A A+ A++
photo
Autor: System Publikacja: 22.01.2014

Zmiany klimatu w przeszłości a… skład izotopowy węgla kopalnej materii organicznej

Otwarte seminarium naukowe Instytutu Fizyki Centrum Naukowo-Dydaktycznego Politechniki Śląskiej, pt. „Skład izotopowy węgla kopalnej materii organicznej a zmiany klimatu w przeszłości”, odbędzie się w auli 300 budynku Wydziału Górnictwa i Geologii przy ul. Akademickiej 2 w Gliwicach dzisiaj 22 stycznia o godz. 14:00. Wstęp wolny.
 
W wykładzie poświęconym wpływowi składu izotopowemu węgla kopalnej materii organicznej na zmiany klimatu w przeszłości, dr inż. Jacek Pawlyta z Zakładu Zastosowań Radioizotopów Instytutu Fizyki CND przedstawi problematykę związaną z istnieniem torfowisk stanowiących istotne rezerwuary węgla na ziemi. Zmiany klimatyczne mogą prowadzić bowiem zarówno do przyspieszenia depozycji atmosferycznego węgla w torfowiskach, jak i sytuacji odwrotnej, kiedy węgiel zdeponowany w torfowiskach trafia do atmosfery. Prowadzone badania składu izotopowego węgla zdeponowanego w torfowiskach mogą pomóc poznać nie tylko zmiany klimatu w przeszłości, ale również odpowiedzieć na pytanie, jak te zmiany wpływają na gromadzenie deponowanie węgla w osadach. Jednocześnie współczesne badania nie pozwalają w łatwy sposób wiązać zmian troposfery ze składem izotopowym węgla w materii organicznej torfowców.
Podczas referatu dr inż. Jacek Pawlyta postara się odpowiedzieć na pytanie czy możliwe jest wykorzystane sygnału izotopowego zarchiwizowanego w materii kopalnej do odtworzenia zmian troposfery, jakie zaszły w przeszłości.
Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

SI@AEI: Chcesz budować technologię, która zmienia świat?

Zapraszamy na nowy kierunek studiów Sztuczna Inteligencja!

Paweł Kasprowski
2026-06-19 14:49:27
2026-06-19 14:53:48
19.06.2026
photo

Seminarium Katedry PISS z udziałem Marcina Korbasiewicza, współzałożyciela firmy Weles Acoustics

Bogusława Słowak
2026-06-15 16:44:15
2026-06-16 13:16:46
15.06.2026
photo

Ogłoszenie o godzinach wolnych od zajęć dydaktycznych w dniu 17 czerwca 2026r (środa) od godziny 11.30 do godz. 14.00

Bogusława Słowak
2026-06-15 10:03:00
2026-06-15 10:08:57
15.06.2026
photo

Zaproszenie na Wykład Profesorski 17 czerwca 2026r.

Bogusława Słowak
2026-06-15 09:54:22
2026-06-15 10:01:30
15.06.2026

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
21.04

Test Wydarzenia

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie