wspierającego jego pracę. Zajęcia mają na celu zapoznanie słuchaczy ze stosowanymi w przemyśle rozwiązaniami z zakresu oprogramowania CAD/CAM. Słuchacz będzie miał możliwość modelowania elementu, który zostanie wykonany za pomocą centrum obróbczego.

4. Programowanie i prezentacja robotów: kroczącego i przemysłowego
dr hab. inż. Roman Przyłucki, prof. PŚ, pokaz i zajęcia interaktywne od 60 do 90 min. dla grupy maks. 10 osób

5. Dokąd zmierza sztuczna inteligencja, czyli czy komputery będą myśleć
dr inż. Marcin Blachnik, wykład online od 45 do 90 min.

Wykład opowiada o rozwoju sztucznej inteligencji na przestrzeni lat oraz ukazuje możliwe dalsze kierunki rozwoju tej gałęzi nauki wraz z jej zastosowaniami.

6. Myślenie algorytmiczne – jak dogadać się z komputem
dr inż. Łukasz Maliński, Patryk Grelewicz, wykład + ćwiczenia ok. 120 min., możliwe przeprowadzenie zajęć online

7. Gry, które pomogą ci zostać programistą
dr inż. Łukasz Maliński, Patryk Grelewicz, wykład + ćwiczenia ok. 120 min., możliwe przeprowadzenie 45-minutowych zajęć w szkole

8. Jak samodzielnie zacząć uczyć się programowania
dr inż. Łukasz Maliński, Patryk Grelewicz, wykład + ćwiczenia ok. 120 min., możliwe przeprowadzenie zajęć online lub 45-minutowych w szkole

9. Sieci Cisco – połączenia fizyczne sprzętu
dr inż. Adrian Smagór, dr inż. Joanna Lisok, laboratorium od 90 do 120 min.

Budowa sieci wewnętrznej, routing, połączenia podglądu pulpitu zdalnego.

10. Sieci WiFi
dr inż. Adrian Smagór, dr inż. Joanna Lisok, laboratorium od 90 do 120 min.

Konfiguracja standardowego routera WiFi – udostępnianie internetu, przekierowanie portów, zdalny dostęp.

11. Administracja i bezpieczeństwo systemu operacyjnego Linux z wykorzystaniem serwerowej dystrybucji Ubuntu oraz serwera apache2 i ssh
dr inż. Adrian Smagór, dr inż. Joanna Lisok, laboratorium od 90 do 120 min., możliwe przeprowadzenie zajęć w wersji online
1. Ogień i woda
dr hab. inż. Jacek Pieprzyca prof. PŚ, wykład ok. 45 min. + laboratorium ok. 45 min.

Ogień i woda to dwa skrajne żywioły. Czy można je z sobą pogodzić? A jeżeli tak, to jakie mogą z tego płynąć korzyści? Na zajęciach zaprezentowane zostaną właściwości pirotechniczne niektórych metali oraz sposoby wykorzystania wody do obserwacji zjawisk zachodzących w trakcie wytapiania stali.
 
2. Wirtualna spawalnia, spawanie pod wodą
prof. dr hab. inż. Janusz Adamiec, dr inż. Katarzyna Łyczkowska, laboratorium ok. 45 min.

W ramach zajęć zostanie zademonstrowany najnowszy wirtualny system do szkolenia spawaczy obejmujący spawanie TIG, MAG oraz spawanie elektroda otuloną. Prezentowany system jest unikatowym rozwiązaniem łączącym technologię, informatykę i inżynierię materiałową w specjalnym procesie jakim jest spawanie. Uzupełnieniem zajęć będzie pokaz spawania pod wodą.

3. Samochód czy inteligentny system transportowy – innowacje w inżynierii wytwarzania
dr inż. Monika Hyrcza-Michalska, wykład ok. 45 min. + laboratorium ok. 45 min.

