A A+ A++
Autor: Rafał Wąsik Publikacja: 22.05.2024 Aktualizacja: 22.05.2024

55-lecie Wydziału Inżynierii Materiałowej - fotogaleria

17 maja 2024 roku obchodziliśmy jubileusz 55-lecia Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej. Obchody rozpoczęły się seminarium naukowym „Nowy oddech dla Hutnictwa - zielone technologie”. Tegoroczne święto wydziałowe, czyli jubileuszowy Dzień Hutnika, przypadło na czas, kiedy Katowice są Europejskim Miastem Nauki 2024 i w tygodniu nr 19 tych obchodów - Tygodniu Oddechu. W ramach seminarium przedstawione zostały tradycje hutnicze kultywowane na wydziale i w regionie, które z inicjatywy naszych pracowników oraz Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zostały zgłoszone do Rejestru Dziedzictwa Kulturowego Polski. Przedstawiciel firmy Arcelor Mittal Poland, a jednocześnie nasz absolwent - mgr inż. Michał Kocot, przedstawił korzyści płynące z wykonania największej modernizacji instalacji wielkopiecowej w historii polskiego hutnictwa. Prezentowano też najnowsze trendy w rozwoju konstrukcji i materiałów na potrzeby lotnictwa. Jednym z tematów była misja szkolnictwa wyższego w zakresie propagowania celów zrównoważonego rozwoju. Odbyło się również uroczyste wręczenie "Świadectwa Czystszej Produkcji", Wydział Inżynierii Materiałowej otrzymał je jako pierwsza instytucja edukacyjna. Świadectwo z rąk prezesa stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji dra inż. Michała Jana Cichego odebrała Pani Dziekan prof. dr hab. inż. Kinga Rodak. Zaprezentowano też Centrum Aktywności Studenckiej oraz Przestrzeń Innowacyjności i Kreatywności stworzone na wydziale na potrzeby różnych aktywności, takich jak koła naukowe czy projekty based learningowe. Wydział nie funkcjonowałby w pełni bez współpracy pracowników i studentów poza planowanymi zajęciami, a te przestrzenie zostały specjalnie ku temu stworzone. Nasze jubileuszowe obrady obfitowały w niespodzianki - jedną z nich był występ wokalistki musicalowej pani Sandry Pytlarz z Żywca, która zaśpiewała kilka wspaniałych utworów i uświetniła nasz jubileusz. Kolejną było już wspomniane otrzymanie "Świadectwa Czystszej Produkcji", a ostatnią niespodziankę stanowił jubileuszowy tort, który wjechał na aulę wydziałową w blasku rac i fanfar po zakończeniu oficjalnej części obrad. Jubileusz wydziału świętowaliśmy długo, aż do końca dnia i do późnej nocy. Po południu miała swój czas sesja posterowa zorganizowana w ramach tradycyjnego Zjazdu Absolwentów przez Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Metalurgii I Inżynierii Materiałowej i sam 48. Zjazd Absolwentów. Podczas tradycyjnej karczmy piwnej po tzw. "przemiankach" przyjęliśmy do grona braci hutniczej nowych członków. Dziękujemy państwu za aktywny udział w naszym święcie. Dziękujemy wszystkim organizatorom za ich trud włożony w przygotowanie obchodów 55-lecia Wydziału Inżynierii Materiałowej.

Pokaż wszystkie

Wydział Inżynierii Materiałowej na 27. Pikniku Naukowym w Warszawie

2024-06-19 13:49:16
2024-06-19 13:53:55
19.06.2024

Sukces pracowników Wydziału Inżynierii Materiałowej na Targach Innowacji Invent Arena 2024 w Trzyńcu!

2024-06-18 14:01:49
2024-06-18 14:03:13