Lokalizacja
Plan
Budynek
Budynek był wybudowany w stylu eklektycznym z elementami neorenesansowymi. Bogato zdobiona elewacja z cegły klinkierowej oraz tynkowane detale, nawiązujące do form kamiennych. Jego monumentalna forma, reprezentacyjne wejście i okazałe wnętrza nawiązywały do tradycji prestiżowych gmachów użyteczności publicznej z przełomu XIX i XX wieku. Ostatnia przebudowa wzbogaciła zewnętrzną formę o nowoczesne szklane ściany kurtynowe wraz z zewnętrznymi żaluzjami. Obecnie, we wnętrzu znajdują się: aula, galeria wystawowa, sale lekcyjne i warsztatowe.
Historia
Obiekt ten jest jednym z najstarszych zachowanych budynków hotelowych w Gliwicach. W lutym 1893 roku rzeźnik Carl Trzaskalik rozpoczął budowę gospody z miejscami noclegowymi, usytuowanej w sąsiedztwie funkcjonującego wówczas targu końskiego. Po jego śmierci miasto odkupiło nieruchomość, dokończyło budowę i w 1895 roku wydzierżawiło obiekt kupcowi S. Froelichowi, który prowadził restaurację oraz organizował przedstawienia teatralne. Była ona chętnie odwiedzana i funkcjonowała pod nazwą „Goldgrube” (Złota Kopalnia). W 1900 roku, wraz ze zmianą dzierżawcy na Martina Pase, budynek został przekształcony w teatr rewiowy. Przebudowano salę widowiskową, dotychczasowy hall zaadaptowano na salę restauracyjną, a na piętrze zlikwidowano część pokoi, tworząc galerię. Rozpoczął działalność teatr Goldgrube Variete.
W 1914 roku nowa właścicielka, Matylda Schwertner, odnowiła obiekt i nadała mu kolejną nazwę – „Vier Jahreszeiten” (Cztery Pory Roku). W 1926 roku budynek przestał pełnić funkcję hotelu, gdy właścicielka zrezygnowała z koncesji na prowadzenie działalności hotelowej.
Po zakończeniu II wojny światowej budynek, który przetrwał w nienaruszonym stanie, został przekazany Politechnice Śląskiej. W 1958 roku obiekt został przebudowany według projektu Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego i stał się siedzibą Studenckiego Domu Kultury. Był znany jako Kino-Teatr X, a także mieścił klub studencki Spirala oraz Studencki Teatr Gliwice (STG), w którym debiutował m.in. Wojciech Pszoniak.
W latach 2010-2011 budynek został zaadaptowany dla Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej na potrzeby kierunku Architektura Wnętrz, według projektu Jerzego Witeczka i współpracowników. Od 2012 roku pełni funkcję siedziby wydziału, a od 2018 roku mieści się tam również Akademickie Liceum Ogólnokształcące.