DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej znajduje się w Gliwicach  przy ul. Akademickiej 7.

Budynek Wydziału to 6. piętrowy obiekt wolnostojący o planie prostokąta o wymiarach 10 x 90 metrów. Na I piętrze połączony jest on łącznikiem z budynkiem Wydziału Budownictwa. Teren wokół  budynku pozbawiony jest barier dostępności architektonicznej.

Budynek dysponuje własnymi ogólnodostępnymi miejscami parkingowymi, w tym trzema miejscami o wymiarach 360 x 500 cm dedykowanymi osobom z  niepełnosprawnościami (tzw. niebieska koperta). Miejsca te usytuowane są̨ w zatoczce parkingowej przy ul. Kaszubskiej; w miejscu wejścia na pobliski chodnik znajduje się obniżony krawężnik. Dojście do wejścia głównego wynosi około 70 m i jest poprzedzone 9 stopniami; wejście dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się 50 metrów dalej, wzdłuż ściany frontowej budynku.

Wejście główne jest czytelne, także dla osób słabowidzących. Jeśli drzwi są zamknięte można skorzystać z systemu przyzywowego (dzwonka), umiejscowionego po lewej stronie drzwi na wysokości 120 cm.

Przed wejściem dostępnym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się pochylnia. Wewnątrz, przy schodach zainstalowany jest podnośnik schodowy. Skorzystanie z niego możliwe jest jedynie przy asyście osoby znajdującej się na portierni (tel.: 32/ 237-14-11)

Po wejściu do budynku, na wprost wejścia głównego znajduje się otwarty hall pełniący rolę przestrzeni wystawienniczej, z niewielką liczbą słupów konstrukcyjnych, tablic informacyjnych, materiałów promocyjnych.

Portiernia znajduje się w strefie wejścia głównego po lewej stronie wejścia do budynku. Przy okienku znajduje się blat na wysokości 90 cm. Portiernia nie jest wyposażona w pętlę indukcyjną. Za portiernią znajduje się otwarta szatnia oraz punkt ksero. Naprzeciwko szatni usytuowany jest również połączony z przestrzenią hallu otwarty, wydziałowy bufet, dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Główna komunikacja pionowa obsługująca wszystkie kondygnacje, w postaci klatki schodowej oraz dostosowanej windy (wymiar kabiny: 110 x 140 cm) znajduje się na wprost wejścia głównego. Druga klatka schodowa usytuowana jest na wprost drugiego wejścia.

Korytarze mają prosty układ. Są bezkolizyjne i bezprogowe. Po dwóch stronach korytarza znajdują się wejścia do poszczególnych pomieszczeń. Brak kontrastowego wyróżnienia drzwi lub innych elementów.

Na parterze budynku znajduje się nowo wybudowana toaleta dostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla opiekunów maleńkich dzieci (zamontowany przewijak).

Ze względu na mobilne wyposażenie wszystkie sale edukacyjne mogą w każdej chwili zostać dostosowane do wymagań osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Na każdej kondygnacji, w pobliżu klatek schodowych umieszczono dobrze widoczną wypukłą numerację pięter, a także kierunki ewakuacji oraz oznaczenia w kontrastowych kolorach. Brakuje specjalnego sprzętu ewakuacyjnego. W przypadku zagrożenia pomocy udzielają przeszkoleni pracownicy administracji.