Konstruowanie i wytwarzanie samochodów to obecnie zdania intensywnie wspomagane komputerowo. Począwszy od etapu projektowania nowego modelu samochodu w programie graficznym typu CAD, poprzez projektowanie poszczególnych części i podzespołów, sterowanie montażem, kontrolę jakości i bezpieczeństwa. Wymagania dla tych konstrukcji rosną, a inżynierowie sięgają po technologie kosmiczne, najnowsze osiągnięcia inżynierii materiałowej i innowacyjne rozwiązania w każdym aspekcie wytwarzania pojazdów. Przedstawimy aspekty projektowania właściwości mechanicznych oraz użytkowych tworzyw konstrukcyjnych, doboru ich obróbki cieplnej, możliwości modyfikacji cech wytwarzanych stopów metali, wykorzystania nowoczesnych zaawansowanych stali wysokowytrzymałych (AHSS) oraz technologii ich przetwarzania na drodze przeróbki plastycznej. Uzupełnieniem zajęć będzie pokaz walcowania na gorąco taśm lub roztłaczania rur cieczą tzw. metodą hydroformingu.

4. Druk 3D – czyli jak to działa. Podstawy procesu dla laików
dr inż. Aleksander Iwaniak, laboratorium ok. 30 min.

Druk 3D i technologie przyrostowe – od pomysłu do gotowego elementu. Fabryka w domu – jak drukarka 3D może ułatwić życie. Zastosowanie druku 3D w nowoczesnym przemyśle – przykłady aplikacji w różnych branżach (medycyna, lotnictwo).
1. Od jakości Platona do doskonałości Toyoty
dr hab. inż. Magdalena Jabłońska prof. PŚ, dr inż. Lesław Gajda, wykład ok. 20 min. + laboratorium do 45 min.

Jak postrzegana była jakość w starożytności a jak jakość definiujemy obecnie. Co to jest jakość wyrobu a co to jakość usług. Na zajęciach praktycznych przećwiczymy grę opartą o techniki 5S.

2. Nowoczesna organizacja pracy
dr inż. Joanna Furman, warsztaty ok. 60 min.

Aby utrzymać konkurencyjność na globalnym rynku organizacja potrzebuje: sprawnie, szybko, wydajnie funkcjonować – i tego uczymy! Zajęcia mają charakter warsztatów, na których uczestnicy będą pracować przy produkcji modeli foteli samochodowych. Zapoznają się z najlepszymi praktykami z zakresu: zarządzania firmą w oparciu o koncepcję Lean Management. Leanowski model pracy pozwala organizacjom koncentrować się na wyzwaniach i nie tracić energii na zbędne procesy.

3. SMART menedżer
dr Wioletta Ocieczek, wykład ok. 20 min. + warsztaty ok. 45 min.

SMART menedżer to najważniejsze ogniwo w nowoczesnym biznesie. Bez niego nie ma możliwości stworzenia zespołu stanowiącego o sukcesie firmy czy krótkoterminowego przedsięwzięcia. Opierając się na odpowiednim przygotowaniu SMART menedżer dba o dobro swojej firmy mając na uwadze efektywną sprzedaż jej produktów lub usług – i o tym będą te zajęcia!
1. Kobiety nauki
dr hab. inż. Mariola Saternus prof. PŚ, wykład online do 45 min.

Uczestnicy tego wykładu dowiedzą się o ciekawych kobietach nauki (m.in. Maria Curie-Skłodowska, Irene Joliot, Maria Goeppert-Mayer) i ich epokowych osiągnięciach w odniesieniu do tła ich czasów.

2. Histora motoryzacji na przykładzie rozwoju technik wytwarzania
dr inż. Monika Hyrcza-Michalska, wykład online do 45 min.

Uczestnicy tego wykładu dowiedzą się jak ewoluowała konstrukcja pojazdów od czasów zaprzęgów konnych przez wyścig koncernów samochodowych w Formule F1 do współczesnych pojazdów lądowo-powietrznych włącznie.

3.Przemysł 4.0  – społeczne obawy i oczekiwania
dr inż. Sandra Grabowska, wykład ok. 45 min, ożliwe przeprowadzenie zajęć online lub w szkole

Uczestnicy wykładu dowiedzą się czym jest czwarta rewolucja przemysłowa i Przemysł 4.0, dlaczego są one tak ważne dla każdego z nas. Będzie mowa o biznesie, technologii, zrównoważonym rozwoju, teraźniejszości, przyszłości i życiu codziennym.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie