A A+ A++
photo
Autor: Bogusława Słowak Publikacja: 16.05.2022 Aktualizacja: 16.05.2022

Złoty i Srebrny Medal dla naukowców naszego wydziału na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG®2022!

Miło nam poinformować, że Złoty i Srebrny Medal oraz Międzynarodową Nagrodę „Prix Eiffel” otrzymali naukowcy naszego Wydziału podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG®2022., które odbyły się w dniach 11-12 maja 2022r w Katowicach.

Serdecznie Gratulujemy Twórcom  nagrodzonych wynalazków! Poniżej więcej informacji o nagrodzonych wynalazkach.

Bezzałogowa platforma latająca do dystrybuowania szczepionki w procesie doustnego szczepienia listów Złoty Medal, Międzynarodowa Nagroda „Prix Eiffel” Fédération Française des inventeurs

Twórcy

dr hab. inż. Roman Czyba, prof. PŚ, dr inż. Piotr Czekalski, dr inż. Jarosław Domin.

Więcej o wynalazku https://intarg.haller.pl/wynalazek,w347.php

Prezentowane rozwiązanie jest specjalistycznym narzędziem robotycznym w postaci bezzałogowej, wielowirnikowej platformy latającej, wyposażonej w moduł zrzutu szczepionek, umożliwiający precyzyjne dystrybuowanie szczepionek w procesie doustnego szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Do tej pory stosowane były dwie metody wykładania szczepionek: ręczne, przeprowadzane przez służby leśne oraz wyrzucanie szczepionek z pokładu samolotu. Pierwsza metoda angażuje dosyć spore zasoby ludzkie ze względu na duży obszar objęty akcją szczepienia, natomiast wadą drugiej metody jest brak możliwości precyzyjnego wyłożenia szczepionki. Opracowane urządzenie umożliwia automatyczną dystrybucję szczepionek na wybranym obszarze oraz precyzyjny i automatyczny wyrzut szczepionek w ściśle określonych miejscach. Dokonuje również automatycznej rejestracji i archiwizacji współrzędnych geograficznych miejsca ich zrzutu. Specjalistyczny dron wyposażony jest w autonomicznie zasilany moduł zrzutu szczepionek, zintegrowany z konstrukcją nośną, posiadający zasobnik z wymiennymi magazynkami na szczepionki, który osadzony jest na komorze podajnika. Moduł zrzutu szczepionek posiada własny, dedykowany układ sterowania, który komunikuje się z centralną jednostką sterującą drona. Zasobnik wyposażony został w cztery wymienne magazynki, co gwarantuje minimalny przestój pomiędzy kolejnymi przelotami oraz bezpieczny sposób przechowywania pozostałych szczepionek umieszczonych już w magazynkach, w dogodnych warunkach temperaturowych w oczekiwaniu na kolejny lot. Trwałość szczepionki do użytku ograniczona jest czasem od momentu wyjęcia jej z lodówki do chwili zrzutu, dlatego cały obszar objęty szczepieniem podzielony został na podobszary, w których czas pojedynczego przelotu mieści się w czasie trwałości szczepionki do użytku. Komora podajnika posiada moduł czujników detekcji zrzutu, inicjujących proces automatycznej rejestracji i archiwizacji współrzędnych geograficznych miejsca zrzutu.

Bezprzewodowy system wspomagający dynamiczną sygnalizację kierunków ewakuacji ludzi oraz monitorujący środowisko w kopalniach i budynkachSrebrny Medal

Twórcy

prof. dr hab. inż. Andrzej Kwiecień, dr inż. Jarosław Flak, dr inż. Dariusz Caban, dr inż. Mirosław Skrzewski, dr inż. Piotr Stera.

Więcej o wynalazku: https://intarg.haller.pl/wynalazek,w346.php

System ewakuacji ludzi z obiektu w przypadkach zagrożenia jest jednym z elementów zapewnienia bezpieczeństwa przebywających w nim osób. Powinien wskazywać kierunek ucieczki ze skomplikowanego czasem labiryntu korytarzy. Proponowane rozwiązanie składa się z wielu modułów rozmieszczonych co kilka lub kilkanaście metrów wzdłuż możliwych dróg ewakuacji. Każdy moduł jest elementem sensorowej sieci bezprzewodowej, który jest zdalnie sterowany. Moduł posiada elementy sygnalizacji dźwiękowej, ewentualnie świetlnej oraz czujniki (np. temperatury, zadymienia, wilgotności). W przypadku alarmu i konieczności ewakuacji, moduły znajdujące się na właściwej ścieżce ewakuacji generują sygnały dźwiękowe w odpowiedniej kolejności wskazującej kierunek wyjścia, wytwarzając efekt „wędrującego dźwięku” w korytarzu. Człowiek stojący w korytarzu słyszy nadchodzący dźwięk z jednej strony oraz oddalający się z drugiej strony i intuicyjnie podąża za oddalającym się dźwiękiem w kierunku wyjścia. Możliwa jest ewakuacja przy braku widoczności oraz dynamiczna zmiana kierunku ewakuacji.

Targi INTARG® to międzynarodowe wydarzenie prezentujące i promujące wynalazki i innowacje. Poświęcone jest prezentacji potencjału oraz dorobku myśli technologicznej i nauki – wynalazków, technologii i usług kierowanych do przemysłu.

Politechnika Śląska była Partnerem Merytorycznym targów. Udział w wydarzeniu koordynowało Centrum Inkubacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej, organizujące jednocześnie konferencję (będącą wydarzeniem towarzyszącym targów) pt. „Ochrona własności intelektualnej jako fundament synergii nauki z biznesem”.

Program wydarzenia obejmował m.in. konkurs z nagrodami i medalami, spotkania networkingowe, panele dyskusyjne poświęcone synergii nauki i przemysłu, transferowi wiedzy i technologii, a także modelom finansowania badań naukowych i wdrożeń w przemyśle.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie: Laureaci Intarg - XV MIĘDZYNARODOWE TARGI WYNALAZKÓW I INNOWACJI INTARG® 2022, 11-12 maja 2022r (haller.pl)

gold medal.940.jpg (232,24 kB)

medal.2.940.jpg (305,89 kB)

940.wszyscy.jpg (138,17 kB)

Reklama A4 INTARG 2022-1.940.png (839,36 kB)

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Dr inż. Joanna Tobiasz nagrodzona za najlepszą pracę doktorską w międzynarodowym konkursie

Bogusława Słowak
2024-03-28 08:53:00
2024-03-28 12:35:25
28.03.2024
photo

Życzenia Wielkanocne

Bogusława Słowak
2024-03-27 14:20:00
2024-03-27 15:01:29
27.03.2024
photo

Obchody 60-lecia istnienia Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki

Bogusława Słowak
2024-03-21 13:20:32
2024-03-21 13:24:57
21.03.2024
photo

Pracownik Wydziału prof. Marek Pawełczyk zamierza kandydować na funkcję Rektora

Bogusława Słowak
2024-03-08 13:10:12
2024-03-08 14:40:16
08.03.2024

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
21.04

Test Wydarzenia

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie