A A+ A++

Lokalizacja budynku

Rzut budynku

 

 

Interaktywny Plan Budynku

Historia

Po odzyskaniu niepodległości i podziale Górnego Śląska, po polskiej stronie pojawiło się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników technicznych. W związku z tym, w lutym 1925 roku podjęto decyzję o reorganizacji szkolnictwa zawodowego w całym województwie. Uznano, że nowa szkoła powinna zostać zlokalizowana w centrum gęsto zaludnionego obszaru, w pobliżu głównego węzła kolejowego.

W 1928 roku, u zbiegu ulic Krasińskiego i Granicznej w Katowicach, rozpoczęto budowę monumentalnego gmachu. Kompleks został zaprojektowany przez architektów Jadwigę Dobrzyńską i Zygmunta Łobodę. Budynek mieścił 172 sale wykładowe, 12 sal muzealnych oraz 2 sale audytoryjne, w których kształciło się około 930 uczniów. Ponadto znajdowały się w nim gabinety lekarskie, sale gimnastyczne, świetlice oraz biblioteki. Aż 40% powierzchni obiektu zajmowały warsztaty i laboratoria. Jak na owe czasy, była to największa w Polsce średnia szkoła techniczna, przygotowująca kadrę dla miejscowego przemysłu. Placówka nosiła nazwę Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe.

W 1972 roku budynek przy ulicy Krasińskiego został przejęty przez Politechnikę Śląską i od tego czasu pełni funkcję ośrodka naukowo-dydaktycznego. Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe przeniosły się wówczas do nowej siedziby przy ulicy Sokolskiej, zaprojektowanej przez Henryka Buszkę, Aleksandra Frantę i Jerzego Gottfrieda.

20 marca 2023 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Oddziału Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Katowicach. Do tej pory studia na kierunku architektura były dostępne wyłącznie w Gliwicach. Dzięki adaptacji kilku sal zajęciowych w budynku przy ulicy Krasińskiego, przyszli architekci mogą obecnie wybierać pomiędzy studiowaniem w Gliwicach a Katowicach.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie