Autor: Piotr Ciepliński Publikacja: 04.03.2023 Aktualizacja: 03.04.2023

Wspomnienie o dr inż. Kazimierzu Kopciu

Prof. dr hab. inż. Jerzy Barglik w ostatnim wydaniu Śląskich Wiadomości Elektrycznych nr 1'2023 (145) opublikował wspomnienie o byłym pracowniku Katedry Informatyki Przemysłowej dr. inż. Kazimierzu Kopciu:

"Kilkanaście dni temu pożegnaliśmy naszego Kolegę i przyjaciela dr inż Kazimierza Kopcia, długoletniego pracownika Katedry Informatyki Przemysłowej Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej i jej organizacyjnych poprzedników, członka Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich nr 59 przy Politechnice Śląskiej, człowieka niezwykle lubianego, po prostu wspaniałego, dobrego człowieka.

Kazimierz Kopeć urodził się 15 lipca 1935 roku w miejscowości Ligota koło Bielska-Białej. Wykształcenie średnie uzyskał w Technikum Hutnictwa i Rafinacji Metali w Czechowicach-Dziedzicach. Bezpośrednio po ukończeniu szkoły średniej, w 1953 roku, podjął trwające 5 lat studia w Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie. Uzyskał stopień naukowy mgr. inż. metalurga o specjalności gospodarka cieplna. W czasie studiów działał w Kole Naukowym Matematyków realizując swoje pasje i zainteresowania w tym obszarze. W 1958 roku podjął pracę w Hucie Baildon w Katowicach, a pięć lat później przeniósł się do Zjednoczenia Górniczo-Hutniczego Metali Nieżelaznych. Specjalizował się w teorii pieców przemysłowych i w zagadnieniach intensyfikacji procesów hutniczych. Jego prawdziwą pasją było jednak modelowanie matematyczne procesów przemysłowych. W 1970 roku przeszedł do pracy naukowej w Politechnice Śląskiej, co pozwoliło mu na pełną realizację swoich zainteresowań. Przedtem jednak zaliczył dość nietypowy roczny okres pracy w oddziale Śląskich Zakładach Drobiarskich w Brynku, gdzie pracował na stanowisku kierownika Wydziału Utrzymania Ruchu.

Pracę na Politechnice Śląskiej rozpoczął w Zespole Elektrotermii i Techniki Cieplnej Instytutu Metalurgii Politechniki Śląskiej na stanowisku starszego asystenta, a później starszego wykładowcy i adiunkta. Prowadził zajęcia dydaktyczne z elektrotechniki, maszyn elektrycznych, elektroniki, elektrotermii i automatyki. Specjalizował się w teorii pola elektromagnetycznego i jej zastosowaniu do badania urządzeń elektrotermicznych i magnetohydrodynamicznych. Jego zainteresowania modelowaniem matematycznym procesów technologicznych spowodowały poszerzenie obszaru badań naukowych oraz tematyki prowadzonych przez niego zajęć dydaktycznych o zagadnienia matematyki stosowanej, modelowania procesów metalurgicznych, teorii planowania eksperymentu, programowania komputerowego. Gdy w 1994 roku na Wydziale powstał Zakład Komputeryzacji Procesów Metalurgicznych przeniósł się do tego Zakładu. Specjalizował się w teorii optymalizacji i modelowaniu procesów metalurgicznych. I znów zmieniła się tematyka prowadzonych przez niego zajęć dydaktycznych: Wspomaganie komputerowe w metalurgii, Metody numeryczne, Badania operacyjne, Programowanie komputerowe w języku Matlab, Symulacja obwodów elektrycznych i równań różniczkowych w module Simulink programu Matlab.

Przez 32 lata pracy na uczelni zawsze był blisko zagadnień modelowania urządzeń i procesów elektrotermicznych. Taka też była tematyka jego pracy doktorskiej zrealizowanej pod opieką naukową prof. dr hab. inż. Czesława Sajdaka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej: „Obliczanie parametrów elektrycznych i eksploatacyjnych cylindrycznych pomp indukcyjnych do transportu ciekłych metali”. W 2000 roku rozpoczął pracę w utworzonym w wyniku kolejnej reorganizacji Zakładzie Informatyki w Procesach Technologicznych Katedry Elektrotechnologii. Pracował tam do czasu przejścia na emeryturę w lutym 2002 roku. Jednak Jego ścisłe związki z uczelnią trwały znacznie dłużej. Prowadził zajęcia dydaktyczne aż do roku 2009. Był cenionym i lubianym przez studentów wykładowcą. Godna podziwu i uznania była Jego szeroka wiedza z różnych dziedzin. Zawsze realizował swoje pasje i zainteresowania. Warto w tym miejscu przytoczyć tylko jeden przykład Jego wszechstronnych zainteresowań. W latach pracy w Hucie Baildon był członkiem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej. Podczas spotkań Towarzystwa wygłosił dwa odczyty: „Hieroglify chińskie, ich powstanie, uproszczone hieroglify chińskie” oraz „Poezja i muzyka chińska”.

Dr inż. Kazimierz Kopeć zmarł 16 stycznia 2023 roku. Pozostawił żonę, siódemkę dzieci i liczne grono wnuków. Jego syn dr inż. Grzegorz Kopeć pracuje na stanowisku starszego wykładowcy w Katedrze Informatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej kontynuując dzieło swego ojca. 19 stycznia 2023 roku w wypełnionym do ostatniego miejsca kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w Katowicach – Józefowcu odbyła się msza święta pogrzebowa. Został pochowany na cmentarzy parafialnym. Śp. Kazimierz Kopeć był wspaniałym, dobrym, otwartym na innych człowiekiem. Pozostanie na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci."

Pokaż wszystkie

Zjazd absolwentów wydziału

2024-05-16 13:46:57
2024-05-16 13:47:41